מלם טים

יוסי פילוס: "הבירוקרטיה והרגולציה מקצצות את כנפי הצמיחה"

יוסי פילוס: "הבירוקרטיה והרגולציה מקצצות את כנפי הצמיחה" (הגדל)

יוסי פילוס, השותף והמנהל של PWC ישראל, התייחס לסוגיות הבוערות בעולם המס, בכנס משותף עם פורום CFO. לדבריו, "עולם המס ממשיך לגלות דינאמיות רבה הן במישור הבינלאומי והן בישראל. בהסתכלות גלובלית, פורום הכלכלות הגדולות, ה- G20, החליט לעשות צעד נוסף ביישום הנחיות ה- BEPS (Base Erosion and Profit Shifting), שמטרתן לייצר מנגנוני שקיפות גלובאליים, דרישות דיווח, חילופי מידע בין מדינות, התעלמות ממבנים משפטיים מורכבים של מכשירים פיננסים ועוד, כל זאת על מנת להביא לחלוקה נכונה יותר של תשלומי מס".

פילוס אמר כי "ברמה המקומית, הממשלה שוקלת דרכים אגרסיביות להתמודד עם בעיית ההון השחור, החל בקליטה של מידע ונתונים ממחשבי הבנקים, התייעלות באיסוף מידע שיטתי יותר בתחום המקרקעין, איחוד תפעולי של האגפים השונים וכלה בטיפול בחברות הארנק. כמו כן, נשקלת הכנסת טכנולוגיה לרשות המסים ואימוצם של אמצעים חלופיים לנקיטת הליכים פליליים כגון הטלת קנסות, זאת במטרה לקצר תהליכים. בסופו של דבר כלל הצעדים הללו יובילו לייעול המלחמה בהון השחור ולהגדלת היקף גביית המס".

בהתייחסו למצב המשק הישראלי ציין פילוס כי: "המשק הישראלי בכללותו ,נמצא בתהליך של האטה ואי צמיחה מזה מספר חודשים. הצמיחה בסקטורים כמו היי-טק, אנרגיה, ותשתיות, עומדת אל מול נסיגה בתחומי משק אחרים. מצבה הקשה של החקלאות בערבה, מעיד בצורה המוחשית ביותר מה קורה בגזרות שונות של המשק. התחושה הכללית היא שאין התחלות של עסקים חדשים משמעותיים במשק, לבד מהשקעות בתחומים שהזכרתי לעיל. מדינת ישראל לא יכולה להרשות לעצמה מציאות של אי צמיחה, שמשמעותה נסיגה בטווח הארוך יותר".

עוד אמר פילוס כי "אנו חייבים לאמץ מדיניות שתהיה אטרקטיבית להשקעות הן של משקיעי חוץ והן של משקיעים מבפנים. כוונתי להשקעות שמחוללות עסקים חדשים ולא לרכישה של עסקים קיימים. תנאי הפתיחה שלנו אינם מזהירים בהתחשב 'בשכונת המגורים' שלנו, ככל שמדובר בהיבטים פוליטיים וביטחוניים, בבירוקרטיה, ברגולציה בתחומים שונים ובשינויים תכופים בשיעורי המס. משקיעים מחפשים בראש וראשונה יציבות וודאות של התנאים שאופפים את פעילותם".

השינויים התכופים בשיעורי המס משפיעים גם על חברות תעשייתיות אשר פועלות בשוק הגלובאלי, שזקוקות לכל שקל פנוי כדי לממן את הגידול הנדרש בהון חוזר, עבור התרחבות העסקים, השקעות ברכוש קבוע, רכישה של חברות ועוד. הכבדה בנטל המס על אותן חברות תביא בהכרח להאטה בצמיחה שלהן. בנוסף, ישנו ניסיון לעודד חברות להשקיע במניות של חברות מו"פ הנסחרות בבורסה בתל אביב. עלות ההשקעה תוכר כהפסד הון במועד ביצוע ההשקעה. עם זאת, אני לא סבור שזה תמריץ אמיתי. מה תעשה החברה עם הפסד הון שניתן לקזז רק כנגד רווח הון. מי מבטיח שאכן יהיה רווח כזה?"

פילוס הוסיף כי "רבות דובר על הסרה של כבלי הבירוקרטיה והרגולציה בתחומים שונים, אולם יש לשמור במקביל על מערך תמריצים למשקיעים ולהימנע מלפגוע בהם, כיוון שמעבר לדיון על ההיבטים החברתיים, סוציאליים הכרוכים במתן הטבות מס מפליגות לגורמים שמחוללים צמיחה במשק, תוך השוואה לעומס המס החל על היחיד, יש פה שיקול עסקי מובהק לשמור על מצב של תעסוקה מלאה במשק." לעניות דעתי, הממשלה צריכה להתייחס לעניין המס ככלי שמקדם צמיחה ומתמרץ השקעות. בדיון הפופולרי על תעשיות שעוסקות בייצור וייצוא ונהנות מהטבות מס, לעיתים מפליגות, צריך להביא בחשבון את ההכרח לצמוח ולא רק את ההיבטים הסוציאליים חברתיים, יהיו צודקים ככל שיהיו".

לקריאת כתבות וסקירות נוספות של פורום CFO, הקליקו כאן
עבור לתוכן העמוד