PWC

שלמה זהר CFO שופרסל:"להטמיע תרבות דיווח אדוקה"

7/05/2015
שלמה זהר CFO שופרסל:"להטמיע תרבות דיווח אדוקה" (הגדל)

את הקריירה שלו החל שלמה זהר, המשנה למנכ"ל ומנהל הכספים של שופרסל, בחברת תדיראן, לאחר לימודי התואר הראשון בכלכלה ותואר שני במנהל עסקים באוניברסיטת ת"א. קרוב לשני עשורים הוא שימש שם בתפקידים שונים בתחומי הכספים התקציב והבקרה "וגם בתחום שהיה מרתק עבורי, מכירות ושיווק של מוצרי חשמל", הוא מוסיף. "אני ממליץ לכל מנהל כספים על מסלול קריירה הכוללת עבודת שטח אשר תורמת רבות לעשייה של כל CFO".

"מתדיראן המשכתי לקבוצת אמפא לשלוש שנים ואח"כ לפלאפון לארבע שנים ומשם לשופרסל", הוא מספר.

מהם תחומי האחריות שלך בשופרסל?

"מצד אחד האחריות הקלאסית: דוחות כספיים, ניהול כספים, תקציבים, ניתוחים כלכליים וגם ניהול הרכש. כמו כן, ניהול גיוס הכספים בעיקר מול השוק ההון בו אנו פועלים לרוב בתחום אג"ח, מצליחים לגייס מאות מיליונים בכל שנה, וממחזרים חובות עם ניהול השקעות של מאות מיליונים.

מבחינת בקרה ותקציב, אנו מכינים תוכניות רב שנתיות, עם בקרה חודשית אדוקה ומסודרת. שופרסל מבצעת השקעות ריאליות בשדרוג סניפים והקמת מחסנים חדשים - המשרתים את נכסי החברה - כאשר המשאבים הפיננסיים מגיעים מתזרים מפעילות שוטפת או מהלוואות ממערכות השוק המוסדי. בנוסף, אני אחראי על חברות בנות כיושב ראש או דירקטור, בתחומי נדל"ן, ייצור ופיננסים, אני מעורב מאוד בעשייה ובקבלת החלטות בתור משנה למנכ"ל".

מהו האתגר הגדול ביותר שלך כ-CFO של רשת קמעונאית?

"אחת מהדרישות העיקריות של העבודה ברשת קמענאית היא התעסקות בפרטים הקטנים – Retail is Detail - כפי שאנו נוהגים לומר. במערך כה גדול, הכולל מגוון תהליכים ושפע של פרטים, יש להטמיע תרבות דיווח אדוקה ונוקשה, כמו דוח רווח-הפסד חודשי מלא המועבר להנהלה ול-280 מנהלי סניפים מספר ימים לאחר סגירת חודש. ההנהלה מודעת לכל המתרחש בכל חנות, בכל שעה – בזכות מערכת מתקדמת המאפשרת מעקב וקבלת החלטות בזמן אמת.

שנית, שינוי הגישה כי אנשי הכספים הם סופרי הגרעינים. אנחנו נותני שירות באיכות וזמינות גבוהה, במטרה שהנתונים והמשמעויות הנגזרות ישרתו כהלכה את השטח. מדובר בשינוי תפיסה מלא בו אגף הכספים ייתפס כאגף הנותן שירות לכלל מחלקות החברה, במעורבות גבוהה ביותר ולא יחידה הצופה בנעשה מהצד ומעבירה רק ביקורת".

מהן התכונות החשובות ביותר של מנהל בכיר בארגון גדול בעיניך?

"שימוש בראייה מערכתית ולא אישית, כאשר האגו נשאר בצד, זהו הדבר החשוב מכל. לשמור על ראש פתוח, לרצות ללמוד ולהצטיין, להיות נלהב ובעל כושר מנהיגות גבוה, בכדי להוביל את העובדים והארגון לצלוח את האתגרים".

מהם האתגרים הגדולים ביותר שעמן מתמודדת שופרסל בסביבה תחרותית?

"שמירה על נתח השוק ושיפור הרווחיות בשוק רווי ותחרותי, חוק המזון החדש והמשך הצמיחה.

יצאנו בתכנית עסקית חדשה האומרת כי יש לחזק את התפיסה שהרשת לא יקרה ונותנת ערך ללקוחותיה. שופרסל הורידה מחירים בפורמט הדיסקאונט, כמו גם בעירוני והוסיפה מוצרים רבים תחת המותג הפרטי, מצד שני משקיעה החברה מאות מיליונים לייעל את מערך שרשרת האספקה, ומערך הסניפים. מהלכים אלה מאפשרים את מימוש מטרות החברה ותורמים להורדת יוקר המחיה במשק".

מה העצה הטובה ביותר שיש לך עבור CFO?

"להכיר היטב את התחום העסקי של החברה בה הוא פועל. לצלול אל תוך כלכלת החברה, להבין את השוק, המתחרים והתעשייה עצמה. ההיכרות עם החומר, מאפשרת להיות שותף משפיע בהחלטות ההנהלה. שנית, מיקוד במטרה. אנשי כספים רואים דרך הכסף דברים רבים שאחרים לא רואים ומתפתים לעיתים לעסוק בתחומים שלא באחריותם ומזניחים את האחריות העיקרית של ה- CFO".

כיצד אתה מתמודד עם מערך ניהול הסיכונים של החברה?

"ההתייחסות שלי לכך מעט שונה מאחרים. אני אומר שחברה היא קודם כל מנהלת תהליכים ובכל תהליך ישנם סיכונים. אם נשכיל לנהל נכון, נזהה את הסיכונים מראש ונדאג לבקרות בתהליך נוכל כך לגדר או לצמצם את הסיכונים בצורה משמעותית בשופרסל. כל תהליך גדול מחולק למספר תהליכים קטנים, שבכל אחד מהם מערכת בקרה מתריעה עם דוחות.

למשל, במחלקת הכספים לתחום סיכונים פיננסים, ישנם מודלים המיועדים לשם כך והם מנוהלים על ידי מנהלת הכספים בחברה. בתחום ההכנסות ישנם תהליכי מכירה וגביית הכסף ולאורכם בקרות המוודאות מניעת זליגה. לכל תהליך ישנו ה- process owner האחראי על סיכוני אותו תהליך".

מה אתה צופה כפרויקט הגדול הבא של הארגון?

"בצד התפעולי, פרויקט רציני של הפעלת מרכז לוגיסטי חדש החל מסוף 2015 בשוהם, האמור לשפר משמעותית את שרשרת האספקה. ניתן לראות מהנתונים הגדלים, כי אנשים גילו את הפוטנציאל ואת הנוחות ברכישות און ליין. אנו משקיעים בתחום החדשנות עם אפליקציה בסלולר, המאפשרת קבלת הנחות והורדת קופונים, ניהול רשימות קניה, רכישה און ליין, וקבלת מידע על מבצעים שונים.

בצד העסקי, כניסה לתחומי עסקים נוספים והשבחת הנדל"ן של שופרסל".

מה אתה עושה מחוץ לשעות העבודה?

"עוסק בספורט, נהנה מסדרות איכות ומבילוי בחוף הים, קורא ספרים, ומקפיד על בילוי והנאה עם המשפחה".

עבור לתוכן העמוד