מבטחים

שוקי שוורץ: "תפקיד ה-CFO הוא לחפש את הסיכונים במקומות הלא צפויים"

במסגרת מפגש ניהול סיכונים של פורום CFO, סקר שוקי שוורץ, CFO נסקא תעשיות, את החשיבות בהתמודדות מול אתגרי ניהול סיכונים ואת שיטות ניהול הסיכונים שהחברה נוהגת בהן

עו"ד דנה טל צדוק
3/05/2016
שוקי שוורץ: "תפקיד ה-CFO הוא לחפש את הסיכונים במקומות הלא צפויים" (הגדל)

שוקי שוורץ, CFO נסקא תעשיות, העוסקת בתחום התעשייה הביטחונית, ציין כי תפקידו של ה-CFO הוא לשבור את הפרדיגמה ולהביא הסתכלות אחרת ופתרונות חדשים לטיפול בגידור הסיכוןחברות מתמודדות עם סיכונים רבים, מה שעלול להוביל לשקיעה באווירת סיכון ואובדן האופטימיות. "קיימים סיכונים גנריים וסיכונים ספציפיים לסביבה העסקית שבה פועלת חברה, ומגמות עסקיות או תפעוליות בעסק עצמו או בסביבה העסקית בה פועל העסק".

לדבריו, עיקר הסיכונים איתם הוא מתמודד בעבודתו הם בתחום סיכוני אשראי, מלאי, סיכוני מטבע, ציות ורגולציה ומגמות שוק.

הסיכונים הקיימים בתחום הציות נובעים, בין היתר, מהוראות חוק העונשין הדנות בשוחד עובדי ציבור והנחיות משרד הביטחון בנושא. הסיכון הקיים הוא סנקציה פלילית, הפסד פיננסי או פגיעה במוניטין החברה, העלולים להתרחש במצב של קשר לשחיתות ושוחד בעיקר מול עובדי ציבור זרים. "אנו בחרנו להתמודד עם רגולציה מחמירה זו באמצעות הנהגת קוד אתי, החמרת ההתקשרויות עם מדינות וגופים אחרים, עריכת בדיקות מקדימות לשותפים העסקיים שלנו, הגברת התיעוד והמודעות בקרב העובדים בעיקר בהדרכות תקופתיות, הנהגת קו חם לדיווח על מקרי הפרה של תוכנית הציות וכיו"ב", אומר שוורץ.

בתחום סיכוני האשראי, מסביר שוורץ, כי אנו נתקלים, בין היתר, במדינות פחות איתנות מבחינה כלכלית, כאשר מאז משבר 2008 מספרן של אלו הנקלעות לקשיים עולה בהתמדה. "היום אין עוד ביטחון מלא בהתחייבות מדינה או מכתבי אשראי של בנקים, היות וגם איתנותם של בנקים אינה דבר מובן מאליו. כמו כן, מדינות נקלעות למצב של קושי תזרימי והן דורשות כתנאי לביצוע תוכניות הצטיידות הסדרי מימון ארוכים בטווחים של עד 20 שנים. שתי מגמות אלו הביאו אותנו להסתייע יותר ויותר בביטוחי אשראי. במידה והבטוחה יוצרת ניתוק בין האירוע המסחרי לאירוע המימוני - כגון שטרי חוב עצמאיים ובלתי מותנים, המנטרלים העלאת טענות הקשורות לסכסוך מסחרי, הדבר עשוי להקל בהתנהלות מול הביטוח, הן בעת עריכת הביטוח והן במקרה של אירוע ביטוחי".

לדברי שוורץ סיכוני המטבע הם "מהסיכונים הגדולים של עסק מייצא. בשנים האחרונות התנודתיות בשערי המטבע הפכה קיצונית והביאה את החברות למצבים מסוכנים בהם הריווחיות שלהם עלולה להישחק באופן קשה ביותר". לדבריו בניהול סיכון מסוג זה נדרש אומץ, מכיוון שבניהול הגנות מטבע קיים השיקול האמוציונאלי אשר חשוב לנטרלו. כמו כן, נדרשת תובנה שמדובר בסיטואציות מורכבות, המחייבות את איש הכספים לשמש כ"מבוגר האחראי" ולא להתפתות לכלים מסוכנים, אשר רק מגבירים את הספקולציה ואינם באמת מקנים הגנה מפני הסיכון. לא תמיד הגידור המאזני, שהוא קל יותר מבחינת הדיווח, הוא המתאים, ולעתים נדרש דווקא גידור תזרימי. יועצי המט"ח חשובים גם בהיבט המתודולוגי וביצירת גידור שיטתי וגם בהיותם מסייעים לנטרל את האמוציות. ארגז הכלים הכולל מסייע לשמירה ולהגנה על החברה בתוך האוקיינוס הגועש בתחום.

לסיכום שוורץ מונה מספר כלים התומכים בניהול סיכונים: מערכת BI שמאפשרת קבלת מידע מתומצת של מגמות והתרחשויות; קיום ישיבות עיתיות בהן עוקבים אחר מגמות ומקדישים זמן לחשיבה וניתוח של המצב; קריאת עיתונות וסקירות; וכמובן שיחות עם גורמים מקצועיים בתחומים משיקים. הוא מסכם ואומר כי "סמנכ"ל כספים צריך להיות לא רק איפה שמצפים שהוא יהיה - הסיכון נמצא בדיוק איפה שלא שמים לב".לקריאת כתבות וסקירות נוספות של פורום CFO, הקליקו כאן

עבור לתוכן העמוד