בססח

קובי אלטמן: "על ה-CFO לדאוג שהחברה תמשיך להתפתח"

31/01/2017
קובי אלטמן: "על ה-CFO לדאוג שהחברה תמשיך להתפתח" (הגדל)

קובי אלטמן משנה למנכ"ל ו-CFO כיל, מתאר את האתגרים בתפקידו וההתמודדות עימם ■ "לחברה היה צורך בשינוי מבני בשני היבטים: יעילות תפעולית ואפקטיביות, ויכולת שליטה וניהול של שינויים"

עו"ד דנה טל צדוק

"2017 מבחינתנו היא שנת מעבר גם מבחינת חילופים שהיו בהנהלה: יו"ר דירקטוריון חדש ומנכ"ל חדש. תפקידנו ב-2017 הוא להראות שיפור בכל רבעון ורבעון כמו שאנחנו מציגים כבר כמה רבעונים", מסביר קובי אלטמן, משנה למנכ"ל ו-CFO כיל, על האתגרים הניצבים בפני החברה. לדבריו, "ניתן לראות כי הביצועים התפעוליים של החברה הולכים ומשתפרים ויש להמשיך מגמה זו גם ב-2017. אנחנו נמצאים בסביבה מאוד תחרותית עם שחקנים חזקים וגדולים מאיתנו. אנו חברה בינונית מבחינת הענף ולכן האתגר שלנו הוא להצליח יותר מהאחרים. כחברה חפצה חיים אנחנו צריכים לדעת לצמוח ולהתפתח בכל סביבה עסקית".

עוד הוא אומר כי "כיל רואה חשיבות בפעילותה בארץ וכחלק מפעילותה העסקית שמה דגש על העסקת מיעוטים ותעסוקה בפריפריה. אנחנו בין המעסיקים הגדולים של בני מיעוטים במשק - הן במישרין והן בעקיפין וישנה חשיבות רבה להימצאותנו שם. יש לראות בשני אלו מנועי צמיחה מאוד משמעותיים למשק הישראלי וחשוב כי תהיה התערבות ודחיפה מצד המדינה בנושא".

- מה הם האתגרים הייחודיים עבורך בכהונתך כ-CFO בחברה תעשייתית גדולה כמו כיל?

"כיל מתמודדת עם אתגרים רבים. בשנתיים האחרונות הירידה במחירי הסחורות משפיעה עלינו מאד. אנו חשופים להם מאד - זה כ-50% מהביזנס שלנו, במיוחד המינרליים המרכזיים שאנחנו מפיקים: אשלגן ופוספט. שינויים קיצוניים בסביבה העסקית שבה אנו חיים דורשים מאיתנו הערכות מתאימות והתאמת החברה למציאות עסקית חדשה זו", עליה אומר אלטמן "אנחנו לא בצום אנחנו בדיאטה. צום הוא מצב של עצירת השקעות, גיוסי עובדים, נסיעות לחו"ל וכו'.זה מצב שארגון יכול לחיות איתו לכל היותר מספר חודשים. לפעמים זה נועד לייצר אווירת משבר אבל זו פעולה טקטית ולא ראייה אסטרטגית.

"לעומת זאת 'דיאטה' היא המקבילה להתאמה למציאות עסקית חדשה ושונה. מצב הדורש מהחברה לאתגר אנשים, ולגרום להם לרצות להמשיך לעבוד ולהתפתח בארגון. גם במצב כזה החברה רוצה להמשיך להיות עבורם EMPLOYER OF CHOICE. כ-CFO חשוב לי לדאוג שהחברה תמיד תמשיך להתפתח, לצמוח ולייצר מנועי צמיחה חדשים. זה אתגר מסוג אחר לגמרי.

לדברי אלטמן, "ה-CFO צריך לשמש פעמים רבות כפסיכולוג הארגוני ולעיתים גם כמנכ"ל. זה אתגר משמעותי שיש להתמודד איתו. כאשר השמיים כחולים תפקיד ה-CFO הוא לחפש אם יש עננים באופק, ומצד שני כשמעונן ויורד גשם וכולם במעין דפרסיה, תפקידו להראות לכולם גם את השמים הכחולים ואת הדברים הטובים שקורים על מנת לרתום את כל הארגון לעשייה.

"בכיל, היציאה ממצב של האטה, של משבר, קדימה לדרך חדשה, הוא משהו שאנחנו רואים ברבעונים האחרונים אחרי תקופות לא קלות שהחברה חוותה בשנים האחרונות. התמודדנו עם הרבה אתגרים שלא כולם היו עסקיים. ל-CFO טוב יש תפקיד קריטי בתהליך היציאה ממשברים".

אלטמן ממשיך ומסביר כי "בכיל, הזרעים לתחילת היציאה לדרך חדשה נזרעו לפני כעשור עם הקמה של מגזרים עיסקיים. בשנתיים-שלוש האחרונות היתה התקדמות משמעותית עם ההקמה של שירותים משותפים - גופים גלובליים כמו רכש והתקשרויות, מערכות מידע וכמובן כספים, משאבי אנוש וכו'. זהו תהליך לא קל בארגון וצריך ללמוד לחיות במבנה החדש, שבו המנהלים מתעסקים יותר בניהול העסק והתמיכה נעשית על ידי יחידות גלובליות מקצועיות. בסיומו של תהליך כזה רואים התייעלות רבה, חיסכון ושיפור השירות, כיל עדיין בתוך התהליך הזה ולא ניתן להגיד שסיימנו אותו. אני מאמין שייקח לנו עוד שנתיים-שלוש עד שנגיע לרמת בשלות טובה, אבל כבר עכשיו רואים התייעלות משמעותית שתהליכים אלה יצרו. לדעתי, חברה מסדר גודל מסוים (כמיליארד דולר מכירות), שנמצאת בתהליך התרחבות מעבר לתחומי מדינת המוצא, צריכה לראות את הצורך בשינוי מבני מעין זה בשני היבטים: יעילות תפעולית ואפקטיביות, יכולת שליטה וניהול של שינויים".

 CFO קובי אלטמן - תעודת זהות

"התחלתי את דרכי המקצועית בדיסציפלינות שונות במחלקת הכספים, בתחילה כרו"ח וחשב ולאחר מכן עברתי לאמדוקס שם שמשתי כחשב וכמנהל כספים של חטיבה. באמדוקס עבדתי כ-7 שנים כולל תפקיד של רילוקיישן בארה"ב. בהמשך עברתי לטבע כשבתפקידי האחרון שמשתי כמנהל הכספים של מגזר הגנריקה הגלובלית. בסך הכל עבדתי כ-9 שנים בטבע כולל קדנציה בארה"ב. בתקופה של חילוף המנכ"לים האחרון בו אייל דשא CFO טבע מילא את מקומו של המנכ"ל עד לכניסתו של ארז ויגודמן לתפקידו, שימשתי כ- CFO של החברה, זו היתה תקופה מאתגרת ומלמדת. אפשר לומר כי במהלך הקריירה נעתי על הציר בין שבין ביזנס לתחומים מקצועיים של מסים, חשבות וגזברות".

"כבר כמעט שנתיים אני משמש כ- CFO של כיל ובתחום אחריותי נמצאים ארגון הכספים, ארגון מערכות מידע ואירגוני השירותים המשותפים, המאגדים בתוכם את פעילויות הכספים, משאבי אנוש, רכש, מחלקות משפטיות ועוד".

עבור לתוכן העמוד