PWC

אייל יוניאן: "CFO חייב ראייה רב ממדית ולתת לארגון ולמנכ"ל ערך נוסף"

31/01/2017
אייל יוניאן: "CFO חייב ראייה רב ממדית ולתת לארגון ולמנכ"ל ערך נוסף" (הגדל)

בראיון לרגל קבלת אות ההוקרה של פורום CFO, מתאר אייל יוניאן CFO התעשייה האווירית, את האתגרים הייחודיים של תפקידו וההתמודדות עימם ■ האות הוענק ליוניאן בערב הגאלה השנתי שפתח את חגיגות 20 שנה של פורום CFO

עו"ד מיכל קורן

 

 

"התעשייה האווירית היא חברה מדהימה מבחינת ההון האנושי שלה, היכולות הטכנולוגיות שלה  ותרומתה לעוצמתה הביטחונית, הכלכלית והחברתית של מדינת ישראל. מצד אחד, החברה הינה המעסיק העסקי הגדול ביותר במשק הישראלי, חברת ההייטק הגדולה במדינה ואחת היצואניות הגדולות במשק. מצד שני החברה צריכה להתמודד עם מסגרת כמעט בלתי אפשרית של אילוצים, מגבלות וסיכונים שחלקם מאקרו כלכליים, חלקם נובעים מהיותה חברה ישראלית וחלקם נובעים מהיותה חברה ממשלתית", כך אומר אייל יוניאן CFO התעשייה האווירית,  בתשובה לשאלה על האתגרים הייחודיים בהם הוא נתקל בתפקידו.

יוניאן, שזכה לא מכבר באות ההוקרה של פורום CFO, מסביר כי "די באילוצים המאקרו כלכליים על מנת שסמנכ"ל הכספים לא ישן בלילה. עליו להתמודד עם אופסט (רכש גומלין) של מדינות היעד, עם ענקיות מארצות הברית, רוסיה וסין עם חשיפת שערי מטבע, ועם היעדר קווי אשראי לתמיכה בעסקאות ואלו הם רק חלק מהבעיות הניצבות לפניו. אם נוסיף לכך את העובדה כי אנו לא מקבלים כל תמיכה מהמדינה לרבות חוק עידוד השקעות הון, את העובדה שכחברה ממשלתית אנו לא יכולים לתגמל עובדים כראות עינינו, את מגבלותינו בכל הנוגע לחוק המכרזים ואילוצים נוספים שמגבירים את הבירוקרטיה ומקטינים את האפקטיביות, תתקבל תמונה כמעט בלתי אפשרית להובלה וניהול ספינת הדגל הזו במים הסוערים שתיארתי. ובכל זאת, הנהלת התעשייה האווירית השכילה לאורך השנים להתמודד עם סד המגבלות והאילוצים הזה, ולהמציא את החברה כל פעם מחדש, תוך כדי שאנו מממנים תשתיות לאומיות עבור המדינה".

- מה הם המהלכים האחרונים החשובים שנעשו בתעשייה האווירית ומה הייתה תרומתך בהובלתם? ומה הם המהלכים המרכזיים שאתה מתכנן לשנה הבאה?

"מנכ"ל החברה מוביל בארבע שנים אחרונות את התפיסה שעלינו להתנהל כחברה עסקית גלובאלית למרות האילוצים הרבים שהזכרתי. מבחינתו תפקידנו להתמודד עם הקשיים והאילוצים ולא רק לשים אותם על השולחן. כחלק מההתמודדות הגענו להסכמות חשובות ביותר עם ארגון העובדים, להוצאה לפרישה מוקדמת של כ-800 עובדים - על אף היותם עובדים טובים יש באפשרותנו להתייעל ולהקטין את מספר העובדים בחברה. מעבר לכך הוחלט על קיצוץ בעלויות השכר, שהינו התשומה הגדולה ביותר של החברה, בשיעור של כ-6% בשלוש השנים. החשוב בהסכם הקיבוצי, אליו הגענו לאחר עמל של שנה שלמה, הוא החזרת האמון והשותפות בין ההנהלה וארגון העובדים באופן שבו אין יותר אנחנו ואתם. יש אנחנו. ואנחנו עושים הכל יחד בשילוב ידיים כדי לנצח ולהתמודד. מנכ"ל החברה נתן לי את המנדט להוביל את המשא ומתן ביחד עם קבוצת מנהלים בכירים, תוך מתן גיבוי ואמון יוצאי דופן.

"בשנה הקרובה החברה תידרש ליישם תהליך לא פשוט וכואב של הוצאת מאות עובדים שהתעשייה האווירית עבורם היא בית והם נתנו לה את מיטב שנותיהם. בנוסף, נצטרך להוביל תהליך של רה ארגון בשיתוף ארגון העובדים על מנת להפוך לחברה אפקטיבית יותר, שכן אם לא, בתוך מספר שנים נידרש לתוכנית הבראה נוספת".

- ספר על הדרך המקצועית שעשית עד לתפקידך הנוכחי.

"התחלתי את דרכי במשרד רואי חשבון קטן, עברתי למשרד בינוני ומשם המשכתי למשרד רואי החשבון הגדול בארץ בתחום ההיי-טק, קוסט פורר, שם קיבלתי ראייה עסקית גלובאלית. לאחר מכן, עשיתי מעבר חד לתפקיד מנכ"ל עיריית כפר סבא בו רכשתי כלים ניהוליים שנותנים לי יתרון גדול כסמנכ"ל כספים ומשם המשכתי לקבוצת סקופ מתכות בבעלות שמואל שילה ממנו למדתי איך מנהלים חברה בצניעות, ביושר תוך ירידה לרצפת הייצור.

"לפני ארבע וחצי שנים קיבלתי את ההזדמנות להיות סמנכ"ל הכספים בתעשייה האווירית, אחת החברות המעניינות והמאתגרות במשק הישראלי. אני מרגיש שנפלה בחלקי הזכות להיות חלק מהחברה וזכיתי להרבה מזל לעבוד תחת מנכ"ל שדחף אותי קדימה ונתן לי גיבוי ואמון. שום סמנכ"ל כספים יהיה המנוסה והמוכשר ביותר לא יוכל להצליח ללא אמון ושיתוף פעולה מהמנכ"ל.

- מה העצה הטובה ביותר שיש לך עבור CFO?

CFO" חייב שתהייה לו ראיה רב ממדית. מצד אחד הוא חייב להכיר את המערכות הפיננסיות של החברה, לרבות התהליכים והבקרות, אבל תפקידו כסמנכ"ל כספים להבדיל מחשב לא מסתכם רק בהיותו בקר. הוא חייב לתת לארגון ולמנכ"ל ערך נוסף, כיועץ עסקי אסטרטגי. ללא החלק השני סמנכ"ל הכספים הוא בעצם חשב על, שלא נותן את הערך המוסף הנדרש ממנו"/

- אם בגיל עשרים היו שואלים אותך מה תעשה כשתהיה גדול - מה היית מספר?

"כמו רוב רואי החשבון החלום שלי היה להיות עו"ד מצליח... אבל אני שמח בדיעבד שהחיים שינו לי את הכיוון ונעשיתי רואה חשבון ולאחר מכן סמנכ"ל כספים. כשהתחלתי את לימודי ראיית החשבון חלמתי להיות סמנכ"ל כספים בחברה כמו התעשייה אווירית".

עבור לתוכן העמוד