קרמבולה

ח"כ גפני: מדינת ישראל על סיפה של קטסטרופה כלכלית

20/07/2016
ח"כ גפני: מדינת ישראל על סיפה של קטסטרופה כלכלית (הגדל)

המשק הישראלי על פרשת דרכים וקובעי המדיניות צריכים להתעשת ולבצע מהלכים מיידים שימנעו את כניסתו של המשק למשבר חריף, כך אמר ח"כ משה גפני, יו"ר ועדת הכספים במפגש שקיים עם עמותת ה-CFOs לקשרי ממשל ומשק

עו"ד דנה טל צדוק

 

 

במפגש שהתקיים עם ח"כ משה גפני, יו"ר ועדת הכספים השבוע (יום ג', ה-7.6) בהשתתפות CFO's מהחברות המובילות במשק, הביע ח"כ גפני את דאגתו על כי חלק גדול ממפעלי התעשייה עוזבים את הארץ והמשאב האנושי עוזב ביחד איתם. המשק הישראלי הנו משק חזק ובאמצעות עוצמות רבות המצויות בו צלח ואף צמח בשנים בהן העולם כולו קרס, אך מה שהיה ב-2009 לא נכון היום ואם לא נבלום את ההידרדרות המהירה שלנו למטה אנחנו צפויים להיקלע לקטסטרופה כלכלית ובהמשך דמוגרפית, המשק הישראלי נימצא על סיפו של משבר כלכלי קשה יותר ממה שהיה ב-2009 בארה"ב", הסביר גפני. "על אף החלטת ממשלה והבטחתה להעברת תקציבים שיתנו אוויר לתעשייה ואולי אף לאפשר יציאה מהמצב הקשה בו היא נמצאת, ועל אף הבטחות חוזרות ונשנות של הממשלה עוד לא נמצא התקציב להחלטת ממשלה זו ובינתיים המשק הישראלי קורס, ישנה פגיעה בייצוא וכן בריחה של מפעלים ומו"פ מהארץ".

עוד הרחיב ח"כ גפני ואמר כי "מדיניות הממשלה לוקה בחוסר תכנון לטווח הארוך, על אף שהממשלה בתקציב האחרון לא הכניסה גזרות, ניכר היה כי לא ניתן הדגש הראוי על עידוד התעשייה והמשק הישראלי, שנמצא, כאמור, במגמת האטה בשנים האחרונות. משרד האוצר שהחליף שלושה שרים ב-7 שנים האחרונות כשכל שר מביא עימו מדיניות שונה ואג'נדות אחרות, צריך לאמץ מדיניות לטווח ארוך ולהוריד את הנטל הרגולטורי הכבד הקיים על חברות ומפעלים. בין הצעדים שעל הממשלה לשקול הוא איחוד רגולטורים: "יש שלושה רגולטורים – הפיקוח על הבנקים, אגף שוק ההון והרשות הגבלים עסקיים, כל אחד מפרנס את ביתו ואין ראיה מרחבית", יש לנקוט מהלכים דחופים על מנת לשמור על יציבות הכלכלה ועידוד העסקים במדינה".

בשם חברי העמותה, העלו אורן פרנקל, CFO אלוני חץ ויואב נחשון, סגן נשיא לפיננסים, החברה המרכזית למשקאות קלים בפני ח"כ גפני את דאגתם בנושאים של פעילות רשות המסים והאגרסיביות המתגברת של הרגולטורים במדינה, הצורך בעידוד מצב האשראי במשק, עידוד התעשייה וההשקעות במשק ועוד. ח"כ גפני נענה לפנייה ואמר כי ישמח לקיים דיון המשך וכן לקבל ניירות עמדה בנושאים אלו על מנת לבחון את הסוגיות ולהעלות אותן כבר בתקציב הקרוב כבשורה לכלל המשק הישראלי.

 לקריאת כתבות וסקירות נוספות של פורום CFO, הקליקו כאן

עבור לתוכן העמוד