גלו את הפוטנציאל הפיננסי באמצעות  פתרונות ה-IP החדשים של AON

רונן שפר CFO קרסו: "שינויים רגולטוריים הם אתגר מרכזי"

13/04/2015
רונן שפר CFO קרסו: "שינויים רגולטוריים הם אתגר מרכזי" (הגדל)

השקעה מרובה, לימוד עצמי מתמשך והעמקה בתחומים חדשים, הובילו את רונן שפר מכלכלן וראש צוות לתפקיד של CFO. שפר משתף אותנו בתובנות הפרטיות ובעשייה האסטרטגית של קבוצת קרסו.

בסוף אפריל ייערך מפגש "כלכלנים מובילים אסטרטגיה" ואתה מרצה על תובנות ניהוליות – מכלכלן ל-CFO. מהי התובנה אליה היית רוצה שיגיעו בסוף היום?

"אני סבור שהמסר המרכזי הוא הבנת הכלכלן, מרכזיות תפקידו בחברה, וחשיבות הנתונים שהוא מציג והניתוחים שמבצע על קבלת ההחלטות היומיומיות וארוכות הטווח של הארגון. כלכלן מוצלח הוא כלכלן המבין את הדרכים בהן יכול להפוך לגורם בעל תרומה מרכזית והשפעה על החברה, באמצעות הקפדה על מקצועיות, ניתוחים המגלמים את אופי פעילות החברה ודיוק בנתונים ובמסקנות".

ספר לנו על דרכך מכלכלן ל-CFO ומהם תחומי האחריות שלך בקבוצה.

"התחלתי את עבודתי ככלכלן זוטר בפירמת ראיית החשבון BDO זיו האפט (כחלק מהתמחות בראיית חשבון). עם הזמן התקדמתי להיות ראש צוות עד הגעתי לשותף, המייעץ לגופים עסקיים וממשלתיים בקבלת החלטות. היתרון שלי בתור כלכלן היה רקע משפטי (סיימתי התמחות ועבודה כעו"ד קודם להגעתי ל-BDO) והתמקדות בתחום מקצועי של מימון פרויקטים מורכבים. הרקע המקצועי בתור כלכלן, הניסיון הנצבר בניתוח מצבים וקבלת החלטות והידע הנצבר בתחומים עסקיים שונים, ביחד עם השקעה מרובה, לימוד עצמי מתמשך והעמקה בתחומים חדשים, הובילה את מנכ"ל קרסו והדירקטוריון לבחור בי כסמנכ"ל כספים של החברה.

התפקיד שלי כולל פיקוח ובקרה על הפעילות העסקית והכספית של החברה, ניהול הסיכונים של הקבוצה, אחריות על הקשר עם שוק ההון והמשקיעים והקשר עם הדירקטוריון, דירקטור בחברות בנות בקבוצה, פיתוח עסקי, קביעת מדיניות חוצת ארגון ומחירי העברה, אחריות על הדוחות הכספיים והדיווח הכספי, אחריות על הרגולציה, אחריות על השכר ועוד".

מהו האתגר הגדול ביותר שלך כ-CFO של יבואן?

"ניהול נכון של הסיכונים השונים מחד, תוך התמודדות עם השינויים התכופים המתרחשים בענף; שינויי מטבע, שינויים בתחרות, התמודדות עם דרישות היצרנים, שינויים רגולטורים ועוד. מאידך ניהול נכון של משאבי הזמן באופן שמתעדף משימות בצורה נכונה ודואג שלא יפלו דברים בין הידיים (כי בדרך כלל אין לך מי שיתפוס אותם...).

"לדוגמה, בתהליך השוטף, מדי שבוע משתנה שער המטבע של המכס. לכן נדרש לקבל החלטה לגבי היקף הרכבים בגינם יש לשלם למכס בשער הנוכחי, לעומת צפי המכירות הקרוב ולאור ההערכות לגבי שינוי שער המטבע במהלך השבוע העוקב והשבועות לאחריו.
דוגמה נוספת שאינה מתרחשת באופן שוטף היא התמודדות עם הליך הנפקה, רכישת חברה או פעילות או התמודדות עם תהליך חקיקתי רחב, כמו שהיה במסגרת "ועדת זליכה" לבחינת התחרותיות בשוק הרכב".

מה האסטרטגיה שמייצרת לכם רווחיות?

"מיקוד בתחום הרכב במובן הרחב – אסטרטגיה ברורה, אבל נבחנת ומתעדכנת בצורה שוטפת בהתאם לשינויים בשוק ובכלל. זאת לצד ביסוס ושמירה על קשר חזק ושוטף עם היצרנים.
העיקרון הבסיסי של האסטרטגיה הוא התמקדות בלקוח ושמירה על קשר ישיר איתו, תוך הצעת מעטפת שלמה של כלל השירותים הנדרשים ללקוח ברכישת רכב. ניתן להגדיר את האסטרטגיה שלנו כ- one stop shop, המבוססת על ביצוע עצמי של כלל שרשרת השירותים ללקוח (ליסינג, ביטוח, מימון, מוסכים וחלפים, טרייד אין) כמו גם הגוונה אופקית של פעילויות (דו-גלגלי, צמיוד מכני הנדסי כבד, תחבורה ציבורית)".

כיבואן גדול, מהו העומס הרגולטורי המשמעותי ביותר וכיצד אתם מתמודדים עמו?

"השינויים הרגולטוריים בענף הרכב ובמיסוי מהווים אתגר מרכזי. ברמת הכספים והחברה אנו מנהלים מעקב על כל שינוי צפוי או תהליכים חקיקתיים, ומנתחים את המשמעויות שלהם. בהתאם להשלכות של השינוי, ניתן להיערך אליו בהתאם.
דוגמה לשינוי מהותי בענף הוא כל נושא המיסוי הירוק והזיכוי מס בגין אביזרי בטיחות. מעבר לתהליך הראשוני ב-2009 שגרם לשינוי עד לרמת הדגמים שמיובאים לארץ, כל שנה-שנתיים עורכים שינוי בנוסחאות שהשפעתן משמעותית על הפעילות של היבואן".

התרחבתם לייבוא של ציוד הנדסי ומכני. מה נדרש מבחינת השינויים הארגוניים?

"כל פתיחת יחידה חדשה, בניגוד להרחבת פעילות חדשה, דורשת התארגנות מתאימה. ניתוח של מיצוי סינרגיות והתבססות על תשתיות ומשאבים קיימים – מה הנדרש בהיבטים המקצועיים על מנת לייצר מחדש.
אנו בונים תכנית עסקית ונקבע תקציב לפעילות (פר תקופה בהתאם לאופי הפעילות) ונערך מעקב בתדירות גבוהה על התוצאות. פעילות חדשה תמיד דורשת תשומת לב – ולכן יש לוודא כי קיימים משאבים ניהוליים לטפל בה".

מהן לדעתך התכונות החשובות ביותר של כלכלן בדרכו להיות מנהל בכיר בארגון גדול?

"הבנה עסקית של העבודה שלו – להרים את העיניים מהדפים והמחשב, ולהבין את הפעילות העסקית במסגרתה הארגון פועל; להיות שותף אקטיבי בחשיבה – לא להתבייש להביע דעתו במסגרת דיונים בצורה מבוססת; להקפיד להיות מדויק ומבוסס ושכל המלצה או מסקנה יהיו מבוססות על נתונים".

מה העצה הטובה ביותר שיש לך עבור הכלכלנים?

"להמשיך להתמקצע כל הזמן. לא להפסיק להתעניין וללמוד. ולהיות פתוחים לביקורת. ללמוד את הסביבה העסקית שהארגון פועל בה, את הפעילות העסקית שלה, ולהבין שהמנהלים המקצועיים יש להם הרבה מה לתת גם אם הם לא מומחים במספרים".

מה אתה עושה כשאינך עובד?

"משקיע במשפחה, בחברים ובמנוחה."

עבור לתוכן העמוד