גלו את הפוטנציאל הפיננסי באמצעות  פתרונות ה-IP החדשים של AON

אהרון פרנקל: "CFO צריך לאפשר צמיחה תוך שמירה על איתנות פיננסית"

20/07/2016
אהרון פרנקל: "CFO צריך לאפשר צמיחה תוך שמירה על איתנות פיננסית" (הגדל)

אהרון פרנקל, CFO אפריקה ישראל מגורים, על האתגרים בענף הנדל"ן בעידן של מודעות חברתית ■ "קיים היום קושי במציאת חטיבות קרקע גדולות"

עו"ד דנה טל צדוק

 

 אפריקה ישראל מגורים היא חברה ציבורית, המתמחה בייזום והקמה של פרויקטים למגורים על כל שלביהם. "אנחנו חברה בצמיחה בכל הפרמטרים, בהיקפים של ביצוע, ביחידות דיור, בשיווק ובכמות המכירות מה שמאפשר לנו לעבוד בשיתוף פעולה מלא עם המערכת הבנקאית בישראל ולקבל את תמיכתה לפועלינו", מסביר בראיון עמו אהרון פרנקל,CFOאפריקה ישראל מגורים מזה 10 שנים.

"לשמור על האיתנות הפיננסית כמובילה ולאפשר את צמיחת החברה"

האתגר הגדול שעומד בפניו של פרנקל הוא שימור האיתנות הפיננסית של החברה תוך כדי צמיחה. "המערכת הבנקאית בישראל עובדת איתנו לאורך השנים בשיתוף פעולה הדוק ואנו עדים לביקושים גבוהים מאוד לגיוסים שלנו. האתגר בתקופה כזו של תחרות ושל מחאות חברתיות, הוא לשמור על המעמד שלנו כחברה מובילה ובמקביל לאפשר את צמיחת החברה. יש לנו דירוג של מדרוג A2 יציב, האג"חים שלנו נסחרות בבורסה ויש עליהן קובננטים. לכן האתגר שלי הוא לאפשר צמיחה תוך כדי רכישת קרקעות נוספות ושמירה על הפרמטרים של איתנות פיננסית ועל מאזן יחסי הון טובים ואפשרות לחלק דיבידנדים לחברת האם. השמירה על כל הפרמטרים גם יחד, דורשת פיקוח ובקרה בזמן אמת".

"כחלק מתחומי האחריות שלי בחברה", ממשיך פרנקל, "אני אחראי על כל הנושאים הקשורים לתחום הכספים ובהם: בקרת סיכונים, אשראי, בנקים, אשראי חוץ בנקאי, קשרי משקיעים, דוחות כספיים, חשבות על כל ההיבטים הנלווים לה, בקרה וכל נושא הקשור לתהליכים ונהלים פנימיים בחברה".

מחסור בחטיבות קרקע גדולות

פרנקל מסביר כי "האתגר המרכזי של אפריקה ישראל מגורים הוא בהתמודדות עם מצב שוק שבו יש קושי במציאת חטיבות קרקע גדולות. יש הרבה מכרזים ב'מחיר למשתכן' ולחברה שלנו כחברה יזמית שמוכרת מותג, אין יתרון יחסי במכרזים כאלה, לכן עלינו להמשיך לחפש קרקעות, לנהל משא ומתן עם גורמים רבים ולהשקיע בפיתוח עסקי.

"בשנים האחרונות אנחנו מחפשים מנועי צמיחה נוספים לגיוון הפעילות שלנו, ולכן נכנסנו לנישה של התחדשות עירונית באמצעות חברת אפריקה 38, המתמחה בתמ"א 38, כמו גם לתחום של דיור להשכרה וזכינו במכרז גדול בהרצליה בשיתוף עם אפריקה ישראל נכסים. לצד זאת, אנו עוסקים גם בתחום הפינוי בינוי ותחום מתפתח נוסף שבהתהוות הוא הקצאת שטחי מסחר בתוך שכונות מגורים. במקביל החברה עובדת על פרויקטים רבים ואנחנו מפעילים יותר מ-20 אתרי מכירות בפיזור גדול. הפרויקט שלנו בסומייל בת"א הוא אחד מהפרויקטים הגדולים שהשיווק שלו הוא 'הדבר הגדול הבא'".

כמי שבנה את אגף הכספים של אפריקה מגורים, מהי הנוסחה האידיאלית להקמת אגף שכזה?

"לתפיסתי, אגף הכספים צריך להיות אגף אינטגרלי שהשירותים שלו מתבצעים בעיקר על ידי עובדי החברה מבלי להישען על שירותי חוץ, במיוחד בשלוש הזרועות החשובות ביותר באגף הכספים - בקרה תקציבית, גזברות וחשבות. באגף שלנו יש 16 עובדים. בגזרת החשבות אנחנו מטפלים בכל מה שקשור לדוחות כספיים ותהליכים כספיים בתוך החברה הנדרשים בחברה ציבורית; הגזברות מטפלת בעשרות חשבונות בנק כולל טיפול בערבויות של קבלנים, ערבויות חוק מכר של רוכשי הדירות ותהליך הגבייה מול רוכשי הדירות; מחלקת בקרה תקציבית מבצעת בכל רגע נתון תחזיות לרווח של כל אחד מהפרויקטים וגם עוסקת בבקרה שוטפת, בתקציב מול ביצוע ובהשוואה מול רבעון קודם.

ומה הם הדגשים החשובים ש-CFO צריך לשים לפניו בהיבט המקצועי?

"הרגולציה מעמידה יותר ויותר דרישות בפני חברות ציבוריות כמו I-SOX ודרישות האכיפה המנהלית וכל הזמן נקבעות תקנות חדשות, מה שמחייב שליטה מלאה בתהליך. חשוב לא לעבוד לבד ולא לחסוך בעובדים כדי לעמוד בלוח זמנים ולבצע את הבקרה והביקורת הטובה ביותר.

"חשוב גם להשקיע במערכת מידע טובה. פיתחנו מערכת BI שלנו, המשרתת את כל הגורמים בחברה אבל בעיקר את אגף הכספים. כאשר אנחנו יכולים בכל רגע נתון לראות את התהליכים בחברה: ביצוע רכישות של הדירות, תקבולים, זרימה של המידע, ערבויות ואכלוס ולעשות חתכים להשוואות בין תקופות.

"נושא נוסף הוא תזרים המזומנים במסגרת בקרה תקציבית. אנחנו כל הזמן בודקים את הרווחיות לפרויקט והאם המוצר שלנו עם אותה רווחיות או יותר ממה שחשבנו".

מנהלים תחזיות חמש שנים קדימה

לדברי פרנקל, ניהול סיכונים הוא אחד מתחומי האחריות האתגריים של CFO והתחזיות הן חלק מרכזי בכך. "אנחנו כל הזמן מנהלים תחזיות למשך חמש ושבע שנים קדימה. כל פעולה מעדכנים קדימה ומטייבים את התחזיות ובהתאם לכך מגייסים הלוואות נוספות. גם כשגייסנו את האג"ח האחרון לקחנו אותו עם מח"ם של חמש שנים בהתאם לתחזית תזרים המזומנים, המבוססת על תחזית רווחים שיצטברו בחברה.

"היבט נוסף זה תנאי השוק הקיימים, אם זה בריביות נמוכות או במדדים. בנדל"ן, כשפתאום מדד המחירים לצרכן שלילי ויש את מדד תשומות הבנייה שעלויות הבנייה צמודות לבנייה, אז מצד אחד יש לנו חשיפה אליו - יש רוכשים שרוצים הגנה על מדד תשומות הבנייה ואנחנו נדרשים לבנות כלים יצירתיים על מנת לאפשר לרוכש לקבל הגנה כזו שלא תמיד ניתנת".

CFO צריך להיות בעל ידע בתחום בו הוא עוסק

"לכל מנהל בכיר דרושה הבנה עסקית וכלכלית בכל תחום, אך CFO צריך להיות בעל ידע בתחום בו הוא עוסק, להכיר את הסביבה ואת התחומים הנושקים. בנדל"ן צריך להבין בשיווק, בשמאות ובמשפטים. על ה-CFO לדעת לקרוא ולהבין חוזים ודוחות של שמאי ולנתח האם המחירון שאגף השיווק בנה תואם שוק; הוא צריך להיות בעל יכולת טובה לנהל משא ומתן מול גורמי חוץ ולהתמודד בהצלחה בתחום מלחיץ ואינטנסיבי;CFO צריך לספור עד 10 לפני שהוא מגיב והערך שהוא מביא לחברה זה דרך החשיבה שלו. עליו לחשוב על תהליכים בחברה ולחפש דרכים לקדם אותה".

שתף אותנו באבני הדרך שלך

"אני רואה חשבון. עבדתי במשרד רו"ח רוזנבלום הולצמן כמה שנים, עברתי ל- BDO ומשם הגעתי לאפריקה ישראל השקעות כמנהל בקרה תקציבית. בהמשך שימשתי חשב של חטיבת המגורים ובשנת 2006 חטיבת המגורים הפכה לחברה אפריקה ישראל מגורים ואני מוניתי ל-CFO ומאז אני בתפקיד".

כיצד אתה מבלה את שעות הפנאי שלך?

"אני מבלה בעיקר עם המשפחה. יש לי חמישה ילדים, אני קורא הרבה ומנסה ללמוד".

עבור לתוכן העמוד