מבטחים

אריאל גולדשטיין: "הצלחת עסקאות מימון תלויה בקשר של ה-CFO עם גורמי המימון"

31/01/2017
אריאל גולדשטיין: "הצלחת עסקאות מימון תלויה בקשר של ה-CFO עם גורמי המימון" (הגדל)

בראיון לרגל קבלת אות ההוקרה של פורום CFO, מתאר אריאל גולדשטיין, CFO אפריקה ישראל נכסים, את האתגרים הייחודיים של תפקידו וההתמודדות עימם ■ האות הוענק לגולדשטיין בערב הגאלה השנתי שפתח את חגיגות 20 שנה של פורום CFO

עו"ד מיכל קורן

אפריקה ישראל נכסים פעילות בישראל ובאירופה. היות ומדובר במדינות שונות ותרבויות אחרות האתגר שלנו גדול ומשמעותי. מתוקף המעמד האסטרטגי של ה-CFO בקבלת החלטות  קטנות כגדולות - עליי להיות מעורב בהן, לקבוע את סדרי העדיפויות ולוודא שאני נמצא בכל צמתי קבלת ההחלטות החשובים בחברה", כך אומר אריאל גולדשטיין, CFO אפריקה ישראל נכסים בתשובה לשאלה על האתגרים הייחודיים עמם הוא מתמודד במסגרת התפקיד בחברת נדל"ן מניב יזמית בינלאומית. גולדשטיין מסביר בראיון לרגל קבלת אות ההוקרה של פורום CFO כי "כחברה יזמית גדולה אנחנו צרכני משאבים כספיים משמעותיים ויש לנהל אותם בתבונה ולהבטיח שלפרויקטים הקיימים והמתוכננים יהיו מספיק מהם. כמו כן, כחברה בינלאומית נושא הדיווחים והבקרות חייב להיות סגור מבחינת מערכות מידע ודיווחים שוטפים".

מה הם המהלכים האחרונים החשובים שנעשו באפריקה ישראל נכסים ומה היתה תרומתך בהובלתם? מה הם המהלכים המרכזיים שאתה מתכנן לשנה הבאה?

"לאחר המשבר הפיננסי של השנים 2009-2012 החברה עברה משלב של שימור הנכסים (סיום הקמת נכסים שפיתוחם החל טרום המשבר הפיננסי והשבחתם – מ.ק.) לשלב של פיתוח פרויקטים יזמיים משמעותיים. בשנת 2017 החברה מתכננת להקים ולפתח 23 נכסים שונים בישראל ובאירופה בהיקפים משמעותיים. אחד האתגרים הגדולים שעמד בפני הנהלת החברה היה להעביר את החברה מסטטוס של מגננה להתקפה ולעבור לקצב פיתוח משמעותי. החלק שלי, כמובן, קשור בין השאר להשגת המימונים המתאימים לצורך הוצאת הפרויקטים לפועל, בניית הדיווחים והבקרות המתאימים, קבלת החלטות הנוגעות לתוכניות העסקיות של כל פרויקט ופרויקט וכניסה לפרויקטים חדשים בהיבטי פיתוח עסקי.

"אחד האתגרים המשמעותיים עבורי כ-CFO בחברה בינלאומית מתפתחת הוא שיפור רמת הדיווח והבקרה בחברה, הדבר נעשה באמצעות פיתוח מערכות דיווח ממוחשבות מאוחדות לכלל פעילויות החברה והן על ידי פיתוח ההון האנושי באגפי הכספים בכל מוקד פעילות. ההון האנושי הכרחי על מנת לאפשר תפקוד שוטף בפעילות החברה ותוך הכוונה מתאימה שלי ושל הצוות במטה ההנהלה".

ספר לנו על הדרך המקצועית שעשית עד לתפקידך הנוכחי.

"העניין שלי בתחום הפיננסיים החל בשלבים מוקדמים ובין השאר השתתפתי בקורסים פיננסיים בהם למדתי את החשיבות של ניתוח דוחות כספיים. המשיכה שלי לתחום זה הובילה אותי ללימודי חשבונאות וכלכלה באונ' בר אילן ובהמשך לתואר שני במנהל עסקים ( MBA ). התחלתי את הקריירה שלי במשרד רו"ח קטן במקביל ללימודי התואר הראשון, שם חוויתי את המקצוע החל מרמת הנה"ח בסיסית. הידע שצברתי היווה בסיס מקצועי איתן והכין אותי להתמחות שעשיתי במשרד ברייטמן אלמגור. לאחר ההתמחות נשארתי לעבוד בברייטמן אלמגור והתקדמתי לתפקיד של מנהל ביקורת. עסקתי בביקורת של חברות נדל"ן, פיננסים וקמעונאות.

"הקריירה של בקבוצת אפריקה ישראל החלה לאחר פגישה עם סמנכ"ל הפיתוח העסקי בזמנו, אבי נוטה ז"ל, אשר עניין אותי 'בהצטרפות לסיירת', כפי שנהג לכנות את אגף פיתוח העסקי, כמנהל הכספים ולפתח את הפעילות של הקבוצה באירופה שהיתה עד אז מצומצמת. ההזדמנות להצטרף לקבוצת נדל"ן מובילה ובינלאומית כמנהל כספים הובילה אותי להחלטה לשנות כיוון ולעבור את המתרס מתפקיד של רואה חשבון מבקר לתפקיד של עשייה.

"נכנסתי לחברה כאשר הפעילות באירופה היתה מצומצמת למדי ובתקופה קצרה לאחר מכן נכנסנו לרכישות משמעותיות של קרקעות לפיתוח בסרביה, בבולגריה, ברומניה, בסרביה, בהונגריה ובלטביה וזאת בנוסף לפעילות שכבר היתה קיימת בצ'כיה. אפ"י אירופה צמחה מאד בשנים 2004-2008 והפעילות היתה מאוד אינטנסיבית. בשנים 2008-2010 ,במהלך המשבר הפיננסי, הייתי צריך להתמודד עם השלכותיו במזרח אירופה אשר הוביל להפחתות ערך, עצירת מכירת דירות, דחיית פיתוח פרויקטים וצמצום הנזילות של הבנקים באירופה.

"ביולי 2010 התקדמתי לתפקיד סמנכ"ל הכספים של אפריקה ישראל נכסים במקביל להמשך תפקידי כסמנכ"ל הכספים של אפי אירופה. לאורך תקופת המשבר ולאחריו מימשנו לא מעט פרויקטים, מימנו מחדש פרויקטים קיימים, שיפרנו את דירוג החברה והגדלנו את מח"מ אגרות החוב של החברה וזאת על מנת להבטיח מספיק משאבים כספיים להמשך פעילות החברה. בשנתיים האחרונות עברנו, כאמור, 'ממגננה להתקפה' ואנו נמצאים בתנופת פיתוח של פרויקטים על מלאי הקרקעות שנרכשו בעבר וכן רוכשים גם קרקעות נוספות לפרויקטים חדשים והזדמנותיים".

מה העצה הטובה ביותר שיש לך עבור CFO?

"המוטו שלי הוא חיבור לשטח והכוונה היא לשמור על קשר רצוף ואישי עם עובדים בכל הדרגים, יועצים ובנקאים גם בארץ וגם בחו"ל. לקשר האישי אין תחליף וזה בא לידי ביטוי גם בתוצאות העסקיות אם בהכוונה נכונה של עובדים או במיצוי התנאים העסקיים המיטביים עבור החברה וכן באיכות השירות שהחברה מקבלת. למשל, בעתות משבר כאשר 'עוגת האשראי' מצטמצמת וקיים סיכון כי הגורמים המממנים לא יעמידו את היקף האשראי המבוקש, הקשר האישי עם הבנקאים והאמון האישי שנוצר מבטיח כי החברה תקבל את התנאים המיטביים האפשריים באותו עת".

אם בגיל עשרים היו שואלים אותך מה תעשה כשתהיה גדול - מה היית עונה?

"מגיל צעיר נמשכתי לתחום של ניתוח חברות, דוחות כספיים והבנת הכלכלה. קראתי לא מעט ספרים בנושא וכן השתתפתי בקורסים שונים. אני שמח כי בסופו של דבר אני עוסק בתחום שאליו שאפתי להגיע".

עבור לתוכן העמוד