מבטחים

"ה-CFO נדרש ליכולת ניווט בשוק קשה מאוד"

"ה-CFO נדרש ליכולת ניווט בשוק קשה מאוד" (הגדל)

מחר (יום ג' ה-24.11.15) יפתח קורס הכשרת ה-CFO שלפורום CFO והאוניברסיטה העברית, בשיתוף EY ומכון מגיד. הקורס יתמקד בתהליכים והכלים הנדרשים ל-CFO במהלך עבודתו בחברה.

לדברי פרופ' צבי וינר, ראש ההתמחות במימון בביה"ס למנהל עסקים באוניברסיטה העברית, "בחברות רבות ה-CFO למרבה הצער מסתפק בתפקיד מצומצם של הניהול החשבונאי, התקציבי והתזרימי. בקורס אנו נחשוף אותו כך שיראה את מה שמעבר, את היכולת שלו לא רק לנתח את העבר, אלא לתכנן את העתיד ולהיות חלק מהצוות שמוביל את החברה, ללמד אותו את מפת הדרכים של החברה, להקנות לו את הכלים לתרום תרומה מהותית ולתמוך בכל מערכת קבלת ההחלטות בחברה. המטרה היא לתת בקורס כלים, שיאפשרו ל-CFO לקבל החלטות טובות יותר בזמן אמת", הסביר פרופ' וינר.

בקורס יושם דגש על תפקידו של ה-CFO בניווט ההחלטות הפיננסיות בחברה. "היום אנו עדים ליציאה איטית מהמשבר. אך כפי שניתן לראות ישנה סביבת ריבית נמוכה מאוד וכמות מוגברת של תביעות ייצוגיות המוגשות בישראל, אלו מיצרים מצב מאוד לא פשוט", אומר פרופ' וינר, "כמו כן ישנן דרישות רגולטוריות מורכבות, ונדרשים ידע, מקצועיות ויכולת ניווט בשוק מאוד סבוך".

בתשובה לשאלה כיצד מכשירים לתפקיד CFO? אמר וינר כי "ל-CFO תפקיד מאתגר ומורכב בחברה והוא נדרש להבנה מעמיקה במספר רב של תחומים. כאחד מהמנהלים הבכירים ה-CFO הוא שותף ותומך בתכנון האסטרטגי של החברה. הוא אחראי על תחומים רבים ומגוונים לרבות התכנון המעשי של תוכניות העבודה והתקציבים, הבקרה על פעילות החברה, אנליטיקה תומכת החלטות, תמחור, שמירה על נכסי החברה וניהולם, הבנת הסביבה הפיננסית, דיווח לרשויות ולציבור וייצוג החברה מול הרשויות השונות.

ה-CFO עובד בסביבה מורכבת מאוד - סביבה עסקית דינאמית, עם רגולציה ממש לא פשוטה בישראל ושוק ההון שיש לו ציפיות ודרישות שצריך ללמוד ולהכיר. מטרת הקורס שלנו היא להכשיר את ה-CFO לעמוד באתגרים שמציבה לו סביבה מורכבת זו. לצורך כך פיתחנו תוכנית עם המומחים הטובים ביותר בפרקטיקה ובאקדמיה".

פרופ' וינר מדגיש כי בנוסף חשוב מאד שה-CFO יכיר את עולם ניהול הסיכונים: "תחום מרכזי היום הוא ניהול סיכונים: סיכונים פיננסים, סיכונים רגולטוריים וסיכונים תפעוליים. זה תחום שדורש ידע תיאורטי לצד ניסיון מעשי בהבנת הסביבה העסקית. אנחנו מציעים ל-CFO לרכוש כלים מעשיים מהמנהלים המובילים במשק, יחד עם מרצים בכירים של האוניברסיטה העברית בתחום המימון. התוכנית תקנה יתרון משמעותי ל-CFO בתחום חשוב הזה".

*** לפרטים נוספים על הקורס להכשרת CFOלקריאת כתבות וסקירות נוספות של פורום CFO, הקליקו כאן

עבור לתוכן העמוד