גלו את הפוטנציאל הפיננסי באמצעות  פתרונות ה-IP החדשים של AON

אילנה לוריא: "חובה לפתח את היכולת לקבלת החלטות בעתות משבר"

29/07/2015
אילנה לוריא: "חובה לפתח את היכולת לקבלת החלטות בעתות משבר" (הגדל)

אילנה לוריא Novelsat CFO, על פיתוח עסקי וגיוסי הון:


כיצד הנושא תורם לעשייתם של ה-CFOs?

"נושא ה-Restructuring של החוב הינו קריטי להמשך קיומן ושגשוגן של החברות. גיוס הון נדרש לניהול פעילות עסקית שוטפת ופיתוח אסטרטגי. יכולת החברה להשגת מימון למטרות הללו משפיעה על האופן בו נתפסת החברה מבחינת איתנות פיננסית במרחב העסקי. נדרשות התאמות מבנה וגודל החוב למצב המכירות, היקף המאזן והענף בו פועלת החברה. חשוב כי הדוחות הכספיים של החברה ידברו בשפה נכונה ואחידה מול המערכת הבנקאית והמשקיעים כאחד. הדבר מהווה תנאי הכרחי לצמיחה והמשכיות החברה.
כל חברה מבקשת לעצמה תדמית הולמת של sustainable and fundable company, מה שחיוני לביסוס היחסים עם בעלי המניות, משקיעים, בנקים, ושותפים אחרים. עולם ההשקעות משול בעיניי לעולם הדייטים. לאחר הפגישה הראשונה ובחינת הרעיון והמודל העסקי, מגיעה הבחינה של המצב הפיננסי של החברה. חוסר הלימה בין הסיפור לבין המציאות הפיננסית גורר שאלות וספקות ומקטין דרסטית את סיכויי ההצלחה בגיוס המימון הדרוש. הנושא שלנו מתאים ליישום בחברות בכל הגדלים, החל בחברות מובילות ועד לסטארטפים מתחילים".

שתפי אותנו ב-Case Studyבנושא מניסיונך המקצועי

"אנחנו נמצאים בקו הסיום של פרויקט מסוים בנושא. חברה לקחה על עצמה חוב גדול מדי, מוקדם מדי במחזור חייה. התמודדנו עם סוגיות לא פשוטות לאורך שלבי הפרויקט: היבטי המימון, יחסים בין בעלי המניות, התחשבות במשקיע עתידי, וכמובן ההיבט הפסיכולוגי רגשי, החשוב לא פחות. עוד נבחן ונעסוק בהשפעות בהקשר לפעילות המשך בנושא המימון".

לדעתך, מהו הדבר החשוב ביותר בתהליך התייעלות

"הפעולות הנדרשות לעיתים בתהליך התייעלות אינן פשוטות, הן בהיבט הפיננסי והן בהיבט הכלל ארגוני. לפעולות הללו, בין אם נועדו לשרת את מצוקת הטווח הקצר ובין אם תכנון אסטרטגי ארוך טווח, קיימות השלכות כבדות משקל בטווח קצר עד בינוני. צמצום פונקציות, outsourcing, סגירת סניפים, פתיחת סניפים באיזורי הפיתוח, ריכוז פעילויות ב- Centers of excellence, לכולם השפעה הרבה מעבר לחסכון בעלויות.

פיטורים בגזרה אחת יכולים לגרום לעזיבות יזומות בגזרה אחרת בהיעדר הסברה נכונה ופעילות מנע. על מנת לבצע התייעלות, לעיתים קרובות, דווקא נדרשת השקעה כספית בשלב הביצוע. כפי שאמר אבי תורת הכלכלה קיינס: "בטווח הארוך כולם מתים". נדרש להסתכל על הטווח המיידי אך חובה לבחון השפעת פעולותנו בטווח הארוך, להתכונן ולהתארגן לניהול המשבר, להבין את ההשלכות ולמצוא חלופות למקרים שלא יסתיימו בטוב. תעשה קצר תחשוב ארוך".

מהו הטיפ החשוב ביותר שיש לך לתת לסמנכ"לי הכספים

"תגייס כאשר אפשר, כמה שאפשר ולא כשצריך כמה שצריך. אם אנתח את כל מצבי המשבר בהם נתקלתי, גם שלנו גם של אחרים, כל הסיפור מתחיל ונגמר בעניין הפשוט הזה של הגיוס הנכון, בזמן הנכון, ממקורות נכונים. השוק מריח דם - חשוב מראש באילו תנאים היית רוצה לגייס, הן מבחינת סביבה עסקית והן מבחינת משקיעים ומצב חברה. לרוב, שיטת הסלאמי רק מורידה את ערך החברה".

תני לסמנכ"לי הכספים המלצה על חומר מקצועי או ספר מעניין

"הרצאתו של יורם טיץ, שותף מנהל בחברת EY ישראל, על ערך המידע כגון נכונותנו למסור את המידע האישי ביותר, תמורת ערך מוסף כמה שיותר גדול כמו שנעשה עם ווייז או פייסבוק. השורה התחתונה היא כי אין חלופה לקשרים האישיים שלך כאשר אנו חיים בסביבה כה דינאמית. בהרצאה יש אלמנטים מעוררי מחשבה כדוגמת ההשפעה של השינויים הללו על מקצועות עתידיים, היישום הקלאסי והמכני יותר של המקצוע שלנו, הולך להידחק הצידה על די outsourcing ומערכות מידע. המוצר הנחשק והמבוקש ביותר שיש ברשותנו, בו חובה עלינו להשקיע בפיתוחו הוא היכולת שלנו לעבד מידע ולקבל החלטות בתנאי משבר וחוסר וודאות. הדבר מייחד אותנו ומצעיד אותנו קדימה ולמעלה".

עבור לתוכן העמוד