מלם טים

גל לנדאו-יערי: "הבורסה בתל אביב היא המקום הטבעי להבשלת חברות"

גל לנדאו-יערי, משנה למנכ"ל ו-COO הבורסה לני"ע תל אביב, התארחה בכנס אסטרטגיה בחברות טכנולוגיה של פורום CFO: "על-אף הקשיים והאתגרים, אני מאמינה שהשילוב בין ההקלות שניתנו ברגולציה לבין המאמצים של הבורסה למסד סביבת מסחר אטרקטיבית - ישאו פרי. הבורסה תהייה אלטרנטיבה מימונית תחרותית עבור חברות צמיחה"

עו"ד דנה טל צדוק

בכנס אסטרטגיה בחברות טכנולוגיה של פורום CFO הסבירה גל לנדאו-יערי, משנה למנכ"ל ו-COO של הבורסה לני"ע בתל אביב, מדוע הבורסה המקומית היא עדיין הבית הטבעי של חברות ישראליות וחממה יעילה לצמיחתן והבשלתן, גם לקראת הנפקה בבורסה גדולה בחו"ל: "בשנתיים האחרונות אנחנו עדים לשינויים רגולטוריים מבורכים של רשות ניירות-ערך המשקפים הקלות משמעותיות בתחומי הממשל התאגידי ודיני המס לחברות מו"פ ולחברות ברישום כפול. עיקר ההתמודדות שלנו בהקשר של הבאת חברות לרישום בת"א - היא עם הסנטימנט השלילי בשוק וחוסר הוודאות הרגוטורי שפוגם ברצון של משקיעים לעשות עסקים בישראל".

לדברי לנדאו-יערי, "כיום נסחרות בבורסה 455 חברות כשמתוכן רק 130 חברות הן מסקטור הטכנולוגיה. הקטר של המשק הישראלי - חברות צמיחה וטכנולוגיה - עדיין לא עוצר בבורסה בתל אביב. ובהיבט הזה, הבורסה אינה ממלאת את ייעודה ואינה משקפת את הכלכלה הישראלית.

"אנו פועלים - הן בגזרה החיצונית מול הרגולטורים ומשרדי הממשלה, והן בזירה הפנימית לייעול שיטות המסחר ורמת הנזילות - על מנת שנהיה המרכז לפיתרונות מימוניים לחברות הטכנולוגיה והביומד.

"פרויקט האנליזה יצא לפועל בחודשים האחרונים וקורס אנליזה של חברות היי-טק נפתח במחזור שני השנה. זה יסייע לשוק ההון בהבנת התחום, ישפר את הערכת השווי שניתנת לחברות אלה, יתרום בשימור החברות, במסחר ובעיקר בהיכרות של הגופים המוסדיים עם החברות הללו ותחומי עיסוקן".

עוד אמרה לנדאו-יערי כי "למרות שקיימות מספר חברות שבחרו להימחק מהמסחר בבורסה, והביקורת שנשמעת אודות הרגולציה, הבורסה היא עדיין הבית עבור החברות הישראליות. HOME BIAS או החשיבות של המגרש הביתי קיימת עדיין להערכתי - הן בצד החברות והן בצד המשקיעים המוסדיים, גם כש-40% מכספי החוסכים מופנים לחו"ל. המטרה המרכזית של הבורסה היא לשמר ולחזק את היתרון הזה שנחלש, ולגוון ולהרחיב את מספר החברות הציבוריות וזמינותן לכסף המוסדי".

היא אף ציינה כי "עלויות ההנפקה בתל-אביב נמוכות משמעותית בהשוואה לארה"ב ואירופה. גם בעת הנפקת החברה וגם במהלך חייה כחברה ציבורית הנסחרת בתל אביב.

כמו כן, חלק נכבד מהנזילות של החברות הדואליות, כאלה הנסחרות בשני שווקים במקביל, מגיע דווקא מהמסחר בבורסה בתל אביב. אמנם העולם נעשה שטוח יותר, אבל עדיין יש, כאמור, יתרון למגרש הביתי ואנחנו פועלים כל הזמן על מנת להוסיף ולחזק אותו הן לגיוסי חוב והן לגיוסי הון.

"שוק החוב בתל אביב הוא מספר 1 או 2 בעולם בחוב לתל"ג ומהווה מקור לגאווה. יש כאן חלופה שראוי לשקול אותה וזה יתרון שלא קיים בכל הבורסות בעולם. אנחנו מגוונים כל הזמן את האפשרויות ואת המוצרים: אג"ח היברידיות, COCO לבנקים, מניות בכורה וחלופות נוספות. שלא לדבר על היתרון הנזילותי העצום שקיים בבורסה בת"א – והוא האפשרות להיכלל במדדים המובילים. רפורמת המדדים החדשה, המתעתדת לצאת לפועל בתחילת 2017, מהווה ניסיון נוסף שלנו להגדלת ה-FLOAT (מספר המניות של חברה בבורסה - ד.ט.צ) במטרה לשפר את הנזילות והסחירות".

"הבורסה בתל אביב היא חממה לחברות קטנות ובינוניות. בדרך לנאסדק עוצרים בתל אביב", אמרה לנדאו-יערי. במקום ללכת ל-M&A (מיזוג ורכישה - ד.ט.צ) מהיר בשווי שאינו בהכרח משקף את החברה ומוציא ממדינת ישראל קניין רוחני ועובדים, הבורסה מאפשרת אלטרנטיבה חשובה בדרך בין המימון הפרטי למימון הציבורי. היתרון העצום של הבורסה המקומית הוא ביכולת להיות חממה ולהוות אינקובציה עד הנפקה גדולה בחו"ל. 'רישום כפול הפוך' כמו שקוראים לו בסלנג - קמהדע, אבוג'ן ומזור רובוטיקה הן דוגמאות לחברות שהשתמשו בבורסה בתל אביב כמקפצה לבורסות בארה"ב".

לסיכום, ציינה לנדאו-יערי כי עבודה רבה נעשית היום כדי לייצר מעטפת תמיכה לחברות: "ליווי של כל חברה המתעניינת בהנפקה, החל מתשתית IR, העמדת חדרי ישיבות לחברה למצגות עבור המשקיעים, אנליזה ע"י גופים בינלאומיים, סיוע מול הרגולציה - הקלות משמעותיות דוגמת חוק המו"פ בתחומי מס וממשל תאגידי, הקלות ברישום הכפול (לא נשאר אף מכשול למעט גילוי שכר חמשת הבכירים) ועוד. יש עוד הרבה מה לעשות, העשייה בעיצומה והטוב עוד לפנינו".

עבור לתוכן העמוד