מבטחים

נגה קינן: "מצבו של המשק הישראלי טוב, והוא צפוי להגיע להצלחה כלכלית גדולה"

3/05/2016
נגה קינן: "מצבו של המשק הישראלי טוב, והוא צפוי להגיע להצלחה כלכלית גדולה" (הגדל)

ארבעה יתרונות יחסיים, ושלוש מהפכות בהתהוות מקדמים את כלכלת ישראל להצלחות הולכות וגדלות, כך עולה מהפרק הכלכלי במצגת "ישראל - אי של הצלחה כלכלית", אותה תביא נגה קינן בפני משתתפי כנס פורום CFO באילת ביוני הקרוב

נגה קינן

 

דומה, כי על אף האתגרים עימם מתמודד המשק המקומי, ישראל היא "אי של הצלחה כלכלית", כך טוענים מחברי המצגת "ישראל - אי של הצלחה כלכלית", ד"ר אדם רויטר, מנכ"ל "חיסונים פיננסיים" ונגה קינן, יו"ר פורום CFO וחברת נשיאות פורום ראשי החברות לצמיחה ותעסוקה.

את הצלחתו העכשווית של המשק הישראלי, קל לראות מהנתונים הכלכליים. המשק הישראלי צמח ב-20 השנים האחרונות בכ-180%, בעוד מספר תושבי ישראל גדל רק בכ-45%. התל"ג של מדינת ישראל מעמיד את ישראל במקום ה-24 מבין 187 מדינות.

פולקלור רב נקשר סביב הצלחתו הכלכלית של המשק הישראלי, כך לדוגמה, פרסם בנק ישראל בשנת 2000 כי ישראל צפויה להגיע לתוצר של 750 מיליארד שקל בתוך 15 שנים, בעוד שבפועל, התוצר הגיע ל-1,030 מיליארד שקל בתקופה האמורה. שיעור הגבוה ב- 37% מהתחזית. "נערי האוצר" מהדור הקודם, מספרים כיצד ניסו לשכנע משקיעים בינלאומיים לגבי אג"ח מדינת ישראל שהונפק בתחילת שנות ה- 90, כי המשק הישראלי: "אולי", "כנראה", "אם מאד נשתדל", יגיע לאחר שנים להיות מוצלח כמו המשק היווני/הפורטוגלי/הספרדי - ואיך היום הם מסתכלים בגאווה אדירה על מנופי גוש דן הבונים את קו האופק החדש של ישראל.

הפתעות רבות שמורות להצלחות השנים האחרונות, ובכללן שוק התעסוקה. שיעור האבטלה של ישראל היורד באופן חד, מרשים במיוחד על רקע שיעור ההשתתפות בכוח העבודה העולה באופן חד לא פחות. גם אם ניקח בחשבון את אופן חישוב נתוני האבטלה וההשתתפות, הכוללים משרות חלקיות ולאו דווקא משרות מלאות, ואת שיעורי האבטלה השונים באזורי הפריפריה הגיאוגרפית והחברתית של ישראל - יש בשילוב שני הגרפים הללו משום התפתחות מבטיחה של המשק הישראלי.

נתונים אלו, מתקשרים ליתרון הדמוגרפי של המשק הישראלי. מספר הגברים החרדים המשתתפים בכוח העבודה קפץ ל-49% (לעומת 32% בשנת 2005). חל גם גידול בהשתתפות ערביי ישראל, במיוחד בקרב נשים ערביות - מ-23% לפני עשור ל-32% כיום. עלייה זו בשיעורי ההשתתפות עוזרת להילחם בתופעת העוני ואי השוויון המתרכז בעיקר באוכלוסיות אלו. היא מהווה חלק מהיתרון הדמוגרפי של ישראל, לצד ההגירה החיובית, הפריון הגבוה לאשה, היותה של ישראל בעלת האוכלוסיה הצעירה ביותר ב-OECD ובמקום השלישי בעולם ברמת ההשכלה.

ליתרון היחסי הדמוגרפי, שאנו לא פעם טועים לחשוב עליו כנטל במקום נכס, מצטרפים יתרונות נוספים של כלכלת ישראל כמו היתרון היזמי, היתרון הגלובלי והיתרון הטכנולוגי. ושלוש מהפכות בהתהוות: מהפכת המים, האנרגיה והתחבורה. כל אלו יידונו בכנס הקרוב של פורום CFOבאילת, ורק נציין כאן כי גם המהפכה התחבורתית תורמת ותתרום לניצחון על אתגר העוני ואי השוויון במשק.

בימים אלו, מופצת ברשתות החברתיות, גם בפייסבוק וגם בלינקדאין המצגת של "ישראל - אי של הצלחה כלכלית", בעברית ובאנגלית ואתם מוזמנים להעמיק ולקרוא ולהשתמש בה לצרכיכם העסקיים בארץ ובחו"ל.לקריאת כתבות וסקירות נוספות של פורום CFO, הקליקו כאן

עבור לתוכן העמוד