בססח

ישי בסיס CFO ITS על עבודה עם יזמים חרדים: "גישרנו על פערי תרבות"

16/11/2015
ישי בסיס CFO ITS על עבודה עם יזמים חרדים: "גישרנו על פערי תרבות" (הגדל)

אנשי פורום CFO חברו לפורום ההייטק החרדי ומשמשים מנטורים ליזמים בתחילת דרכם. נגה קינן, יו"ר פורום CFO: "המטרה היא לעזור ליזמי ההיי-טק החרדיים לבנות היתכנות פיננסית, ולחבור למקורות מימון ומשקיעים פוטנציאלים".

במסגרת שיתוף הפעולה בין פורום CFO לפורום ההיי-טק החרדי, ה-CFO's משמשים כמנטורים עסקיים פיננסיים ליזמים החברים בפורום ההיי-טק החרדי, ומלווים אותם בהכנת תוכניות עסקיות עבור המיזמים הטכנולוגיים, הכוללות מסלולי הכנסות והיתכנות עבור משקיעים פוטנציאלים. התוכניות יוצגו בפני וועדת ההשקעות של ה מדען הראשי, בכדי שזו תעניק השקעה ראשונה למיזם העומד בקריטריונים.

שם מיזם: "האיש הוירטואלי שישמור על מקומך בתור"

המנטור: ישי בסיס CFO ITS

היזם: מרדכי סלושץ

ספרו לנו על עצמכם

ישי בסיס, רו"ח: "אני מכהן כסמנכ"ל הכספים של חברת ITS במהלך 9 השנים האחרונות. ITS היא חברה תעשייתית, הנדסית, בינלאומית, לתכנון ובניית מכונות. במהלך תפקידי כיהנתי במקביל כסמנכ"ל הכספים של Dip-Tech, חברת הייטק בינלאומית המפתחת ומשווקת מדפסות להדפסה דיגיטלית על זכוכית. בתפקידי הקודם, שימשתי כ-R&D divisional controller בחברת Applied Materials.

מרדכי סלושץ: "מאז שאני מכיר את עצמי, הייתי 'מחפש פטנטים' סקרן, ואוהב טכנולוגיה. גדלתי בבית דתי עם רקע המאפשר פיתוח של החשיבה, ואף חשיבה יצירתית, אך לא היתה לי אפשרות לעשייה טכנולוגית בפועל. אני בוגר ישיבות חרדיות, בשנת 1995 עברתי הסבה להוראה במסגרת 'ללמוד וללמד' ברשת החינוך העצמאי, ויש לי תואר שווה ערך לתואר M.A. בשנת 2015 סיימתי קורס 'יוזמים עסק' של משרד הכלכלה, במקביל הצטרפתי לחממה הטכנולוגית של פורום ההייטק החרדי - במסגרת זו הכרתי את ישי".

מרדכי, ספר לנו בקצרה על המיזם שלך

"המיזם 'האיש הוירטואלי שישמור על במקומך בתור', אמור לסייע לאנשים ברחבי העולם לתכנן את זמנם. בכל תור, ארוך ככל שיהיה, הם ידעו לתזמן את הגעתם לתור מיד לכשיגיע - בעזרת הסמארטפון. אנשים פשוט יפסיקו להמתין בתור. כך לדוגמה, אדם שמזדמן לתור ארוך בבית מרקחת יוכל להמתין מחוץ לחדר ההמתנה (שרווי מחלות) ולקבל חיוויי מהסלולרי בהגיע תורו. דוגמה אחרת, אדם שמזדמן למשרד הפנים לחדש תעודת זהות, יוכל לצאת לסידורים בעיר ולשוב בסמוך להגעת תורו שיוצג לו בסמארטפון.

המחשבה שאת הזמן של התור ניתן לנצל לעשייה חיונית אחרת, הביאה לרעיון שבמקום לעמוד באותו המקום, ניתן לעזוב את אולם ההמתנה, והסמארטפון ישמש כאמצעי שמודיע מתי לחזור אל התור. המיזם יחסוך זמן רב למשתמשים, משאבים רבים (כסף) למוסדות/חברות, ובכלל, ויקפיץ את התור מהעידן הדיגיטלי - לעידן הסלולרי".

החזון: לבטל את ההמתנה בתורים מזדמנים

ישי, כמה מילים על האתגרים שצפית וכיצד ניהלתם אותם

"האתגר הראשון והחשוב ביותר היה לתקשר בהצלחה עם מרדכי ולגשר על פער התרבויות והעיסוקים. אני מניח שנחלנו הצלחה. האתגר השני והחשוב לא פחות הוא שהצלחנו לאפיין מיזם עיסקי שנותן מענה ראשוני וייחודי לבעיית התורים המזדמנים בעולם, לכל מי שמחזיק טלפון סלולרי חכם".

מרדכי, מה הנקודות בהן ישי השלים לך את החסר

"אין ספק שהפגישות עם ישי תרמו לי רבות. המסרים המידיים שהעביר לי במפגשים עמו היו טיפול בעיקר (ולא בטפל), והתמקדות. הגענו לתובנות לגבי בניית הפרופיל העסקי, המיתוג, וההגדרה הנכונה של השירות אותו נותן המוצר שלנו".

ישי, אלו תובנות ויכולות שלך תרמו לעבודה המשותפת

"תרומתי העיקרית למיזם היתה הכנסת הפן העסקי ויצירת מיקוד במטרת המיזם. מיקוד וידע זה מתבסס על ניסיוני מול גופי השקעה שונים, גיוס כספים ועבודה למול המדען הראשי.

מעבר למגוון הרעיונות הנהדרים שהיו למרדכי, חתרנו למקד את המיזם ולחבר את הרעיון לסביבה העסקית הבינלאומית. כיוון שמדובר על אפליקציה סלולרית, הבנו שעלינו לבנות פרופיל הכנסות הבנוי על לקוחות בחו"ל ולא רק בארץ, הן מצד העסק שירכוש את האפליקציה והן מצד משתמשי הקצה. כמו כן, הגענו להבנה שצריך לייצר מכנה משותף רחב ככל הניתן מצד אחד, ומאידך לשמור על ייחודיות שאינה קיימת בפועל אצל המתחרים".

מהי ההתרשמות שלכם מתהליך העבודה המשותף

בסיס: "הפגישה הראשונה עם מרדכי נערכה בחממת ההייטק החרדי בבני ברק. לשמחתי, הוא היה מלא כרימון ברעיונות, וחדור מוטיבציה. דנו ברעיון המרכזי, ולאט לאט התחלנו לכנס את בליל המידע והרעיונות לכדי הצעה מגובשת וסדורה".

סלושץ: "פגשתי אדם שבאופן נדיר צמא לעזור, ומעביר את התחושה כי הצלחת הזולת היא הצלחתו האישית. הפגישה השנייה נערכה בחברת ITS. ישי לקח אותי לסיור במפעל, וערך לי היכרות עם הסביבה בה הוא עובד. הכרתי אדם שמהנה להימצא בסביבתו, אדם אשר שמח לחלוק את ידיעותיו בכל תחום. ישי עבר על התכנים שייצרתי והכניס בהם שינויים ושדרוגים שהפכו את הרעיון לממשי, לכזה שניתן למכור ולהרוויח ממנו. עם כל זאת, לאורך כל הדרך, הוא עודד אותי לקבלת החלטות עצמית. 'המיזם הוא שלך ואתה המחליט בו', הוא משפט ששמעתי פעמים רבות".

ישי, מה הם הצעדים הבאים שלדעתך הפרויקט צריך לעבור

"הצעד הראשון הינו גיוס משאבים התחלתיים שיאפשרו לתכנן ולייצר את האפליקציה והציוד הנלווה. לאחר שלב זה, המיזם אמור להיות פעיל, ולאפשר תחילת פעילות מול מתנסים ראשונים. לאחר היישום הראשוני, המיזם יפותח כך שיותאם לשימוש בינלאומי ולהערכתנו אמור לצלוח ברמות השימוש כפי ש-WAZE פרצה בזמנו".

מרדכי, מהי התוצאה הרצויה מבחינתך למיזם

"התוצאה האידאלית היא הרצויה ביותר. להעיז לקוות למיזם בסדר גודל שלwaze או movit, המרוויח גם ממכירות וגם מפרסומות. מעבר לכך, עצם עליית המיזם לאוויר הוא מבחינתי כבר הצלחה, ושינוי תפיסה אישי מ'המצאת רעיונות' לייזום מעשי".

עבור לתוכן העמוד