בססח

דן בר משיח: "חברות יכולות להפחית את הוצאות האנרגיה שלהם ב-30%"

16/08/2016
דן בר משיח: "חברות יכולות להפחית את הוצאות האנרגיה שלהם ב-30%" (הגדל)

לקראת מפגש מימון של פורום CFO מסביר דן בר משיח, מנכ"ל אסקו ישראל, כיצד ניתן לחדש ציוד ולממן זאת מתוך החיסכון הנובע מייעול אנרגטי ותפעולי

 

 

במפגש מימון של פורום CFO, שיתקיים ב-24.7.16, יציג דן בר משיח, מנכ"ל אסקו ישראל, העוסקת בהתייעלות אנרגטית וחיסכון בחשמל, אפשרויות מימון חדשות להתייעלות אנרגטית/תפעולית. "מודל אסקו הותאם לצרכי הלקוח בהתאם לדרישות השוק הישראלי. כך שהלקוח מקבל במקום אחד גם חידוש ציוד, חיסכון באנרגיה ובתפעול, גם ניהול סיכוני ההשקעה וגם מימון התהליך, היוצרים מעטפת שירותים הדורשים מינימום השקעה הן בכסף והן בזמן עבודה, והשאת רווח מקסימלי לארגון", הוא מסביר.

"הפחתת חשבון האנרגיה ללא כל השקעה כספית מצד הלקוח"

"הצורך של הלקוח הוא בהפחתת חשבון האנרגיה. מכאן אנו מתחילים בהתייעלות אנרגטית, מחליפים את המערכות הקיימות למערכות בארגון להכי מתקדמות בעולם, מפחיתים את הוצאות האנרגיה והתחזוקה כאשר מקור ההחזר להשקעה של אסקו הוא החיסכון. באמצעות השקעות בניהול אנרגטי חכם וחלוקת חשמל ניתן למקסם את פוטנציאל ההתייעלות" אומר בר משיח.

מודל אסקו הוא מונח בינלאומי (Energy Service Company), ומתבסס על חברות יזמיות מתמחות בהתייעלות אנרגטית, שמבצעות שינויים במתקנים קיימים, ומפחיתות את צריכת האנרגיה. השיטה שיושמה בהרחבה על ידי אסקו ישראל מתבססת על כך שההשקעה הכספית מבוצעת על ידה. לדברי בר משיח: "שמנו לב שמנהלי כספים בארגון מתוסכלים מהעובדה שלמרות הירידה במחירי הנפט, הגז הטבעי וכניסת יצרני חשמל פרטיים, הוצאות האנרגיה נותרו גבוהות. יתר על כן מרבית האירגונים אינם יודעים מה רמת יעילותם האנרגטית לעומת המתחרים ואינם יודעים להציב יעדים ולאכוף אותם. כמו כן, נתקלנו במקרים רבים שהארגונים השקיעו בהחלפת ציוד ולאחר שנה גילו שההשקעה אינה מוצדקת.

"לאחר ביצוע מאות פרויקטי התייעלות אנרגטית במודל האסקו הבנו שלא מספיק להחליף ציוד, אלא חובה לשמר את החיסכון באמצעות ניהול אנרגיה רציף ועל כך נדבר במפגש".

- כיצד מיושם מודל זה בחברות?

"הניסיון מלמד אותנו כי בהרבה מאוד ארגונים תחום האנרגיה יושב תחת התפעול ומופיע ל-CFO בשורת ההוצאות בדוח הכספי, כך שפעמים רבות חסרה תשומת לב ארגונית לעלויות החשמל, הדלקים ותחזוקת הציוד. באמצעות המודל שפתחנו אנחנו מאפשרים פירוק חשבון החשמל העצום למרכיבים (לכל מערכת ותת מערכת מרכיבים מונה – ד.ט.צ.) ומנטרים את זללני החשמל בארגון באמצעות מערכות שיושבות במשרדנו הבוחנות ומעדכנות על צריכת החשמל כל רבע שעה ושקופה גם לארגון. את ציוד אנחנו מחליפים ללא כל עלות מצד החברה, בציוד חדש וחסכוני והטוב ביותר מסוגו בשוק ודואגים לתחזקו לאורך כל תקופת ההתקשרות. כאשר לאחר תקופת ההתקשרות הציוד נשאר אצל הלקוח והוא ממשיך ליהנות מיתרונותיו. מודל זה מאפשר לארגון מצד אחד מימון העלויות הגבוהות הנדרשת בביצוע פרויקט ענק מעין זה הכרוך בהחלפת הציוד, טיפול בשרשרת התחזוקה של ציוד תקול ומצד שני מתאפשר לארגון חסכון אנרגטי והתייעלות משמעותית.

"הטמעת הפרויקט בחברה לוקחת כ-3 חודשים. בזמן קצר זה אנחנו מאפשרים מהפכה משמעותית בצריכת החשמל הכלל ארגונית, ועד כדי חסכון של כ-30% מכלל הוצאות החשמל והתחזוקה. בנוסף אנו מלמדים את ה-CFO ניהול אנרגטי באמצעות הקניית ידע, מיומנות וכלים להבנת צרכי הארגון והיכולות העומדות בפניהם להתייעלות צרכנית נבונה בתחום".

ניהול שרשרת התחזוקה מוריד את העומס מכלל המערכת

בר משיח מוסיף ואומר כי "הרבה פעמים חברות ממתינות ומעכבות השקעה עד השבר, וממשיכות לעשות תחזוקה לציוד מאוד ישן, ואז קורה השבר ונדרשת רכישת ציוד בזמן חירום מה שמייקר את עלותו. אנחנו באים הרבה לפני זה, ובוחנים את יעילותם של כלל המכונות והמכשירים החשמליים בארגון ובוחנים את כדאיות החזקתו ומחליפים את מכשירים הישנים במכשירים החדשים והטובים ביותר בשוק.

"נושא התחזוקה בארגונים יקר מאוד בעיקר בשל התלות בגורם שלישי. בהתקשרות איתנו הארגון מסיר מעליו את האחריות על תחזוקת הציוד, ולעתים זה הרגע שמתחוור היקף העלויות. פתרון זה משמעותי עבור הארגון יותר מהנושא המימוני ומאפשר שיפור איכות העבודה והתנאים הסביבתיים הנלווים לכך בארגון. בנוסף לחסכון הצרכני בהפחתת הוצאות צריכת החשמל והדלק", הוא מסכם.לקריאת כתבות וסקירות נוספות של פורום CFO, הקליקו כאן


 

 

 

עבור לתוכן העמוד