קרמבולה

דוד סבן: "ה-CFO יושב על צומת מידע החיוני לארגון"

11/06/2015
דוד סבן: "ה-CFO יושב על צומת מידע החיוני לארגון" (הגדל)

CFO איקאה, דוד סבן, מספר כיצד תכנון ובקרה תורמים להתייעלות וחיזוק פנים ארגוני, דווקא בתקופה של התרחבות וצמיחה ברשת.

דוד סבן, סמנכ"ל הכספים של רשת איקאה, הפך לרואה חשבון בשנת 2005. "סיימתי תואר שני במנהל עסקים עם התמחות בניהול פיננסי, ותואר ראשון בכלכלה וחשבונאות". כמו כן, עבדתי במשך ארבע שנים בפירמת ארנסט אנד יאנג. בשנים האחרונות הזדמן לי להרצות בכמה מקומות, ולהביא לפרונט את החשיבה היצירתית והמיוחדת של איקאה".

מהו הרקע ואבני הדרך בהתפתחות האישית שלך?

"משהו שלא רבים יודעים הוא שגדלתי כבחור ישיבה בצפת, בן למשפחה דתית. אספקטים מסוימים בתלמוד ובתורה נותנים לך כלי חשיבה שונים כמו יכולת ניתוח, ירידה לפרטים, ומה שנקרא 'סוף מעשה במחשבה תחילה'. לא פחות חשוב מכך, ספגתי בישיבה ובבית ערכים וחוסן אשר משמשים אותי עד היום לאורך כל דרכי המקצועית.
סגירת המעגל מבחינתי כחילוני כיום, זו העובדה שיו"ר הדירקטוריון של איקאה, שולם פישר, הוא איש עסקים חרדי שנמצא לעיתים קרובות בצפת. מבחינתי, הקשר המיוחד והחזק שנוצר ביננו מהווה את אחת הסיבות העיקריות להנאה והסיפוק שאני שואב כיום מעבודתי וכמובן, איך לא, לשמירת 'הניצוץ' היהודי והצפתי שבי.
אבן הדרך המשמעותית מכולם היא האובדן של אחי הקטן אביתר סבן ז"ל לפני כ-4 שנים וחצי. למרות היותו רק בן 18 במותו, אביתר הוא האישיות שממנו למדתי וספגתי הכי הרבה. אירוע שכזה מעמיד בפרופורציות את הקשיים והאתגרים המקצועיים שאנחנו חווים במהלך השנים".

מהם אתגרי המחלקה הפיננסית באיקאה?

"ההתקדמות המהירה של הרשת היא מבורכת, אך צריך לוודא כי היא נשענת על שורשים איתנים וחזקים. אחד האתגרים הגדולים הוא שמערכות הדיווח, הנהלים והבקרה יתפתחו באותו הקצב ולא ישארו מאחור, תוך שהם יוצרים נקודות תורפה ופתח לכשלים ובעיות. האתגר והדגש הנוכחי הוא על חיזוק ושיפור המערכות הקיימות, ויצירת שפה משותפת ואחידה לאורך ולרוחב המחלקות השונות. האתגר השני הוא הטמעת תוכנת קופות חדשה בימים אלו", הוא ממשיך ומספר, "המהלך גורם לעניין בשוק כיוון שמדובר ביבוא של תוכנה זרה ללא נציגות או ניסיון בארץ (נוויז'ן - ל.ב), ועזיבה של ספק מקומי חזק (ריטליקס - ל.ב). אני מכיר חברות רבות שרצו אך חששו לבצע מהלך דומה, מה עוד שמדובר בתוכנה שנדרש 'לגייר' אותה ולבצע לה לוקליזציה מקומית, לרבות התאמה לדרישות המשמעותיות של הרגולציה בארץ.
החברה השכילה לפתח מערכת אשר מאפשרת לעובדים שלנו לגשת ללקוחות העומדים בתור לקופה ולבצע סריקה של המוצרים וזאת כאמור בזמן ההמתנה, כאשר עם תום הסריקה הלקוח מקבל מדבקה עם ברקוד כדי שלא יאלץ לבצע את הליך העברת המוצרים בקופה. הקופאית סורקת את הברקוד שעל המדבקה והלקוח פשוט משלם ויוצא מהחנות. זו דוגמא לחשיבה מחוץ לקופסה ולאתגר גדול נוסף".

מהם הפרויקטים שהותירו את חותם על עשייתך בתור CFO?

"מעבר לעשייה השוטפת בלטו כמה פרויקטים וביניהם: מיכון תהליכים. אחת מהנקודות שאני גאה בהן, היא שהמחלקה הפיננסית לא גדלה בכוח האדם למרות שילוש העבודה בשל פתיחת 2 חנויות נוספות. הסוד הוא במיכון וייעול תהליכי עבודה. צמצמנו זמנים בתהליכים שבעבר נדרשו להם שבועות ונהפכו למספר ימים – פישוט התהליכים ומיכונם חיוניים לאור ההתרחבות והצמיחה של הרשת". סבן ממשיך ומספר כי בחברה נוצרו 'כלים ניהוליים' חדשים, כגון דוח KPI שבועי וניתוח חכם של נתוני כרטיסי האשראי הזמינים לכל חברה מחברות האשראי.
"במקרה הזה יצרנו כלי למחלקת השיווק. זו דוגמה מצוינת לכך שברשותנו כ-CFOs, יכולות וידע שאינם זמינים לכולם ומחובתנו לרתום אותם לטובת סמנכ"לים עמיתים. סמנכ"ל הכספים יושב על צומת מידע, וביכולתנו ומחובתנו להשתמש באותה זרימה של מידע ובכלים שונים על מנת לייעל ולסייע לא רק למחלקת הכספים אלא לכל הארגון.
כאשר נכנסתי לתפקיד הבטחתי לעצמי שאביא להתייעלות בהוצאות החברה. לאחר שנה, אני יכול להיות גאה בעבודה שהושקעה ובחיסכון וההתייעלות שהושגו, להם תמיד יש מקום בחברה גדולה, אם על ידי בחינת טכנולוגיות חוסכות אנרגיה חדשות והן על ידי רכש חכם".

בעיניך, מהן התכונות החשובות ביותר של מנהל בכיר בארגון גדול?

"היכולת להקיף עצמך באנשים לויאלים ומוכשרים, כי הם יקבעו את ההצלחה או הכישלון שלך. אתה צריך להוציא מהם את המיטב ולהביא אותם לסטנדרטים שלך, וליהנות מההשקעה בעובד; שנית, נדרש להיות בעל אמונה ונחישות בדרכך, כי טבע העולם הוא שכל רעיון חדש או שינוי מדהים ייתקל במתנגדים שחשוב להם להדגיש מדוע הוא אינו טוב; ידע במגוון תחומים כדי להעביר נכונה שינויים, ולהתקדם; ולא פחות חשוב הוא יצירת קשרי עבודה טובים ותקינים עם המקבילים והממונים. הנהלת איקאה מגובשת כצוות אחד ויש בה אווירה של הערכה הדדית וחברות המאפשרים להביא לארגון 'שפה חדשה' של יצירה וחיזוק כלי דיווח ומדידה, מיכון תהליכים, התייעלות והתמקצעות. אני שמח להיות חלק חשוב בהנהלה".

מהי העצה הטובה ביותר שיש לך עבור CFO?

"הדוגמה האישית והאמת מנצחות בסופו של דבר - Lead by Example - תהיה מודל וילכו אחריך. אני מוכן לקבל כישלון, הרי כולנו נכשלים בזמן כלשהו, אך לא אהיה מוכן לקבל את זה שלא מנסים שוב".

מה אתה עושה מחוץ לשעות העבודה?

"מרכיב רהיטים... ועכשיו ברצינות, יש לי 3 בנים בבית ככה שלא חסרה לי תעסוקה".


עבור לתוכן העמוד