PWC

"אנו משלבים בין אגרסיביות תחרותית לתרבות סוציאליסטית"

31/08/2015
"אנו משלבים בין אגרסיביות תחרותית לתרבות סוציאליסטית" (הגדל)

ד"ר עופר בורובסקי, מנהל כספים משותף בקבוצת פלסאון, מספר על חברה של קיבוץ, האחראית לפעילותן של קרוב ל-30 חברות בת ברחבי העולם.

"שימשתי כגזבר הקיבוץ וגזבר פלסאון מגיל צעיר במשך כ-5 שנים, בהן כיהנתי גם כדירקטור/חבר הנהלה רחבה בקרן התק"מ בשנותיה הסוערות, מה שתרם רבות לתפיסה הפיננסית שלי", מספר ד"ר עופר בורובסקי, מנהל כספים משותף בקבוצת פלסאון. "לאחר מכן יצאתי לאתנחתא פיננסית ועסקתי כעשור בשיווק של דגי נוי בחו"ל, בחברה משותפת של 5 קיבוצים.

"שבתי לעשייה בתור גזבר בפלסאון ותוך כדי תנועה למדתי MBA וכיהנתי כיו"ר ועדת השקעות של קופת גמל קטנה. לפני 10 שנים מוניתי למנהל כספים משותף ביחד עם רו"ח נירה דגן. כמו כן, סיימתי דוקטורט ב- BSL בשוויץ (Business School Lausanne). נושא המחקר שלי היה 'הקשר בין ניהול סיכונים בחברה תעשייתית לבין הצלחתה'. היום אני מכהן כדח"צ באבן קיסר ובגן שמואל מזון, וכיו"ר תאגיד דגאון במעגן מיכאל (תאגיד ענפי הדגים).

"בשנות ה-70 הייתי אתלט ואלוף ישראל בזריקת דיסקוס וכדור ברזל. בנוסף, שיחקתי כדורסל וכדור יד בליגות בכירות", מגלה בורובסקי, "הספורט תרם רבות לעיצוב האישיות שלי - נחישות ודבקות במטרה (אתלטיקה) מצד אחד, ומצד שני שחקן קבוצתי (משחקי הכדור)".

מה הם תחומי האחריות של המחלקה הפיננסית בקבוצה

"בפלסאון ישנם שניCFO- רו"ח נירה דגן (שהיא גם החשבת) ואני, דבר שאינו שכיח, אולם שנינו משלימים זה את זו. מבחינת תפקידי הסמכות הפיננסית בחברה, הם נחלקים למספר תחומים.
התחום הראשון הינו הפקת הדוחות הכספיים אליו מופנה חלק נכבד ממשאבי האגף הכלכלי בקורפורייט, הכולל קבוצה מצומצמת ומאוד מקצועית של אנשים מומחים בתחומם, הנותנים מענה לקבוצה הכוללת קרוב לשלושים חברות.
התחום השני הוא אסטרטגי, בו עוסקים בבדיקות נאותות והערכות שונות מול עורכי דין ורואי חשבון. העשייה כאן לרוב בינלאומית בהיבטי רכישות של חברות בארץ ובחו"ל. כמו כן מבצעים הערכות שווי, כתיבת דוחות, הערכות כמותיות וניתוחים שונים בעלי היבטים כלכליים שאליהם צמודה מחלקה משפטית עם פעילות נרחבת.

בהכללה, בכל הנוגע לעבודות כלכליות אנו לא מאמינים ב-outsourcing מכיוון שאנו רואים 'בעבודה פנימית' יתרון לתהליך קבלת החלטות אינטראקטיבי על אף שהוא מעיק על המטלות השוטפות.
מחירי העברה זהו נושא עיקרי מבחינתנו, בו אנו מקפידים על קוצו של יוד, כולל אינטראקציה ודיונים רבים מול יועצים במדינות שונות. המטה שלנו אמנם ממוקם במעגן מיכאל, אך ישנו ליווי מרכזי לנושאי המימון של כל אחת מהחברות בארצות השונות, בהתאם לרגולציה וסביבת העסקים של כל מדינה".

מקיבוץ לחברה יצרנית רווחית - חווה דעתך על התהליך האסטרטגי

"קשה לבצע מעבר מחברה קיבוצית על כל המשתמע מכך, לחברה תחרותית אשר מצליחה לשלב בין אגרסיביות וחדשנות מחד לתרבות חצי סוציאליסטית מאידך בכל מה שנוגע לחברי הקיבוץ. מרבית שדרת הניהול הבכירה בחברה מורכבת מחברי הקיבוץ, ואני חושב שהצלחנו לגשר על פערים אלו, אבל הדבר אינו פשוט להשגה. בתעשייה הקיבוצית ישנו שוני גדול בין התפיסה הדמוקרטית של קיבוץ-שיתופי לבין התפיסה העסקית, כאשר לפתע נזרקים לתחרות גלובלית אכזרית בעלת כללים עסקיים שונים בתכלית - זהו אתגר מרתק וקיימות סתירות בשפע".

שתף אותנו בהתמודדות הפיננסית בכל הקשור לרגולציות השונות

"האתגרים הרגולטורים כפי שאני רואה אותם, נחלקים למספר תחומים:

הרגולציה לחברות ציבוריות: בישראל בכל מה שנוגע לבעלי שליטה (תיקון 16,20,22), תפיסת הציבור המאוד מוטעית אומרת שחברה בשליטת קיבוץ וחברה בשליטת יחיד חד הם. למעשה ישנה פגיעה קשה ביותר בחברות הקיבוציות בכלל ובאלו של הקיבוצים השיתופיים.
תחום שני הינו רגולציות לעסקים בכלל: כגון כיבוי אש, דיני עבודה בטיחות, איכות סביבה וכדומה, הנוחתות עלינו בכל יום מחדש ולפרקים סותרות אחת את רעותה.
תחום שלישי הוא הרגולציות הבינלאומיות: העיקריות שבהן כמו בנושא מחירי ההעברה (מיסוי בינלאומי) שהוזכר קודם ותופס תאוצה בתקופה האחרונה, חצו כמדומני גשר אחד רחוק מדי והמבין יבין".

ספר על פעילותכם בתחום רווחת העובד

"לדעתי העובדים הינם המשאב היקר ביותר בחברה, בפרט בכל מה שנוגע למהירות ה- return on investment, לכן אנחנו משקיעים רבות בעובדי פלסאון בהכשרה, קורסים, לימודי תואר תוך כדי טיפוח תחושת השותפות.
אנו רואים חשיבות רבה בהשקעה במשפחות כלל העובדים. ובכל קיץ מקיימים קייטנה לילדי העובדים, כמו כן מחולקות מלגות אקדמאיות לבניהם, קיים גם ביטוח בריאות פרטי אשר מאפשר לעובד לצרף את בני משפחתו. בנוסף, כל שנה אנו יוצאים לנופשון משותף וערבי משפחות. לצד ציון כל אירוע חשוב של כל עובד ועובדת. כבר בינואר השנה העלינו את שכר המינימום ל-5,300 שקל ולמרות שזו מעמסה גדולה מבחינה פיננסית, (שהשפיעה על כמעט שני שליש מהשכירים שלנו) אנחנו בטוחים שהמהלך ישתלם לכולנו (לנו ולעובדים) בטווח הארוך".

מהי העצה הטובה ביותר שיש לך עבור CFO

"להבנתי מנהל כספים אינו אלא מנהל סיכונים, בדיוק כמו הוויכוח שיש לי עם מנהלי תיקי השקעות שהם אינם מנהלי תשואות אלא מנהלי סיכונים, והתשואה הינה רק תוצאה שולית של ניהול זה. לכן העצה הכי טובה שאני יכול לתת למנהל כספים: 'אל תיקח סיכון בפרויקט/השקעה שאינך יכול להכיל את כישלונו/ה'. המוטו הזה מנחה אותי בכל החלטה ומהלך שאני שותף בו".

מהו הפרויקט הגדול הבא של החברה

"החברה, כפי שהיא הצהירה בדוחותיה, עוסקת ביישום תוכנית אסטרטגית רב שנתית, אשר נגזר ממנה פוטנציאל אפשרי של M&A והתרחבות, אם על ידי רכישה ואם על ידי הקמה של חברה. תחום שחלקו הכלכלי נמצא באחריות האגף הכלכלי בחברה. נראה לי שיש לנו מספיק עבודה עד הפנסיה".

מה אתה עושה כשאינך עובד

"אשתי מזה ארבעה עשורים ומשפחתי, זהו כל עולמי. מאד אוהב את הבית שלי ובעיקרון אנו אנשים של 'אשרי יושבי ביתך'. לאור העובדה שכל שלושת ילדי ונכדי נמצאים בקיבוץ, עולמי מלא במשרה מלאה בה ביתנו תמיד שוקק חיים, זו הנאה צרופה".

עבור לתוכן העמוד