מלם טים

"בתחום המוניציפאלי שינויי הרגולציה משמעותיים לתהליך הפיננסי"

"בתחום המוניציפאלי שינויי הרגולציה משמעותיים לתהליך הפיננסי" (הגדל)

ספרי על אתגרי המחלקה הפיננסית בחברה

"קבוצת מילגם היא קבוצה בעלת פעילות מגוונת ומאד מורכבת. ליבת הפעילות היא התחום המוניצפאלי - הכולל את כל עולם הגבייה, הטיפול בחניה ,תשלומי המים והארנונה, טיפול בתשתיות המים כמו גם את כל עולם המחשוב-והתכנות ברשויות ובתאגידים. הפעילות הנוספת היא הפעילות מול המשרדים הממשלתיים - רשות המיסים, רשות שדות התעופה, משרד החינוך, משרד התחבורה משרד השיכון ואחרים.

כל אחד מהתחומים האלו בנפרד מהווה עולם פיננסי משלו, בו מונהגת תורה כלכלית בפני עצמה. האתגר הגדול בחברה מסוג זה הוא בעצם לבנות תשתית פיננסית מקצועית ומהימנה לכל אחד מהמגזרים - אחת אשר תדע בכל רגע נתון לתת תמונת מצב מדויקת ושקיפות מקסימלית. כלומר המעקב והבקרה הם בעדיפות עליונה מבחינתנו, ובעצם מהווים סוג של ניהול סיכונים או יותר נכון, מניעתם מראש. מאחר ופעילויות החברה מושפעות בצורה משמעותית משינויי רגולציה ורפורמות למיניהן, הרי שנושא ניהול הסיכונים הוא קריטי עבורנו. חשוב שאותה תשתית פיננסית תדע לשקלל השפעות אלו ולתרגם אותן לכדי תוצאות".

ספרי על תחומי האחריות שלך בחברה

"קבוצת מילגם ניגשת בשנה לקרוב ל-150 מכרזים בתחומי פעילות שונים. האחריות מתחילה מרגע תמחור המכרז מבחינת הכדאיות עד לליווי ובקרה שוטפת. במסגרת התפקיד אני אחראית על כל נושא הדיווחים הכספיים, הבקרה התקציבית, גיוסי הון, ממשק מול הבנקים, ניהול תזרים המזומנים ושאר פעולות.

מחלקת הכספים במילגם היא מחלקה ענפה אשר מונה כיום חשבים, עוזרי חשב וכלכלנים - כולם מומחים בתחומם שיחדיו מהווים צוות מהימן ומקצועי. מבנה המחלקה בנוי כך שלכל תחום קיימת פונקציה פיננסית נפרדת, אשר מלווה את הפרויקט המסוים משלב ההתחלה עד לסיומו. האחריות שלנו היא כמובן אחריות כוללת, הן על החברות הבנות והן על הפרויקטים".

בעיניך, מהן התכונות החשובות ביותר של מנהל בכיר בארגון גדול

"מצד אחד היכולת לראות את התמונה הכוללת, הרחבה, ומצד שני היכולת לרדת לפרטים ולהבין את התהליכים מקרוב ברזולוציה הנמוכה ביותר. מנהל כספים חייב להיות בעל הבנה מהירה ובעל היכולת לבצע ניתוח בזמן אמת.

בקבוצה כמו מלגם, חשובה היכולת להתאים את עצמך לארגון בצמיחה, ללמוד תוך כדי התהליך, להתעמק ולהתעדכן, ולא לחשוש לשאול שאלות שנראות מובנות מאליהן".

מהי העצה הטובה ביותר שיש לך עבור מנהל כספים

"מבחינתי, על מנת לייצר תמונה פיננסית מדויקת ונכונה, שתהווה למעשה את הבסיס לקבלת ההחלטות בחברה, נדרש לוודא כי התשתיות הפיננסיות הן ראויות, יעילות ומתפקדות. אני מאמינה שההשקעה בתהליך מתחילתו בצורה נכונה, מהווה את הבסיס ואת מנוע הצמיחה לכל השאר. כמובן שחשובה מאד היכולת לדעת לגייס צוות טוב ומקצועי ולא פחות חשוב, לשמר אותו".

כיצד משפיע הרגולטור או הרפורמות המתבצעות מעת לעת, על החברה

"כאמור, ההשפעה של הרגלוציה היא משמעותית בחברה. בתחום המוניציפאלי הרגולציה היא תכופה, ולכן כל נושא ניהול הסיכונים ובניית תחזיות עתידיות מקבל התייחסות מדוקדקת ופרטנית, לדוגמא כל נושא תעריפי המים - מאחר וחלק מהכנסותיה של מילגם הוא נגזרת של חשבון המים, הרי שכל נושא תעריפי המים מקבל משמעות אחרת.

בשנים האחרונות חלו לא מעט תמורות ועדכונים בתעריפי המים, מה שחייב את מילגם לערוך הערכות מחודשת בכל פעם שהתרחש שינוי כזה או אחר. מה שנכון גם לגבי השינויים החלים בתעריפי ארנונה, הוצאות גבייה וכן הלאה. העשייה שלנו היא מאוד דינאמית ותלויה בתנודתיות המשק".

דוגמה נוספת היא בתחום המוקדים. מילגם מנהלת כיום מוקד ארצי אשר משמש כאמצעי קשר בין הרשות / תאגיד לבין לקוח הקצה.

בשנים האחרונות קבעה רשות המים אמנת שירות קשיחה ומוגדרת בכל הקשור לפעילות המוקד, שחייבה אותנו לעמוד באמות מידה גבוהות מאד, כגון זמני מענה ואיכות השירות. כמובן, נדרשו שינויים מהירים ואפקטיביים בזמן נתון, על מנת שנעמוד ביעדים הנדרשים.

תחום אחר שהושפע מאד מהרגולציה היה תחום עסקאות המימון - מתן הלוואות לרשויות מקומיות. עד לפני כארבע שנים מילגם לקחה בו חלק לא מבוטל עד אשר הרגולציה עצרה את הפעילות, מה שחייב את החברה לחפש אפיקי השקעה אחרים ומקורות הכנסה נוספים".

שתפי אותנו באבני הדרך של הקריירה

"אני בעלת תואר בראיית חשבון וכלכלה, מאוניברסיטת תל אביב. לשמחתי, העברתי את ההתמחות שלי באחד ממשרדי רואי החשבון הגדולים בארץ – ארנסט אנד יאנג, שם עבדתי במשך שלוש שנים, במהלכן ניהלתי תיקי ביקורת של חברות מובילות. לאחר מכן הגעתי לקבוצת מילגם בתור חשבת וכעבור ארבע שנים, מוניתי לתפקיד מנהלת הכספים".

מה את עושה בזמן הפנוי?

"מקדישה את הזמן לבית ולילדים. עליי לנווט ולאזן בין עולם העבודה לבין גידולם של שני ילדים קטנים. משימה לא הכי פשוטה - אך בהחלט אפשרית עם ניהול נכון של הזמן".לקריאת כתבות וסקירות נוספות של פורום CFO, הקליקו כאן

עבור לתוכן העמוד