PWC

CFO החטיבה הבינלאומית פריגו: "השונות התרבותית בין אנשים מולידה אתגרים"

בראיון לרגל קבלת אות הוקרה של פורום CFO, מספר יצחק מעיין על הייחוד שבעבודה בחברה בינלאומית כמו פריגו, מדבר על המאבק לסיכול ההשתלטות של מיילן על החברה ונותן טיפ להצלחה בתפקיד ה-CFO

עו"ד דנה טל צדוק
CFO החטיבה הבינלאומית פריגו: "השונות התרבותית בין אנשים מולידה אתגרים" (הגדל)

מה הם האתגרים הייחודיים בתפקיד ה-CFO במסגרת חברה בינלאומית גדולה?

"ספרים רבים נכתבו על המורכבות שבעבודה בסביבה גלובלית, ובמיוחד בארגונים גלובליים גדולים, שפועלים בצורה ניהולית מטריציונית. מורכבות זו מאפיינת גם את החטיבה הבינלאומית של פריגו, שבה אני משמש כמנהל הכספים הראשי. החטיבה מעסיקה למעלה מ-3,000 עובדים בפריסה גיאוגרפית רחבה, על פני ארבע יבשות שונות, ומייצרת הכנסות שיתקרבו השנה ל-900 מיליון דולר. המורכבות של ניהול צוות בסביבה שכזו, היא פועל יוצא של הריחוק הגיאוגרפי והשונות התרבותית בין האנשים. צורך זה מוליד אתגרים ונחיצות ליצור תקשורת ברורה, אשר מגשרת על קודים רב תרבותיים.

ההכרה שהגעתי אליה לאורך השנים היא, שקושי זה אינו "תקלה" אלא הדבר עצמו ומהות העניין. הכרה זו היתה עבורי המפתח להבנה, שבשונות יש ברכה ארגונית רבה. ההצלחה מושתתת על רמת האמון שנבנה ביני לבין הצוות ובינם לבין עצמם.

בניית אמון מצריכה נסיעות רבות, ביקור באתרים והיכרות מקרוב של הצוות והסביבה העסקית שבה הוא פועל. אין תחליף לקשר הישיר, הבלתי אמצעי וההיכרות מקרוב. זוהי צורת עבודה תובענית, אשר מייצרת עומס רב, הן עליי כפרט, כמו גם על המשפחה בכללותה. מאידך, זוהי בהחלט דרך עבודה מעשירה ובסיס איתן להתפתחות אישית".

מה הם המהלכים האחרונים החשובים שנעשו בפריגו ומהי תרומתך בהובלתם?

"שנת 2015 היתה שנה רוויית אתגרים ועשייה, עבורי ועבור הצוות שאותו אני מוביל. זו הייתה שנה של פעילות רבה בפריגו בעולם, בחטיבה הבינלאומית ובפריגו ישראל.

פריגו העולמית היא חברה ציבורית דואלית, אשר נסחרת בבורסות של ניו יורק ותל אביב. כאן בישראל היא החברה השנייה מבחינת שווי השוק ומניותיה מוחזקות ע"י כל הגופים המוסדיים במישרין וע"י ציבור החוסכים באופן עקיף. כאחראי המקומי על קשרי המשקיעים של פריגו העולמית, עסקתי השנה באופן אינטנסיבי בניהול המאבק לסיכול ההשתלטות העויינת של מיילן ובהישארותה של פריגו כחברה עצמאית. תהליך זה דרש ממני קשר הדוק אל מול המשקיעים מחד ועם אנליסטים של שוק ההון מאידך, כמו גם תיאום מדוקדק בין שורה רחבה של יועצים ונותני שירותים, שכללה בין השאר צוות משפטי, יחסי ציבור וקשרי משקיעים. בסופו של המאבק זכתה פריגו לאמון רחב של כ-80% מכלל משקיעיה בישראל והצליחה להדוף את ההשתלטות.

בחטיבה הבינלאומית השלמנו השנה את רכישתן של 3 פעילויות שונות, אשר ישתלבו אל תוך הפעילויות הקיימות ויפתחו לנו שער לשווקים חדשים, כגון ברזיל ויפן".

ומה מתוכנן לשנה הקרובה?

"כאן בישראל אנו משלימים בימים אלה, בהשקעה כוללת של כ-50 מיליון דולר, את הרחבתו של מרכז הפעילות לפיתוח ויצור תרופות של החברה בירוחם. עבור פרויקט זה הובלתי את צוות המו"מ של החברה עם הממשלה, במטרה לגבש תוכנית אשר תתרום לצמיחה העסקית שלנו, כמו גם לפיתוח התעשייה, התעסוקה והכלכלה בפריפריה בישראל".

ספר על הדרך המקצועית שעשית עד לתפקידך הנוכחי.

"אני מציין השנה בסיפוק רב 25 שנים של עשייה בתפקידי ניהול בתחום הכספים, רובם בחברות אמריקאיות גלובליות, כמו סיסקו וקיוליק אנד סופה, או בחברות ישראליות שפרצו לשווקים גלובליים, כמו אלסינט. את רוב התפקידים מילאתי כאן בישראל, אולם חלקם דרשו relocation שהצריך התארגנות משפחתית.

לפני כ-8 שנים התחלתי לעבוד בפריגו כמנהל הכספים הראשי של פריגו ישראל. לפני 3 שנים קודמתי לניהול הכספים של החטיבה הבינלאומית, אשר ישראל שייכת אליה. זה התאפשר בזכות ניסיוני בחברות גלובליות והיכרותי עם התרבות העסקית האמריקאית. בנוסף, אני רואה בבחירתי לתפקיד זה, סימן למרכזיות ולהצלחה של פעילות החברה בישראל, כמו גם להכרה העולמית ביכולות הניהול של מנהלים ישראלים".

מה העצה הטובה ביותר שיש לך עבור CFO?

"לא אוכל להגזים בחשיבות בנייתו של צוות מנצח ובצורך לקיים תקשורת שוטפת לגבי היעדים האסטרטגיים והדרך להשיג אותם, כמו גם להיות עיקש בדרך להשגתם. לעולם תהיה עוצמתך כעוצמת הצוות שאותו אתה מוביל". לקריאת כתבות וסקירות נוספות של פורום CFO, הקליקו כאן

עבור לתוכן העמוד