PWC

ניתוח אירועי מס מרכזיים במפגש המסים של פורום CFO

20/04/2015
ניתוח אירועי מס מרכזיים במפגש המסים של פורום CFO (הגדל)

ראיון עם רו"ח שרון שולמן, ראש מחלקת מסים ב-EY ויועץ לוועדת מסים בעמותת ה-CFOs, לקראת מפגש המסים השנתי של פורום CFO שיתמקד השנה בניתוח חמישה אירועי מס עיקריים המשפיעים על החברות המובילות במשק.

המפגש באירוח
גולדפרב זליגמן.

בראיון מבהיר שולמן מדוע חיוני להיערך מקצועית וארגונית ליוזמת ה-BEPS. עוד הוא מרחיב על מהפכת מחירי ההעברה – לקראת הקורס שמקיים הפורום בשיתוף עם EY.


עולם המיסוי הבינלאומי בכלל ועולם מחירי העברה בפרט עובר שינוי דרמטי לאור פרויקט ה-BEPS . מהו בדיוק פרויקט ה- BEPS? מתי תתחיל להשפיע על חברות ישראליות?

"פרויקט ה- BEPS הינו מאמץ מתואם של מדינות ה-G20 באמצעות ארגון ה-OECDלהילחם בתכנוני מס של חברות רב לאומיות בהתבסס על עקרונות מיסוי בינלאומי ומחירי העברה מקובלים מסיטים רווחים למקלטי מס.

הפרויקט כולל 15 צוותי עבודה. אחד מהם הינו בחינת התיעוד והדיווח בעולם מחירי העברה.

התיעוד והדיווח בעולם מחירי העברה הינו אחד הנושאים החמים ביותר ונמצא כעת בעיצומה של מהפכה שטרם נראתה כמותה מבחינת: חובת הדיווח, איכות המידע, כמות המידע ושקיפות המידע שעשוי לזרום בין רשויות המס השונות. מהפכה זו מחייבת את החברות להיות מוכנות כראוי ליישום הדיווח כבר לגבי שנת המס 2016.

קיימים שלושה שינויים מרכזיים:

  1. דגש על ניהול הסיכון ולאו דווקא הסיכון החוזי
  2. העדפה של מודל ה-profit split והוכחת הרווח לאורך כל ה-value chain
  3. שקיפות חסרת תקדים - CbC

כללי תיעוד מחירי העברה החדשים, כפי שממליץ ה-OECD, יכללו שלושה דוחות: דוח ראשי (master file), דוח מקומי (local file) ודוח על בסיס מדינתי (country-by-country report). דוח ה-CbC יערך בהתאם לתבנית הסטנדרטית.

דוחות אלו יוצרים מצב חדש בחברה ומחייבים הכנה, תשתית ובניית יכולת לעמוד במטלות".

השלכות על חברות ישראליות

"ההסכמה של המדינות לגבי נושא היישום של דוח ה-CbC הינה התפתחות חשובה ומאשרת מחדש את הציפייה כי מדינות רבות תאמצנה את המלצות ה-OECD בנושא זה. יישום הדיווח החל משנת המס 2016, בהנחה שישראל תאמץ את המלצות ה-OECD, מצריכה הכנה מוקדמת משמעותית הכוללת גם הבנת המידע הנדרש והתאמת מערכות המידע בארגון על מנת לאפשר למנהל הכספים לקבל את המידע, לאמת אותו ולעבד אותו לכדי דוח CbC".

שתף אותנו באתגרים העומדים בפניך ברמה היומיומית

"אחד האתגרים הינו - אנו מהווים גשר בין הלקוח לבין רשות המיסים. היתרון שלנו נובע בעיקר מראיה רחבה של מקרים רבים ויכולת לזהות מגמות בעוד שהלקוח רואה רק את המקרה הספציפי שלו.

בשנים האחרונות אנו עדים למגמה ברשות המיסים של שומות רבות, חלקן בסכומים משמעותיים מאד, תהליכים ארוכים שלוקחים מספר שנים ומקרים רבים יותר מבעבר, אף מגיעים לבתי המשפט. יש צורך לעזור ללקוח להבין את הסביבה החדשה ולדעת לנהל יחד איתו את התהליך בצורה נכונה גם בראיית ההליך המשפטי העתידי במידה ויגיע לכך.

בנוסף, כיוון שמדובר בתהליכים שיכולים להיות ארוכים ואי הודאות גדולה, לסייע ללקוח (מנהל הכספים בדרך כלל) מול הבורד ומול בעלי המניות – במתן ביטוי נכון בדוחות הכספיים (דרך ההפרשה למס)".

מהם האתגרים שלכם כמחלקת מיסים?

"תחום המיסים עבר בשנים האחרונות התמקצעות רבה. מחלקות המיסים גדלו מאד ונוצרו התמחויות רבות על מנת לתת שירות טוב ללקוח על ידי מומחי תוכן רלוונטיים. במחלקת מיסים שלנו מומחי תוכן רבים במגוון שירותי המס כגון מיסוי בינ"ל, מחירי העברה, מיסוי אמריקאי, מיסוי עקיף לרבות מיסוי מקרקעין, מיסוי עסקאות, ייעוץ ארגוני, ניוד עובדים ועוד.

האתגר העיקרי הוא איך לבנות את ה"מבנה" – ה-structure הנכון - ליצור ולגדל מומחי תוכן מתמחים תוך כדי שמירה על הלקוח במרכז והענקת שירות יוצא דופן.

בחרנו לאמץ את מודל ה- TAL – Tax account leader – מודל בו שותף אחד אחראי על הקשר מול הלקוח ומביא לשולחן את כל מומחי התוכן האחרים. תרבות ארגונית של שיתוף, בניית צוותים מצוינים".

איך אתה רואה את תפקידי הפורום?

"לפורום יש שני תפקידים מרכזיים בעיניים שלי:

  1. יצירת תרבות שיתוף - מאחר וכל אחד מהחברים רואה את עולמו הפרטי יצירת תרבות שיתוף מביאה ערך רב לכלל החברים ומאפשרת להבין לעומק מגמות בשוק. התפקיד שלנו כיועצים לפורום הוא להציג את נקודת המבט הרחבה יותר מתוך הניסיון שנצבר אצלנו.
  2. Education and Training - לדוגמא - זיהינו תחום חדש, עם שינויים מרחיקי לכת שעשויים להשפיע על כל חברה הפועלת מחוץ לישראל. חברנו יחד עם הפורום ליצירת קורס מחירי העברה שייפתח בתקופה הקרובה".

מה לגבי תפקיד עמותת ה-CFOs לקשרי ממשל ומשק?

"תפקידה של העמותה חיוני ביכולתה להוות גוף שיכול להוביל נושאים מקצועיים בצורה עניינית ובלתי סקטוריאלית מול רשות המיסים, משרד האוצר וגופים ממשלתיים אחרים. לדוגמא - בועדת אנדורן הוצגו על ידי נציגי הפורום נושאים הקשורים לחוקי עידוד בצורה מקצועית ביותר מנקודת מבט רחבה שמייצגת אינטרסים של חברות רבות במשק".

עבור לתוכן העמוד