PWC

אלברטו מרנפלד: "העברת ה-ERP לענן מפחיתה עלויות ומאפשרת חדשנות"

5/03/2017
אלברטו מרנפלד: "העברת ה-ERP לענן מפחיתה עלויות ומאפשרת חדשנות" (הגדל)

אלברטו מרנפלד, ראש אגף SaaS באורקל ישראל, מסביר על היתרונות שבהעברת מערכת ERP לענן והתועלות העסקיות שהארגון מפיק ממנה

עו"ד דנה טל צדוק

"יותר ויותר ארגונים בוחרים כיום לאמץ את מודל הענןבבואם לבחור את מערכת ה-ERPהארגונית. התועלות שיש במודל של מערכת ERP בענן יחסית למודל המסורתי (  On-premise ) הן רבות", אומר אלברטו מרנפלד, ראש אגף SaaS (תוכנה כשירות - software as service) באורקל ישראל בראיון עמו.

"אחת מהסיבות המרכזיות למעבר לענן, אבל בוודאי לא היחידה היא הפחתת עלויות. כאשר ספק הענן נושא בחלק גדול מהעלויות להן נדרש הלקוח בעבר (תשתיות חומרה, בסיסי נתונים, מומחי תשתיות, שדרוגים ועוד) ובכך מפחית בצורה ישירה את היקף ההוצאות של הארגון. סיבה נוספת היא שהמעבר לענן מאפשר לארגון להתמקד בליבת העסקים שלו, תוך העברת האחריות לאספקה, תפעול ותחזוקת מערכת ה– ERP לספק ובכך מאפשר מיקוד עסקי. כמו כן, מערכת ERP בענן מבוססת על תהליכים ופרקטיקות, שמקטינים בצורה משמעותית את הצורך לפתח ולהרחיב את היישום. הארגון יוצא נשכר מתהליכים וידע המיושמים באלפי ארגונים דומים. עוד ניתן לראות כי המערכת מאפשרת למשתמש חדשנות עסקית וטכנולוגית באמצעות יכולות שאינן קיימות במערכות ה– ERP המסורתיות. זאת באמצעות ממשק משתמש מתקדם, יכולות מובייל מתקדמות, פתיחות לערוצים הדיגיטאליים, יכולות ניתוח מידע מתקדמות ועוד - כל אלו הם חלק מהיכולות שפותחו כחלק ממערכת ה– ERP בענן במטרה להתאימן לצרכים של העולם העסקי המודרני/

"מעבר לכך המעבר ל-ERP בענן יביא לשינוי גדול ועמוק יותר בכל הקשור להשקעה של ארגונים בחדשנות. כאשר עד היום, מרבית תקציב ה-IT בארגונים היה מופנה לפעילות ותחזוקה שוטפת ומעט מאד תקציב נותר להשקעה בחדשנות (כ-25% מתקציב ה- IT בממוצע). המעבר לסביבת IT פשוטה יותר, גם ובעיקר במערכת ERP, משחרר לארגון משאבי כסף, זמן וגם עובדים כדי להשקיע בחדשנות".

- האם ניתן לממשק מערכת ERP בענן למערכות אחרות בתוך הארגון (מערכות On Premise) ?

"במרבית הארגונים נדרש לממשק את מערכת ה– ERP למערכות אחרות בארגון. מערכות ERP בענן מגיעות עם תשתית אינטגרציה מובנית שמאפשרת את החיבור למערכות הפנים ארגוניות. מנקודת המבט של משתמש הקצה קיימת "שקיפות" מלאה. משתמש הקצה אינו מודע לעובדה שמידע שמוצג במערכת מגיע ממערכת שמקורה בענן או במערכת המותקנת בתוך הארגון".

- מה צריך לבדוק כאשר באים לבחור מערכת ERP בענן?

"כאשר באים לבחור מערכת ERP בענן יש מספר דברים שחשוב לבדוק. ראשית יש לוודא שמדובר על מערכת SaaS "אמיתית" ולא על מערכת שספק הענן מסתפק באירוח שלה בחוות השרתים שברשותו (Hosted Solution – ד.ט.צ.). יש לכך משמעויות בנושאי שדרוג, והיכולת של הלקוח "ליהנות" מפונקציות חדשות המסופקות ע"י ספק הענן ועוד. זה בסדר. בנוסף חשוב לבדוק שמערכת ה– ERP נותנת מענה לצרכים העסקיים בטווח הקצר והארוך. זאת כי ספקי ERP שונים נבדלים ברמת הכיסוי התהליכי העכשווי אותו הוא מציעים, ובעיקר במפת הדרכים ( Roadmap ) שמדגישות את תוכניות והתחייבויות ספק הענן לפיתוח העתידי של המערכת. ולבסוף חשוב לזכור כי בחירת מערכת ERP היא בחירה של פלטפורמה עסקית מלאה שצריכה לאפשר לארגון לבצע את ההתאמות לצרכים היחודיים לו. ספקי ענן שונים מציעים פלטפורמות וכלים טכנולוגיים שונים לביצוע התאמות אלו. ולכן יש לבדוק את יכולות כלי הפיתוח, הפתיחות שלהם למערכות אחרות ועוד של המערכת המוצעת".

- כיצד מטופלים נושאי רגולציה ואבטחת מידע?

"למערכות ה– ERP בענן המובילות בשוק יש התאמה מובנית לצרכים הרגולטורים הנהוגים במדינות השונות, ובפרט לוקליזציה מקומית לישראל. נושא אבטחת המידע מגובה כיום בסטנדרטים מחמירים שספקי הענן המובילים בשוק מחוייבים להם. מחקרים מראים שרמת אבטחת המידע בפתרונות ענן טובה ומתקדמת לאין שיעור מזו שתסופק ברמה הפנים ארגונית".

עבור לתוכן העמוד