בססח

דודי ניניו, CFO מכבי: "קשה לתכנן מערכת בריאות טובה"

18/03/2015
דודי ניניו, CFO מכבי: "קשה לתכנן מערכת בריאות טובה" (הגדל)

בראיון מיוחד, מספר ניניו על עצמו ועל התכניות האסטרטגיות של "מכבי שירותי בריאות" לשנים הקרובות.

22 שנים בקופת חולים מכבי. ספר על עצמך והיכן התחלת.

"אני נשוי לרמה ואב לשלושה ילדים מקסימים (מטר, דניאל, ואמיתי) ומתגורר באשדוד. בוגר תואר ראשון בכלכלה ומנהל עסקים ותואר שני בכלכלה עם התמחות במימון, בימים אלה עומד לקבל הסמכה בשמאות מקרקעין.

למכבי הגעתי לפני 22 שנים לתפקיד של מנהל סניף, ומאז מילאתי שורה של תפקדי ניהול - מנהל כספים מחוזי, מנהל תפעולי מחוזי, סגן ראש אגף הכספים ולאחרונה התמניתי למנהל אגף הכספים במכבי".

מה הם תחומי האחריות שלך?

"להבטיח את הניהול הכספי התקין של מכבי וניצול נכון של המשאבים בארגון. באחריותי להכין את תקציב הארגון, הדוחות הכספיים ולבצע בקרה שוטפת. במסגרת תחומים אלה, אני עובד מול משרדי הממשלה – אוצר ובריאות – בכל מה שקשור לקופות החולים כגון שינויי חקיקה, מבחני תמיכה, דיווחים כספיים, בקרה ועוד.

הובלתי תהליך תכנון והכנת תכניות עבודה ברמה הארגונית, לרבות הקצאת מסגרות תקציב למחוזות ולפרויקטים מיוחדים, כגון תכנית שיווין לצמצום פערים בבריאות, תמיכה ברפורמה בבריאות הנפש ועוד פרויקטים רבים שמכבי מובילה. בכל אחד מתחומי אחריותי קידמתי פיתוח של מערכות מידע התומכות בתהליך, ומסייעות לכל המנהלים בארגון לשלוט באינפורמציה, ולבקר טוב יותר את התקציב וההוצאה שתחת אחריותם".

כיצד אתה מנהל את מערך הסיכונים הפיננסיים תפעוליים?

"ניהול הסיכונים במכבי מתבצע כחלק משגרת העבודה של כלל המנהלים בארגון. במכבי פועלת ועדת היגוי בראשותי, האחראית על הסיכונים התפעוליים והפיננסים. חברי הוועדה הם נציגי כל האגפים שקשורים לנושא. תפקיד הוועדה לפעול לצמצום הסיכונים במכבי, ואנו חותרים להשגת מטרה זו על ידי ניטור קבוע של תהליכים, ביצוע סקרים להערכת סיכונים וגיבוש תכניות אופרטיביות לצמצום הסיכונים. כל התהליך מבוצע באמצעות מערכת ממוחשבת שבה אנו מעריכים ומנהלים את הסיכונים השונים, כמו גם את ההתקדמות בצמצום כל אחד ואחד מהסיכונים, לאורך זמן".

מה האתגר הגדול ביותר שלך כ- CFO של קופת חולים בישראל?

"מבחוץ, אולי ישנם אנשים החושבים שניהול כספים שמור לחברות מסחריות, אבל לנהל תקציב של 12 מיליארד שקל במלכ"ר שכל תפקידו הוא להעניק שרות רפואי, זהו אתגר חסר תקדים, סוחף ומרתק. האתגר הגדול של CFO בקופת חולים, הוא ניהול של מערך כספי עם שחיקה במקורות והתמודדות עם אי ודאות מתמשכת לגבי מימון של סל הבריאות. חלק ממקורות המימון של קופות החולים מגיע לקופות במסגרת הסכם שכל קופה חותמת עם המדינה, מקורות מימון אלו נקראים מבחני תמיכה.

אי הוודאות ברובה נובעת מהעובדה שהסכמים אלו נחתמים באיחור רב בגין שנים אחורה, מה שיוצר מצב של חוסר ודאות, יכולת תכנון מוגבלת ותלות בהחלטות של משרד האוצר והבריאות. נכון להיום טרם חתמנו על הסכם עם המדינה לשנים 2014-2016. במציאות כזו קשה לתכנן מערכת בריאות טובה יותר".

הפרויקט הבא הוא החזרת הביטוח הסיעודי למכבי שרותי בריאות?

"חברת ביטוח מרוויחה מדחיית בקשה של מבוטח, לראיה בשנים האחרונות אחוז התביעות המאושרות הולך ויורד. מכבי פועלת בימים אלו להחזרת הביטוח הסיעודי לחברי מכבי, לניהול בתוך קבוצת מכבי, במבנה של מלכ"ר. פנינו למפקחת על הביטוח ושוק ההון ואנו מאמינים שגם היא תראה את החשיבות הביטוחית והצרכנית של מהלך שכזה. אנחנו מאמינים שכל אזרח צריך ביטוח סיעודי וכי כל אזרח הזקוק לעזרה, יקבל אותה לפי אמות מידה אובייקטיביות וללא שיקול של רווחיות.

מכבי הוכיחה בעבר שיש לה את היכולת לנהל את הנושא בצורה טוב הן בצד ניהול הכסף והן במתן מענה לחולים סיעודיים שנזקקו לעזרה, ואני בטוח שנוכל לעשות זאת שוב".

- מהן לדעתך התכונות החשובות ביותר של מנהל בכיר בארגון גדול?

"להיות בעל יכולת הובלה, מנהיגות, חזון, ראיה ארגונית רחבה ונחישות להצליח; לדעת לעבוד בצוות ולהיות חלק מפורום מקבלי ההחלטות בארגון. כדי להצליח, מנהל בכיר נדרש ליכולת להוביל שינויים וליטול סיכונים מחושבים".

מה העצה הטובה ביותר שיש לך עבור CFO?

"להשכיל לבחור עובדים ומנהלים טובים, לא להתפשר על אנושיות ועל מקצוענות. מאחורי ההצלחה של מנהל כספים עומדים מנהלים ועובדים. חשוב לבחור אנשים ראויים ויחד איתם לגבש תהליכים רחבים בתוך היחידות השונות באגף - הנהלת חשבונות, גזברות תקציב, ניהול סיכונים וכדומה. ניהול נכון של תהליכים טובים ביחד עם עובדים מסורים, יביאו להצלחה ועמידה ביעדים".

ומה אתה עושה בשעות הפנאי שמחוץ לשעות העבודה?

"עוסק בספורט בעיקר סקווש, מטייל עם חברים בכל הזדמנות בארץ ובעולם, נהנה מזמן איכות עם המשפחה".

את מי היית מזמין למשחק סקווש?

"את שר האוצר הבא".

מהם האתגרים הבאים של קופת חולים מכבי?

"מכבי הוכיחה שהיא יודעת להתנהל תקציבית בצורה יעילה. האתגר של מכבי כמו של שאר הקופות ומערכת הבריאות, הוא להתמודד עם השחיקה והגרעון במקורות שלנו המקשה עלינו לפעול בצורה מתוכננת ולגבש תכניות ארוכות טווח, כדי לתת רפואה טובה יותר. בכל סקרי שביעות הרצון, מכבי נתפסת כקופה הטובה ביותר. האתגר שלנו הוא להמשיך ולהעניק שרות איכותי ומקצועי, ולהיות ארגון השירות המוביל בישראל.

אתגר נוסף הוא ההתמודדות עם מחסור בכוח אדם רפואי, בעיקר רופאים ואחיות, אל מול הצורך הגדל והולך לקבלת טיפול רפואי, בעיקר עקב הזדקנות האוכלוסייה במדינת ישראל ובמכבי בפרט".

עבור לתוכן העמוד