קרמבולה

יניב אריאלי: "ה-CFO צריך להיות חלק מההווי העסקי של החברה"

יניב אריאלי: "ה-CFO צריך להיות חלק מההווי העסקי של החברה" (הגדל)

בכנס אסטרטגיה בחברות טכנולוגיה של פורום CFO, הסביר יניב אריאלי, CFO CEVA, על אסטרטגיית הצמיחה של החברה, העוסקת בקניין רוחני ■ "IR טוב שומר על מניית החברה גם בשנים פחות טובות וזה השתלם הרבה לפני שהתוצאות העסקיות הוכיחו עצמן"

 

 

עו"ד דנה טל צדוק

 

 

"CEVA לא תמיד היתה חברה בצמיחה. אבל גם בשנים טובות פחות, קיומם של קשרי משקיעים (IR) יציבים ונגישים עזרו לה ותרמו מאד", הסביר יניב אריאלי CFO CEVA בכנס אסטרטגיה של פורום CFO. "ככלל עדיף שזה יהיה איש IR מקומי בשוק ההון האמריקאי, במקרה והחברה נסחרת בניו יורק", הוסיף.

לדבריו, "CEVA היא חברה ציבורית די נדירה כי היא עוסקת בקניין רוחני. החברה נסחרת בנאסד"ק בשווי של כ-700 מיליון דולר, ללא חובות, ומעסיקה כ-280 עובדים ברחבי העולם. החברה חווה בשנים האחרונות פריחה בעסקיה, המתבטאת בהתרחבות משמעותית בשווקים בהם היא פועלת, ובשיעורי צמיחה ורווחיות מהגבוהים בתעשיית ההיי-טק.

"אנחנו חברת קניין רוחני, המתמחה בפיתוח טכנולוגיות עיבוד שונות ומכירתן לחברות שבבים, על מנת שלא יצטרכו לפתח אותן בעצמן - מהלך שאינו כלכלי עבורן" מסביר אריאלי, "אנחנו נותנים זכות שימוש לידע שפותח כולו בארץ, תמורת תשלום, ובשלב מאוחר יותר גם מקבלים תמלוגים ממכירות המוצרים הסופיים. המודל רווחי מאד כי אין ייצור ואין עלויות נלוות. על כל צ'יפ שכולל את הטכנולוגיה שלנו ונמכר ע"י הלקוחות שלנו, מקבלת CEVA אחוז או מחיר לפי כמות מכירות. הטכנולוגיות שלנו יושבות בסמארטפונים, טאבלטים, מצלמות, שעונים חכמים, מוצרים לבישים ועוד".

אריאלי מספר כי "מעל 7 מיליארד צ'יפים מבוססי CEVA נמצאים במכשירים בעולם (כל מכשיר שלישי) ועד היום חתמנו על הסכמי רישוי עם יותר מ-300 לקוחות. פעם ברבעון אנחנו מעדכנים את שוק ההון במוצרים החדשים שאנחנו נמצאים בהם - אייפון, סמסונג, וואווי ועוד".

כדוגמה לאסטרטגיית הצמיחה של CEVA הוא מביא את קנייתה של חברה בצרפת בתחום טכנולוגיית הבלוטות', ופנייה באמצעות טכנולוגיה זו לשוק חדש של קישוריות. "כניסה לתחום זה הביאה לשילוש של כמות הצ'יפים שהלקוחות שלנו מכרו בשוק הבלוטות' בשנה הראשונה והיא ממשיכה לגדול. כך שכמות המכירות בשיא, תוך הגדלה מבוקרת של כוח האדם לכ-40 מהנדסים בצרפת. זו רכישה מצויינת ל-CEVA ויש בה ערך מוסף משמעותי.

"בנוסף לכך חיפשנו עוד מנועי צמיחה ובהקשר לכך אומר במאמר מוסגר כי תפקיד ה-CFO הוא גם לדעת לעצור תהליכים שלא מתאימים. ככלל, חיפשנו חברות, טכנולוגיות שונות וקווי צמיחה חדשים. לפעמים ההחלטות היו לנסות באמצעות פיתוחים פנימיים ועצמאיים. ולשם כך גם פנינו למדען הראשי שתרם לנו הרבה מאוד ערך ועזרה. עם הפיתוחים הפנימיים הללו, השקענו משאבים להיכנס לשווקים חדשים, ואף הצלחנו להתברג בעולם הרחפנים, והתחום הטרי ביותר שאליו נכנסנו הוא עולם הרכב".

"לתת מידע לשנים הבאות"

בנוגע למכירות עתידיות אומר אריאלי כי מסגירת עסקאות רישוי ועד ספירת התמלוגים מהן, לוקח בין שנתיים לשלוש שנים. הגל החדש של עסקות הרישוי לשווקים החדשים צמח בקרוב ל-50% בכמות העסקאות ובסך המכירות בשנתיים האחרונות לעומת שנים קודמות. כך שבעוד שנתיים-שלוש אנו צופים גידול דומה של כ-40%-50% גם בשורת ההכנסות בצורת תמלוגים בגין מכירות".

עוד הדגיש, כי לחברה ציבורית הקשר עם המשקיעים הוא, כאמור, אבן יסוד משמעותית לצמיחה. השקיפות חשובה מאוד עבור המשקיעים ואנו נפגשים איתם גם כאשר אין צורך בגיוס כספים: "חברה קטנה של עד כמה מיליארדים דולרים בודדים בשווי שוק - כדאי לה לשמור על קשר אישי עם המשקיעים, כדי שתצליחו להשיג כיסוי עיתונאי הולם ואנליזה מתאימה של פיננסים או של תעשייה ולבסס שם ומודעות לחברה. חשוב להגיע גם ל-SELL SIDE וגם ל-BUY SIDE ולשמר את הקשר לאורך זמן. בסופו של דבר, באחד הצמתים בדרך זה ישתלם. חיוני להקפיד על קיום שיחות ועידה רבעוניות מסודרות, לרבות הכנה ו-Q&A מוכן מראש. מומלץ במידה ואפשרי להחזיק IR 'בבית', ועדיף שאם נסחרים בחו"ל - שיהיה גם שם איש קשר נגיש בשמנו לשוק שם. זה מאד עוזר ותורם.

את דבריו סיים אריאלי בעוד פן מתפיסת עולמו: "כ-CFO בחברה שצומחת, חשוב לי מאד להיות חלק מההווי העסקי של החברה ולקדם אותה. לאחר מכן, צריך לכמת את העתיד ולהציג אותו בהתאם ליכולת, לתת מידע צופה פני עתיד, המתווה את האופן בו אנו רואים את החברה בעוד מספר שנים קדימה".

עבור לתוכן העמוד