בססח

ערן עזרא: עסקת טבע אלרגן- כיצד בוצע המימון?

ערן עזרא: עסקת טבע אלרגן- כיצד בוצע המימון? (הגדל)

ערן עזרא, הגזבר הגלובלי של חברת טבע, הציג בכנס השנתי של פורום CFO באילת את התוכנית והביצוע למימון עסקת הענק בין טבע לאלרגן לרכישת החטיבה הגנרית של האחרונה

 

 

מה עומד מאחורי עסקת המימון הגדולה ביותר אי פעם בישראל? ערן עזרא, הגזבר הגלובלי שלטבע, חשף בפני משתתפי הכנס השנתי של פורום CFO, את ההחלטות וההתנהלות שהובילו לביצוע המוצלח של מימון עסקת טבע אלרגן לרכישת החטיבה הגנרית של האחרונה.

הלוואת גישור מידית

"עסקת טבע -אלרגן היא עסקת ענק של 40.5 מיליארד דולר (עלות עסקה סופית נטו כ-35.5 מיליארד דולר – בח.בע) אשר לה השפעה רבה על טבע ועל התעשייה כולה", פתח עזרא והוסיף: "התחלנו בבניית תוכנית קפדנית וחלונות זמנים מתאימים לביצוע הפעילויות השונות. תוך כמה ימים לקחנו הלוואת גישור של 34 מיליארד דולר - כתעודת ביטוח שהעסקה תיסגר בכל תנאי. בהמשך התחלנו לפרק את ההלוואה: סינדיקציה של חמישה מיליארד דולר להלוואות בנקאיות, הנפקת הון מצויינת של 7.2 מיליארד דולר בדצמבר, ולבסוף הנפקת החוב".

ניהול סיכונים

"ניהול סיכונים בעסקה כזו מורכבת הוא קריטי. חשוב לזכור שהשוק היום פתוח, אבל הלוואת הגישור תמיד ברקע והכסף מוכן. היה ברור שהעסקה מובטחת גם במקרה של BREXIT, חתמנו על הלוואת גישור עם 10 בנקים ומכל אחד קיבלנו קצת יותר משלושה מיליארד דולר, בחשיפה נמוכה יותר לכל אחד, מה שהבטיח כי אם השוק יהיה בתקופה תנודתית ובנק אחד ייצא, תשעת הבנקים האחרים ישלימו. ניהלנו חלוקה ברורה מהיום הראשון להון וחוב כאשר המטרה היתה קודם כל להנפיק את ההון בכדי להקטין את הסיכון".

לדבריו, הנפקת האקוויטי בוצעה בדצמבר כיוון שהערכנו כי 2016 תהיה קשה יותר וזו היתה הצלחה גדולה. "במסגרת ניהול הסיכונים גידרנו כ-25% מסיכון הריבית של הנפקת החוב, כך שבסופו של דבר אנחנו עדיין נהנים יותר מירידת הריבית. במהלך כזה חשוב לנעול חלק מהריביות כי השווקים יכולים ללכת לשני הכיוונים".

שקיפות מול חברות הדירוג

"חייבים לנהל קשר שוטף עם חברות הדירוג מהיום הראשון, לשמור על שקיפות ולשתף אותן בכל המידע הכי סודי ורגיש. אנחנו הלכנו צעד נוסף ווידאנו כי הדירוג הסופי יהיה BBB באמצעות 'דירוג צל' - תהליך שבו חברה משתפת את חברות הדירוג במבנה ההון והחוב המתוכננים עם סגירת העסקה ומקבלת את תוצאת הדירוג הסופית מראש בכדי להימנע מהפתעות".

מימון בחלוקה גאוגרפית וחלוקה לחוב והון

עזרא הסביר כי בבחירת הבנקים למימון הגישור נעשתה חלוקה בין בנקים אמריקאים, אירופים ויפנים, בכדי להיערך מראש למשבר גיאוגרפי: "סידרנו אותם בארבע קבוצות - חוב, הון, הלוואות וניהול סיכונים. בנוסף בנינו 'קבוצת על' מצומצמת של בנקים (Advisory group) שנוהלה על ידי ההנהלה. כל המנגנון הזה פעל ונוהל באופן שבועי תוך מעקב אחר מצבם של השווקים".

בנושא בניית חבילת המימון הוסיף עזרא: "התזרים של החברה הממוזגת נראה מצוין, זה אפשר לנו למנף את החברה עם חוב נוסף, שלא לקחנו, למרות שעלות החוב נמוכה מעלות ההון היום. שיקולים נוספים כללו את נושא הדילול והיקף הגיוס האפשרי בכל אחד מהשווקים השונים - שוק המניות האמריקאי וכן שוקי החוב האמריקאי והאירופאי - שווקים עמוקים ופתוחים. שוק החוב פתוח יותר משוק המניות. שוק המניות האמריקאי נסגר לעתים והוא מתפקד כמעט ללא תלות במשברים גאופוליטיים עבור חברות בדירוג השקעה. בסופו של דבר המשוואה היא פשוטה: יש להגדיר את רמת הדירוג המינימלית שיש לשמור עליה. רמה זו מגדירה כמות חוב מקסימאלית שניתן לקחת שנתמכת בהיקף ה- EBITDA והתזרים שהעסק הממוזג מייצר תוך לקיחה בחשבון של מימון רכישות עתידיות".

"התוצאה היתה שליש בהון ושני שליש בחוב. ההון חולק לשני חלקים שווים של 6.75 מיליארד דולר שהלכו לאלרגן במניות ובמניות שהונפקו לציבור. החוב גם הוא פוצל - 22 מיליארד דולר (שירד בסופו של דבר בארבעה מיליארד דולר בשל ירידת עלות העסקה נטו – בח.בע) - רובו בשוק האג"ח האמריקאי והאירופאי ועוד 5 מיליארד דולר הלוואות מבנקים".

הנפקת ההון לציבור

עוד פרט עזרא כיצד התנהלה הנפקת ההון המוצלחת: "כבר בתחילה פיצלנו את ההון לשני חלקים - מניות בכורה ומניות רגילות וזאת, בכדי להקטין את מרכיב המניות הרגילות. המשקיעים השתכנעו שזה נכס נדיר עם היצע נמוך ולכן במחיר גבוה והתוצאה היתה מעולה - ביקוש יתר של פי 3 עבור המניות הרגילות ופי 1.8 במניות הבכורה. קיצרנו את ה-Road Show ביום כיוון שראינו את עוצמת הביקושים כמו גם את תגובת המניה שעלתה באותו שבוע בכ-4.4%".

מנפיקים את החוב

בנוגע לחוב, אמר עזרא כי "הוחלט לגייס כ- 15 מיליארד דולר בארה"ב, כ- 4 מיליארד אירו בשוק האירופאי ומיליארד פרנקים בשוק השוויצרי. מבחינת שיעורי הריבית, הריבית השוויצרית היא הנמוכה ביותר, ואחריה הריבית האירופאית. גם הריבית האמריקאית הגבוהה מבין השלוש נמצאת כיום ברמות שפל. הסיבה שבחרנו להנפיק באירו ובפרנק השוויצרי היא כיוון שיש לנו פעילות במטבעות האלו כך שהחוב יהווה גידור טבעי לפעילות.

בנוגע ללוח הזמנים, הוחלט לבצע את הגיוס בארה"ב ומיד לאחריו את הגיוס האירופאי ולבסוף את הגיוס השוויצרי. בארצות הברית קיימנו יומיים של Road Show טלפוני ובאירופה Road Show פיזי שכלל פגישות עם משקיעים בלונדון, פרנקפורט, מינכן ופריז.

בסופו של דבר, התוכנית יצאה לפועל במהלך השבוע השני והשלישי של חודש יולי, כאשר התוצאה היתה מעל ומעבר למצופה. היקף הביקוש הגיע לכ-100 מיליארד דולר, מה שאפשר לנו לסיים את ההנפקה עם ריבית ממוצעת של כ- 0.5% באג"ח השוויצרי, ריבית ממוצעת של 0.9% באג"ח האירופאי וריבית ממוצעת של 2.65% באג"ח האמריקאי. ניצלנו את הריביות הנמוכות גם כדי להאריך את המח"מ שהגיע ל-8.7 שנים".לקריאת כתבות וסקירות נוספות של פורום CFO, הקליקו כאן

עבור לתוכן העמוד