בססח

גלעד ממלוק CFO גיוון אימג'ינג: "יוצא לדרך חדשה"

28/06/2015
גלעד ממלוק CFO גיוון אימג'ינג: "יוצא לדרך חדשה" (הגדל)

גלעד ממלוק (47), CFO של גיוון אימג'ינג, נפרד בימים אלה מהחברה לאחר השלמת המכירה ותהליך האינטגרציה עם החברה הרוכשת (קובידיאן). בראיון הוא מספר על הדרך הארוכה שעשה ועל ההתלבטויות ביציאה לדרך חדשה.

חברת גיוון אימג'ינג נחשבת לאחת החברות החדשניות בישראל בזכות פיתוח טכנולוגיה המבוססת על מצלמות זעירות הממוקמות בקפסולה הניתנות לבליעה ליצירת דוסקופיה באמצעות גלולה (Capsule endoscopy). החברה נוסדה ב-1998 על-ידי ד"ר גבריאל מירון על בסיס טכנולוגיה שפיתח ד"ר גבריאל עידן והובילה מהפך בתחום האבחון הרפואי בזכות שיטה חדשנית המאפשרת התבוננות ואבחון של בעיות ומחלות במעי הדק על ידי מצלמה המותקנת בתוך גלולה אותה בולע הנבדק.

בשנת 2001 החברה קיבלה אישור של ה-FDA והונפקה בנאסד"ק בהצלחה. החברה הציגה צמיחה מרשימה במכירות, שהגיעה לכ-200 מיליון דולר ב-2014. בתחילת 2014 נמכרה גיוון לחברת קובידיאן תמורת מיליארד דולר. קובידיאן היא חברה ציבורית בתחום הציוד הרפואי עם מחזור מכירות של 10 מיליארד דולר, שנמכרה בתחילת 2015 לחברת מדטרוניק, חברה גלובלית ציבורית העוסקת בתחום המכשור הרפואי עם מחזור מכירות של 17 מיליארד דולר.

ספר על הדרך המקצועית שעשית עד לתפקידך הנוכחי.

"את הקריירה המקצועית שלי התחלתי במשרד הביטחון. בתום 7 שנים בהם מילאתי תפקידים שונים במשרד, עברתי לשוק הפרטי ומאז אני חי ונושם את עולם העסקים על ענפיו השונים. אני רואה בתפקיד מחלקת הכספים בארגון גורם המשפיע על עיצוב האסטרטגיה וגורם מכריע בצמתי קבלת ההחלטות החלטות עסקיות ומוצא סיפוק רב בתפקידים אותם עשיתי.

"לתפקיד המשמעותי הראשון שלי בעולם העסקי גויסתי בסוף שנות ה-90 על ידי אורי ברין, סמנכ"ל הכספים בנייס מערכות, שאותו החליף אחר כך יובל ינאי בתפקיד. אחרי 5 שנים בנייס מערכות עברתי לענף המכשור הרפואי ושמשתי כסמנכ"ל כספים של 3 חברות, בהן סימביוניקס שנמכרה לאחרונה. לפני כ-10 שנים יובל ינאי הצטרף לגיוון אימג'ינג ובמסגרת חיפושיו אחר סגן נשיא לכספים פנה אלי והציע לי להצטרף לחברה. לאחר פרישתו בהמשך למכירת גיוון אימג'ינג לקובידיאן החלפתי אותו בתפקיד. כיום, קצת יותר משנה לאחר המכירה לקובידיאן והשלמת שלב הארי של האינטגרציה, אני יוצא לדרך חדשה".

מה הם תחומי האחריות שלך בארגון?

"אני חבר הנהלה, אחראי על מערכת הכספים ועד לאחרונה ניהלתי גם את מחלקות הרכש ומערכות המידע. כיוון שהיינו המטה של חברה גלובלית, מנהלי הכספים בכל החברות הבנות היו כפופים מקצועית למחלקת הכספים בארץ. אני רואה בתפקיד ראש אגף הכספים בארגון גורם מאוד משפיע ומכריע בתחום האסטרטגיה בחברה ותהליך קבלת ההחלטות ושותף עסקי בכל פעילויות החברה. ככלל, אני סבור שסמנכ"ל הכספים חייב להיות שותף עסקי והגורם שתמיד ירצו להתייעץ איתו לפני קבלת החלטות".

מה היו האתגרים המרכזיים שלך בתפקיד?

"כמובן שיש הפרדה בין מרבית השנים בהם עבדתי בגיוון אימג'ינג כחברה עצמאית, לתקופה שבה החברה נרכשה והפכה לחברה בת בחברה גלובלית גדולה. בחברה ציבורית צומחת כמו גיוון אימג'ינג, האתגר הגדול הוא להשפיע על קבלת ההחלטות שיתנו ערך לבעלי המניות, כמו ההחלטה על אסטרטגיית מיזוגים ורכישות – ההחלטה על התמקדות בחברות שיש להם פוטנציאל סינרגיה מקסימלי שיתרום לגידול במכירות ולא פחות חשוב - לגידול ברווחיות.

"חברה כמו גיוון עומדת בפני אתגר מאוד גדול – לקדם את המוצרים בתחום הרפואי על ידי השקעה גדולה בפיתוח ובשיווק, תוך התמודדות עם רגולציה לא פשוטה בעולם הרפואי, ובהשקעה בניסויים הקליניים ובהבאת תוצאות שיוכיחו לקהילה הרפואית את היעילות של המוצרים שלנו. האתגר שלנו היה לחזק את החדירה לשוק באמצעות המוצרים הקיימים ולהוביל לכך שהמוצרים החדשים יתווספו לסל המוצרים הקיימים.

"אתגר נוסף", מוסיף ממלוק, "הוא בניית תכנית עבודה, ששומרת על איזון בין שמירה על מסגרת התקציב לבין השארת מספיק מקורות לחדשנות ולהשקעה בעתיד החברה.

"האתגר המשמעותי שלי בשנה האחרונה היה להוביל תהליך אינטגרציה של חברה ציבורית שהפכה להיות חברת בת בתוך תאגיד ענק. לדאוג לכך שהאינטגרציה בעיקר בתוך עולם הכספים, תתחיל כבר מהיום הראשון. זה תהליך שדורש התאמה מאוד אינטנסיבית של תהליכי עבודה ושל כוח אדם למצב החדש".

מהן לדעתך התכונות הנדרשות להצלחת מנהל בכיר בארגון?

"ראשית, מנהל בכיר צריך לראות את התמונה הגדולה. עליו לפעול לפי חזון והבנה לאן החברה צריכה ללכת. בנוסף, מנהל בכיר צריך לדעת להוביל את צוות ההנהלה ואת האנשים בחברה לאותו מקום. חשוב שהוא יידע לקבל החלטות בתנאים של אי ודאות וכשצריך, שיידע גם לשנות כיוון במהירות. מעבר לכך, חשוב מאוד לבנות צוות מעולה שעובד טוב ביחד, להקשיב לאנשים מכל הרמות, לנהל איתם דיאלוג פתוח, ללמוד מהם איך להנהיג ולהוביל".

איזה טיפ אתה יכול לתת ל-CFO שנכנס לתפקיד חדש?

"אחד הדברים החשובים לסמנכ"ל כספים טוב זה להיות שותף עסקי טוב שבקי במה שהחברה עושה, גם בצדדים הטכנולוגיים וגם בצדדים השיווקיים. עליו להיות מאוד מחובר ולהכיר לעומק את תכנית העבודה של החברה. לכן אני ממליץ לסמנכ"ל כספים חדש לקיים פגישות היכרות עם כל הפונקציות בחברה, להקשיב וללמוד, להכיר טוב ולעומק את החברה ואת האנשים הפועלים בה ובהמשך כמובן להיות שותף מוביל באסטרטגיות של החברה".

מהן התכניות שלך לעתיד?

"צברתי ניסיון רב גם בחברות ציבוריות וגם בחברות פרטיות כמו גם במגזר הציבורי. כשאני חושב על השלב הבא אני מתלבט בין כמה אפשרויות, האם להשתלב בחברה ציבורית לפני הנפקה או לקבל על עצמי אתגר של חברה קטנה יותר הנמצאת לפני פריצת דרך משמעותית. אני מחפש חברה שאוכל לתרום לה מהניסיון והידע הרב שצברתי בתחום וגם חברה שכמובן תהיה לי מעניינת ונעימה לעבוד בה".

אתה ממלא תפקיד תובעני וקשה. איך זה משתלב עם המשפחה?

"אין ספק שזה אתגר גדול. אני נשוי לסיגל ויש לי ארבעה ילדים, 3 בנות ובן, הגדולה בת 12 והקטנה בת 3. אני מאוד אוהב לעשות מה שאני עושה והייתי שמח שיהיה לי יותר זמן, גם לעבודה וגם לחיים האישיים. אני מנסה לאזן כמה שאפשר. יש לנו תחביבים משותפים, אני רוכב על אופניים עם הילדים, הייתי בחופשת סקי עם שניים מהילדים, מטיילים בארץ ואת סופי השבוע מקדישים בעיקר למשפחה".

עבור לתוכן העמוד