בססח

בכיר בתע"א: "החברה הוחרגה מהחוק לעידוד השקעות הון - במהלך לא סביר"

30/05/2016
בכיר בתע"א: "החברה הוחרגה מהחוק לעידוד השקעות הון - במהלך לא סביר" (הגדל)

סמנכ"ל הכספים בתעשייה האווירית בביקורת על האוצר: "זו לא חכמה לדבר גבוהה על הגברת הפריון, שיפור כושר התחרות, השקעות קפיטאליות, אוטומציה, הוספת מקומות עבודה וחיזוק התעשייה. מניעת החוק לעידוד השקעות הון מחברה כמו התעשייה האווירית הופכת את האמירות האלה לריקות מתוכן"

יובל אזולאי

 

"זו לא חכמה לדבר גבוהה על הגברת הפריון, שיפור כושר התחרות, השקעות קפיטאליות, אוטומציה, הוספת מקומות עבודה וחיזוק התעשייה. מניעת החוק לעידוד השקעות הון מחברה כמו התעשייה האווירית מבטלת הלכה למעשה את האמירות הללו והופכת אותן לריקות מתוכן", אמר היום (ד') סמנכ"ל הכספים של התעשייה האווירית, אייל יוניאן, בעת ביקור מועצת פורום CFO בחברה.

יוניאן התייחס בדבריו להחלטת המדינה משנת 2010 להחריג את התעשיות הביטחוניות הממשלתיות מהחוק לעידוד השקעות הון - כך שהן לא יוכלו ליהנות ממענקים ומהטבות שנלוות לו. מאז ההחרגה, התע"א וחברות ביטחוניות ממשלתיות אחרות, מנסות לשכנע את משרד האוצר לשוב לתחולת החוק.

הביקורת של הסמנכ"ל יוניאן כוונה לגורמים בדרג המקצועי במשרד האוצר המתנגדים להיעתר לדרישה: "האבסורד שבהתנגדות להחלת החוק לעידוד השקעות הון על התע"א עוד יותר גדול, לאור העובדה שהרווחים שמניב החוק לחברות פרטיות- מחולקים כדיבידנדים לבעלי הון בעוד שדיבידנדים של התע"א יחזרו למדינה".

עם זאת, במהלך סקירתו אמר יוניאן כי בנושא זה, מצאו ראשי תע"א אוזן קשבת אצל שר האוצר, משה כחלון ומנכ"ל משרדו, שי באב"ד: "טוב לפגוש בחשיבה פתוחה, שלא מקדשת באופן עיוור את החלטות העבר. חשוב להבין שטיעוניהם של מי שמתנגדים לשינוי אינם עומדים במבחן האובייקטיבי של הוראות החוק: אין שום טענה מקצועית ממשית שניתן לטעון נגד החלה מחודשת של החוק על התע"א", אמר והוסיף: "החברה הוחרגה מהחוק במהלך לא סביר ונאלצת להתחרות בשוק החופשי מול חברות שנהנות ממענקים אלה, מה שפוגע בכושר התחרות שלה.

"התע"א, למרות היותה חברה ממשלתית עומדת בכל הוראות החוק לעידוד השקעות הון ולא שונה בכך מכל חברה אחרת מהמגזר הפרטי. אין לנו מונופול על משאבי מדינה ו- 80% מהמכירות שלנו הן בחו"ל- תוך תחרות מול ענקיות ביטחון ותעופה מהעולם ומישראל, כמו אלביט מערכות. שלא כמו חברות ממשלתיות אחרות, תע"א לא מקבלת שום הטבה מהמדינה ומשלמים מאות מיליוני שקלים למדינה במיסים, תמלוגים ודיבידנדים".

באחרונה העלו ראשי התע"א לפני בכירים באוצר דרישה לממן תכנית פרישה של כ 850 מעובדי החטיבות האזרחיות של החברה, בעלות שמוערכת בכמיליארד שקל. פרישת העובדים מחטיבות בדק והחטיבה האזרחית - מתוכננת בעקבות המצב הכספי הקשה שאליו נקלעה החברה ובשל ההפסדים מהשנים האחרונות בפעילות האזרחית שלה. באוצר מסרבים להיעתר לדרישה- ושם סבורים כי בכוחה של התע"א לממן ממשאביה את התכנית. לצד דרישה זו, תובעים ראשי תע"א במסגרת שיחותיהם עם האוצר גם את החזרת החברה למסלול של זכאות למענקים מתוקף החוק לעידוד השקעות הון.

מהאוצר נמסר בתגובה כי: המשרד אינו מתייחס לניסיונות מניפולטיביים של בעלי אינטרס. בקשת החברה לערוך שינויים בחוק נמצאת בבדיקה במשרד האוצר. המשרד מקיים דיון בבקשה תוך בחינה של כלל החברות הממשלתיות כלל ועל המטרות של חוק עידוד השקעות הון בפרט. לכשיסתיים הדיון המקצועי נדון עם החברה על המשמעויות.לקריאת כתבות וסקירות נוספות של פורום CFO, הקליקו כאן

עבור לתוכן העמוד