מלם טים

קובי פלר: "סבירות נמוכה ביותר למיתון עולמי קרוב"

מנהל השקעות ראשי ב-UBS סבור כי המדיניות המוניטרית הסותרת של הבנקים המרכזיים תמשיך להוות גורם של חוסר יציבות בשווקים ■"מחד מצפים מהם להמשיך להיות אקטיביים ולתמוך בצמיחה ובשוקי האשראי ומנגד הפעולות האחרונות של הבנקים באירופה וביפן השיגו את התוצאה ההפוכה"

עו"ד דנה טל צדוק
14/03/2016
קובי פלר: "סבירות נמוכה ביותר למיתון עולמי קרוב" (הגדל)

קובי פלר, מנהל השקעות ראשי ב-UBS, מנתח את מצב השווקים ומסביר כי שלושת הגורמים המרכזיים שהביאו בשנה האחרונה לתנודתיות גבוהה ולירידה חדה במחירי המניות, הן בקיץ האחרון והן בתחילת השנה לא השתנו. מצב הכלכלה העולמית נגזר מהכלכלה בארה"ב ומדיניות הפד, הצניחה במחירי הנפט והמצב הכלכלי והפיננסי בסין. אולם לדבריו, "נראה כי ישנו שיפור בשבועיים האחרונים שאפשר תיקון מעלה חלקי במחירי המניות. נתוני המאקרו בארה"ב השתפרו ודחקו הצידה, לפחות לעת עתה, את הדיון סביב אפשרות של מיתון עולמי קרוב. בגזרת מחירי הנפט וסחורות אחרות כמו מחירי הברזל ראינו תיקון חד מעלה ובסין הצליח הבנק המרכזי לייצב את המטבע גם אם לא את ביטחון המשקיעים בכדאיות רכישת המניות המתומחרות בצורה הגיונית הרבה יותר מאשר עד לפני רבעון".

לדעת פלר, במבט קדימה נראה כי שפל הצמיחה בארה"ב היה ברבעון האחרון של 2015, אולם צמיחה נמוכה צפויה לשרור גם במחצית הראשונה השנה, בהשפעת צבירת מלאים מוגברת בחצי השני של 2015. "המשקיעים מנסים להעריך הן את מדיניות הפד והן את כיוון הבחירות לנשיאות - כשלשני אלה השפעה חשובה על הוודאות ועל מוכנות המשקיעים להגדיל אחזקות בנכסים פיננסיים בארה"ב".

בתחום הנפט, שממשיך להיות תנודתי, ניתן לציין כי מחד המלאי ממשיך להיות גבוה. אולם מנגד צמצום בתפוקה בקרב מדינות שאינן מאוגדות באופק יחד עם גידול בביקוש החל באביב המתקרב יביא בחצי השני של השנה להתקרבות במשוואת הביקוש וההיצע - תהליך שצפוי לתמוך במחירי נפט גבוהים יותר ובהמשך סגירת שורטים בדומה למהלך האחרון שהתרחש. כיום מרבית המשקיעים עדיין נמצאים בעמדת שורט גבוהה על מחירי הנפט, מסביר פלר.

לגבי סין הוא סבור כי "סימני השאלה וחוסר הוודאות צפויים להמשיך וללוות אותנו בחודשים הקרובים. הכלכלה נמצאת בהאטה כשהממשל מנסה לוודא שזו תהיה הדרגתית כמה שניתן, על ידי המשך הצגת רפורמות כלכליות במקביל למדיניות מוניטארית מרחיבה מצד הבנק המרכזי. להערכתנו הכלכלה הסינית תצמח השנה ב-6.2% ופחות מ-6% בשנה הבאה, קרי המשך ירידה בפעילות הכלכלית.

פלר אומר כי "הערכה זו נמוכה מהערכת הממשל שהתפרסמה לאחרונה שהעריכה צמיחה שנתית של 6.5%-7%. חשוב לציין כי הבנק המרכזי הצליח לייצב לאחרונה את המטבע לאחר שני פיחותים שאותם הוא אפשר בחודשים האחרונים. התייצבות זו צפויה גם לגרום להאטה ביציאת כספים מחוץ לסין שבוצעו בעיקר על ידי חברות מקומיות והעלו אף הן חשש בקרב משקיעים.

ישנה ההבנה בסין כי הכלכלה עוברת תהליך שינוי מבני לכיוון שירותים על חשבון ייצור הצפוי להמשיך ולפגוע בסך הפעילות הכלכלית היצרנית, אולם לא לפגוע בצריכה. לדוגמה, חדירת הרכישות כאחוז מסך המכירות הקמעונאיות של מוצרים דרך האינטרנט עלתה על זו שבארה"ב בשנה החולפת. דוגמה נוספת היא עלייה חד ספרתית גבוהה בצריכת הבנזין בשנה החולפת לעומת סך עלייה בצריכת האנרגיה שעמדה על כ-2% והושפעה מטה מתחום התעשייה".

הדילמה של הפד

פלר מסביר כי "סימני השאלה וחוסר הוודאות בתחומים רבים, כולל פוליטיים וכלכליים, הם חלק בלתי מבוטל מעולם ההשקעות בכל תקופת זמן ובעיקר בשנה האחרונה. התנודתיות נובעת מהעליות במניות ובמחירי האג"ח מאז המשבר ב-2008. עלייה זו הופכת את המשקיעים לרגישים הרבה יותר לידיעות שמתפרשות שליליות, שגורמות להם תחילה למכור ורק לאחר מכן לברר את מהותן. את תקופות המימושים והירידות החדות מומלץ לנצל לאיזון תיק ההשקעות מתוך הבנה כי תסריט של מיתון בכלכלה העולמית אינו סביר בשלב זה של המחזור הכלכלי העולמי".

בתשובתו לשאלה האם כלי הריבית מיצה את עצמו, השיב פלר כי "הבנקים המרכזיים נמצאים בצומת דרכים. מחד מצפים מהם להמשיך להיות אקטיביים ולתמוך בצמיחה ובשוקי האשראי ומנגד הפעולות האחרונות של הבנקים באירופה וביפן השיגו את התוצאה ההפוכה. בשבועיים שלאחר הורדת הריבית לשלילית ביפן ב-28.1.16 התחזק הין ב-5.6% ושערי המניות נפלו, שבוע לפני כן כאשר הוריד ה-ECB את הריבית גם הוא לטריטוריה שלילית יותר, הגיב האירו בהתחזקות של 4.3% בתוך פרק זמן דומה וגם כאן נפלו שערי המניות.

"לעומתם הפד, שהחל להעלות את הריבית בדצמבר עומד בפני דילמה משמעותית", מסביר פלר, "השוק אינו מאמין כי יעלה ריבית, עובדה שמתומחרת בהסתברות של פחות מ-40% לעליית ריבית השנה ובתשואות אג"ח נמוכות לאורך כל העקום. היעדים הכמותיים להעלאת ריבית אותם הציב הפד הושגו. האבטלה ירדה מתחת ל-5% ואינפלציית הליבה עלתה מעל 2%. אי העלאת הריבית עשויה להביא לטעות מוניטארית שתגרור עלייה מהירה יותר באינפלציה. מנגד העלאה מהירה מידי עשויה לשוב ולחזק את הדולר ולפגוע בצמיחה בארה"ב ובמטבעות של מדינות רבות בעיקר בעולם המתפתח.

"הבנקים המרכזיים, בעיקר ביפן ואירופה", ממשיך פלר, "יהיו חייבים לנקוט במדיניות מוניטארית זהירה הרבה יותר בחודשים הקרובים ולהשתמש פחות בכלי הריבית, כאשר מנגד הפד יאלץ בהמשך השנה להעלות את הריבית. צעדים מוניטאריים אחרים כרכישת נכסים והזרמת נזילות לשווקי האשראי צפויים להיות אפקטיביים יותר אם יקלעו השווקים למצוקת נזילות או האטה בצמיחה. להערכתנו, שאינה מתומחרת בשווקים, יעלה הפד את הריבית פעמיים השנה אולם הדולר קרוב למיצוי התחזקותו בעיקר מול האירו אך גם מול השקל. להערכתנו יתחזק הדולר עד רמה הקרובה ל-1.05 מול האירו ואז יחזור להיחלש, כשמול השקל אנו צופים יציבות בחודשים הקרובים ואז התחזקות השקל לרמה של מתחת ל-3.8. מול הין אנו צופים התחזקות משמעותית לדולר בחודשים הקרובים".

פלר מסכם ואומר כי "המדיניות המוניטארית הסותרת של הבנקים המרכזיים, הכוללת גם את הבנק המרכזי בסין, תמשיך להוות גורם של חוסר יציבות בשווקים הצפויה להימשך בחודשים הקרובים. תנודתיות זו תהיה מנת חלקנו לפחות עד שנדע האם הכלכלה העולמית מתגברת על חולשת הייצור, תנודתיות המטבעות, מחירי הסחורות והסיכונים האחרים שצוינו".

כיצד אתה נשאר מעודכן?

"אני מתעמק במקורות מידע רבים ומגוונים. ראשית אני מסתמך על 800 האנליסטים שלUBS שפרוסים ברחבי העולם וכותבים כ-150 עבודות מחקר ביום על מגוון רחב ביותר של נושאים. שנית אני מחובר לאתרי המחקר של עשרת בתי ההשקעות הגדולים בעולם, שגם הם מפרסמים עשרות רבות של עבודות ביום. אני מתגורר בחיפה ועובד בת"א, כך שאת דרכי לעבודה אני מעביר בקריאה באתרים פיננסיים מכל העולם ובאפליקציות שונות בתחומי שוק ההון והשקעות ואפילו בטוויטר. כדי להשלים את התמונה אני צופה בערוצי כלכלה בטלוויזיה כמו "בלומברג" ואחרים".

עבור לתוכן העמוד