בססח

גלנט: "בישראל תהליך בנייה מתכנון ראשוני לאכלוס לוקח 15 שנים"

8/10/2015
גלנט: "בישראל תהליך בנייה מתכנון ראשוני לאכלוס לוקח 15 שנים" (הגדל)

שר הבינוי והשיכון התארח בכנס השנתי של פורום CFO שהתקיים באילת, וציין כי "בראיה ארוכת טווח, יש להשקיע בהקמתן וביסוסן של שתי ערים מרכזיות, אחת בדרום ואחת בצפון, במרחק של כשעה נסיעה מהמרכז".

שר הבינוי והשיכון,יואב גלנט, בחר לפתוח את דבריו בכנס השנתי שלפורום CFOבהבהרת תמונת המצב בשוק הנדל"ן כיום: "נידרש למעט יותר ממיליון דירות ב-20 השנים הקרובות, כ-22% מהן עבור המגזר החרדי, אחוז דומה עבור האוכלוסייה הלא יהודית, ובין 500-600 אלף דירות עבור האוכלוסייה הציונית. אם לא נעשה דבר בנדון, תהליך הפיתוח הטבעי, כפי שהוא היום, מעיד רק על הגירה למרכז שעוטף את תל אביב (חדרה-גדרה) ביחד עם עלייה מתונה ביהודה ושומרון. משך הבנייה בישראל ארוך מדי ואנחנו כבר בפיגור. מרגע ההחלטה על הקמת שכונה הצמודה לעיר קיימת, יחלפו בישראל כ-15 שנים מהתכנון ועד כניסת הדיירים. בהודו התהליך לוקח 8 שנים, במערב 5 שנים, בסינגפור 3 שנים".

גלנט המשיך ואמר כי הפתרונות הרלוונטיים לא יגיעו מהביקוש, אלא דווקא מן ההיצע. רק היצע דירות בהיקף המתאים יאזן את השוק: "זה לא בשמיים. צריך להחליט שבונים, לבנות ולשווק. האדמה כמעט כולה שייכת למדינה ויש לה זכות להחליט מה לעשות בקרקע מבחינת תשתיות, תחבורה, מגורים, מסחר ועוד".

השר הרחיב לגבי הפתרונות הקיימים: "בנייה חדשה היא הבסיס לכל. ריכזנו במשרד האוצר שלוש סמכויות בכדי לקבל את המשאבים הנדרשים - שליטה על הכסף, שליטה על האדמה באמצעות מנהל מקרקעי ישראל ושליטה על התכנון באמצעות מנהל התכנון. בנוסף יש לפתור את מחסור כוח העבודה - שמהווה את החסם העיקרי של הקבלנים. בישראל המהלך מורכב במיוחד, וכולל מעורבות רבה של המערכת המשפטית".

בהיות המדינה בעלת הקרקע, עמדה לנגד עיני מנהל מקרקעי ישראל בעבר פונקציית מטרה של מיקסום מחיר הקרקע לטובת הדורות הבאים. לדברי גלנט, "על רקע נסיקת מחירי הדיור במשך 7 השנים האחרונות ראוי לחתור למצב שבשנה הקרובה נגיע לבלימת מחירים כתוצאה מהיצעים קבועים, זהו היעד ששמתי לנגד עיני. בהמשך ירדו המחירים, בין היתר, כתוצאה מהורדה של 100-200 אלף שקל לדירה לזוגות הצעירים ולחיילים המשוחררים. ניווט אוניה גדולה כמו מערכת הקרקעות והדיור הלאומי צריך להיות עדין ולא דרסטי. הנדל"ן מהווה 50% מההון הלאומי בכל מדינה ויש לנהוג בו בכובד ראש".

עוד ציין שר הבינוי והשיכון כי בישראל של היום מתחייב פתרון לאומי ארוך טווח שיביא להרחבת ההתיישבות בדמות "יצירת שתי ערים מרכזיות, אחת בדרום ואחת בצפון, כערי עוגן במרחק של שעה נסיעה מהמרכז, המסוגלות להיות הלב של סביבתן, הנגב והגליל. אחת מהן היא באר שבע, העשויה להכפיל את גודלה תוך עשור ולהגיע למיליון נפש בעוד דור אחד. ממשלת ישראל קבעה כי באר שבע היא מרכז הסייבר הלאומי, בנוסף, יש לה נתיבי תחבורה, מרכז אקדמי, קריית ספורט ובסיסים צבאיים מרכזיים הנודדים דרומה. באר שבע חזקה תחזק את כל מה שסביבה - דימונה, ירוחם וערד. אנחנו צריכים מרכז דומה בצפון כדי להשפיע על הגליל, ובוחנים מספר אפשרויות".

בחלק האחרון של דבריו הרחיב גלנט על הפרויקטים המתוכננים לסיוע בדיור בהשקעות של כ-300 מיליון שקל בשנה, על התחדשות עירונית שתכלול טיפול ושימור של שכונות ישנות בערים, ועל מהלכים רגולטוריים משמעותיים. עוד התייחס השר לחשיבות העליונה של תיעוש הבנייה בישראל.


עבור לתוכן העמוד