מבטחים

אלברטו מרנפלד: כלכלת ה-SAAS: עתיד שורת הרווח נראה טוב יותר

24/01/2017
אלברטו מרנפלד: כלכלת ה-SAAS: עתיד שורת הרווח נראה טוב יותר (הגדל)

תוכנות ה-SAAS - Software as a Service - יכולות לשרת את שורת הרווח של החברות לטוב וה-CFOs יכולים לנצל את האפשרויות הגלומות בה ■ במעבר לטכנולוגיות SAAS מתפנים לחברה הרבה מאוד משאבים כספיים וניהוליים שניתן להעבירם להשקעה בפיתוח חדשנות

בזירה העסקית התחרותית של ימינו, חברות ועסקים חיים בעולם של שינוי מתמיד. אחד השחקנים החשובים ביצירת יתרון תחרותי לחברה הוא ה-CFO, שצריך למנף תובנות אנליטיקה בזמן אמת, כדי לשפר את ביצועי העסק. תובנות אלה מגיעות מטכנולוגיות ענן. אבל מעבר לכך, נדרש ה-CFO להקצות משאבים כספיים שיאפשרו לעסק לייצר חדשנות ולצמוח. ובכך - להשפיע על שורת הרווח (bottom line).

משאבים אלה מופנים כיום לתוכנות ה-SAAS - Software as a Service, תוכנה כשירות - כאשר בכלכלת ה-SAAS החדשה ל-CFOO יש תפקיד מרכזי שבא לידי ביטוי במגוון תחומים. אז מה צריך כל CFO לדעת על כלכלת ה-SAAS? וכיצד לנצל אותה לטובת הארגון?

להשקעות שארגון מוציא כיום על מערכות מידע יש אופי של OPEX (תקציב שוטף) וגם של CAPEX (תקציב השקעות). בשיחות עם מספר רב של CIO’s נשמע כי האירגון מעדיף "להוציא CAPEX” וכי תקציב ה-OPEX במערכות מידע מצטמצם.

בעולם ה-SAAS חל שינוי חד בכל הנוגע לרכישת רישיונות למערכות מידע. על פי כללי החשבונאות, רשיונות תוכנה הן נכס ולכן רכישת רשיונות תוכנה נחשבת כ-CAPEX. לעומת זאת, בעולם ה-SAAS - התוכנה הפכה לשירות ואיננה נכס השייך ללקוח. יצרן הטכנולוגיה מפעיל, מעדכן ומתחזק את התוכנה עבור המשתמשים, אך היא לא מותקנת על המחשבים או השרתים שלהם. זהו שינוי משמעותי מאוד לספקי התוכנה ולמשתמשים כאחד. זה גם שינוי גדול בגישה של ארגונים לכל הנושא של השקעה במערכות מידע.

תופעה זו הופכת את ההוצאה על רשיונות תוכנה מ- CAPEX  ל- OPEX.   
CFO's בחלקם אינם מתייחסים לנושא באומרם כי בסופו של דבר מדובר בתזרים מזומנים וזה הדבר החשוב באמת. יחד עם זאת, תקציב מערכות המידע עדיין מחולק בין CAPEX ל-OPEX בשיטה שמאוד מגבילה את האירגון לעבור ל- SAAS, מקור החדשנות האמיתי של האירגון.

היום יש לטכנולוגיה יכולת השפעה מהותית על העסקים והתעשיות. פריסת הטכנולוגיות החדשניות היא קלה מתמיד הודות לענן בכלל ול-SAAS בפרט (אפליקציות עסקיות). אנו רואים את שבירת המודלים הקיימים לטובת חדשים, כמו מה שעשתה Uber לתעשיית המוניות וההסעות, Netflix לתעשיית הטלוויזיה ואחרות. טכנולוגיית SAAS מאפשרת חדשנות ושימוש באפליקציות חדישות במהירות גדולה יותר, מה שמסייע בשינוי המודלים העסקיים על פי הצורך.

תקציב מערכות המידע בארגונים כיום עדיין נחלק ל-75% המושקעים בתחזוקה של הקיים, ורק 25% בחדשנות. זה גם קורה בתשומת הלב הניהולית למערכות מידע ברוב המקרים, שכן השוטף איננו בענן. במעבר לטכנולוגיות SAAS מתפנים לחברה הרבה מאוד משאבים כספיים וניהוליים שניתן להעבירם להשקעה בפיתוח חדשנות. זוהי למעשה ההזדמנות האמיתית, כי במעבר ל- SAAS כל הנושא התפעולי והתחזוקה של מערכות המידע יורד מהפרק. למנמ"ר יש זמן לחפש טכנולוגיות שיסייעו למנכ"ל ול-CFO לייצר חדשנות בתוך העסק. חדשנות אמיתית של עסקים מגיעה באמצעות SAAS ויש פתרונות רבים בתחום שמקצרים את ה-time to value.

דרושה מדיניות IT 

לכלכלת ה-SAAS השלכות אסטרטגיות נוספות על התנהלות הארגון, כיוון שהשינוי שהוא מביא מייצר ערך אמיתי מהתוכנות, לארגונים המשתמשים בהן - בזכות השימוש בטכנולוגיות ענן. ערך כזה בהחלט משפיע על שורת הרווח. לדוגמה: חברה שרוצה להצליח כיום חייבת אסטרטגיה של שיווק דיגיטלי פרואקטיבי. כלומר, להגיע לקהל המטרה בצורה היעילה ביותר, תוך חיסכון במשאבים ודיוק בפנייה לקהל הנכון, באופן הנכון. הכלים הזמינים בתחום זה כיום הם אך ורק תוכנות SAAS. כך גם בכל הקשור לניהול ההון האנושי של החברה, בניהול מערך הכספים ותכנון התקציב, ובמגוון תחומים עסקיים נוספים בארגון.

במקביל, ודווקא בשל הקלות היחסית ברכישת תוכנות SAAS והטמעתן, צמחה בשנים האחרונות תופעת IT צללים (Shadow IT), שמשמעותה היא השקעה ארגונית רבה יותר ברכישת תוכנות מאשר היה מתוכנן בתקציב המקורי. זאת מכיוון שמלבד ה-CIO וה-CFO בארגון, גם מנהלים אחרים רכשו תוכנות SAAS ליחידות העסקיות שלהם מהתקציב השוטף שלהם. בסופו של דבר, העניין כיום חוזר לפתחו של ה- CIO שצריך לפתור את הבעיה של מלאי תוכנות ושירותי ענן שלא תכנן ולא רכש. לכן, כחלק מתפקידו, ה-CFO של היום צריך לגבש באופן פרואקטיבי יחד עם ה- CIO מדיניות IT בעולם של SaaS. יחד עם זאת, הממונה היחיד על רכישת SAAS לארגון צריך להיות ה-CIO, כי רק הוא בעל ראייה ואחריות רוחבית על התחום.

אספקט נוסף שחשוב לציינו בהקשר לכלכלת ה-SAAS הוא מערכת היחסים בין ה-CFO לבין האינטגרטורים (system integrators) שהיינו רגילים לעבוד עימם. אותם אינטגרטורים חלשו בעבר על פרויקטים גדולים עם הרבה כוח אדם, לפרקי זמן ארוכים. כיום, בגלל אופי התוכנה והפתרונות עצמם, המאוד אינטואיטיביים וההרבה יותר קלים ליישום, הפרויקטים הפכו להרבה יותר קצרים וקטנים בהיקפם. מעבר לכך, עם סיום הפרויקט אין צורך בשירותים מהאינטגרטור כי התחזוקה עוברת ליצרן עצמו. כתוצאה מכך, האינטגרטורים נאלצים לבצע מספר פרויקטים בו-זמנית. אלה הם אילוצים שכדאי ל- CFO להיות מודע להם, ולקחת בחשבון בזמן מו"מ עם אינטגרטור התוכנה.

הכותב הוא אלברטו מרנפלד, ראש אגף SaaS באורקל ישראל.

 

עבור לתוכן העמוד