גלו את הפוטנציאל הפיננסי באמצעות  פתרונות ה-IP החדשים של AON

"ה-CFO חייב להיות יועץ בכיר למנכ"ל, להנהלה, ולדירקטוריון"

איציק אליאב, CFO פוקס ויזל לשעבר, מספר על צמיחה "ישנם שחקנים רבים וטובים כך שתמיד יש להימצא בתנועה ובמוכנות לשינויים".
5/03/2015
"ה-CFO חייב להיות יועץ בכיר למנכ"ל, להנהלה, ולדירקטוריון" (הגדל)

ספר לנו היכן התחילה הדרך

התחלתי ב- Y&E לאחר התמחות בתיקים של חברות תעשייתיות כמו התעשייה האווירית ומפעלי ים המלח, בהמשך קיבלתי תפקיד CFO בחברת בת תעשייתית של תנובה, חשב של קבוצת פולגת, המשכתי עם הוניגמן במשך שלוש שנים בתור CFO ומשם לפוקס .

מסתמן מעבר מסקרן מהתעשייה הארגונית אל עולם הקמעונאות

חוט השני המעניין הוא העובדה כי האופנה בארץ היתה בעבר תעשייה בפני עצמה הכוללת תהליכי ייצור במפעלים מקומיים, אף בתחילת דרכי בפוקס. אני זוכר שגם בהוניגמן היינו מייצרים מקומית - רק בעשור האחרון נכחדה תעשיית ייצור הטקסטיל בשל המעבר למזרח.

כל אחת מהחברות בהן פעלתי, כללה עשיית ריטייל כאמור פרט לתנובה. החיבור הסופי שלי הגיע מהשילוב של הפיכת בגיר לקמעונאית ומעבר תעשיית האופנה לבינלאומית עם ייצוא לחו"ל. בתקופת בגיר פולגת, תחום שוק ההון שיחק תפקיד מאוד חשוב עבורנו כחברה ציבורית.

מה היו תחומי האחריות שלך בפוקס ויזל?

פרט לתפקידי הכספים הקלסיים (דוחות, גביה וכיוצ"ב), הייתי  אחראי על מערכות המידע וכמובן, הקמנו מחלקה כלכלית מובילה ודומיננטית. בנוסף, תהליך הקמת מערך קשרי המשקיעים בארץ ובחו"ל, בשותפות עם המנכ"ל.

טרם הגעתי, כאשר החברה כללה מותג אחד בלבד, התפקוד הפיננסי בפוקס כלל אנליסטית מכירות,  ורווח גולמי, בלבד. כאשר היום, תחת פוקס ויזל תמצאו 14 מותגים שלכל אחד מהם מוצמד פלנר שהוא גם אחראי על בנית תקציב המותג/חברה בת. אחת מההחלטות היתה למחשב את הדוחות של האנליסטית ולייעל את תפקידה למקום הנכון עבורנו.

הבעלים הבחינו בערך המוסף, וכך חבר אלינו כלכלן נוסף, צעד שגזר את הסרט האדום על המחלקה הכלכלית שלנו. יחדיו תכננו את המכירות קדימה, הגדלנו רווח גולמי ותקציב, בצענו ניתוחים ומצאנו שיטות אחידות לייצור תפוקה כלכלית, שכוללים את כל הפלנרים בקבוצה.

מערכות מידע בארגון קמעונאי זהו הבסיס והמנוע המתפעל את מערכות הלוגיסטיקה, קופות, BI, ואת מועדון הלקוחות הגדול והמצליח במדינה. פרויקט איחוד המועדונים היה המורכב ומעניין ביותר עבורי. ללין, איגל ופוקס, כולן ביחד חולקות את אותה המערכת ומאפשרות רכישות זו בזו במשותף. מהלך אסטרטגי שבוצע בשיתוף סמנכ"לית השיווק, עינת פורטוגלי, מתוך חיבור לחזון של הראל  – מינוף כלל המותגים מהווה בידול תחרותי עצום מול המתחרים, ומעניק ערך מוסף ללקוח.

מה היה האתגר הגדול ביותר שלך כ-CFO של פוקס ויזל?

התמיכה הרציפה בחברה צומחת ודינאמית. הגעתי לאחר שהחברה עברה משבר בשנת 2009, משבר ניהולי ופיננסי שכלל החלפת מנהלים ובעלים, שרר כאוס וחוסר מידע, אגף כספים לא היה קיים פרט למחלקה קטנה של פעולות בסיסיות כגון חשבים ודוחות. בניתי תשתית מאפס, ולהגיע משם למצב צמיחה בכל רמות הניהול והשירותים, הקמת מותגים חדשים רבים, זה לא סיפור פשוט.

בעיניך, מהן התכונות החשובות ביותר של מנהל בכיר בארגון גדול?

בארגון צומח זו יכולת מנהיגות הנובעת מיושרה, שנית היכולת לעבוד באופן מהיר ויעיל כדי להתמקד בעיקר. נדרשת יכולת מנהיגות על מנת להוביל את העובדים תוך אמונה. חזון ההנפקה תל אביב 100 עליו לגלגו עליי בהתחלה ולא הבינו כיצד אני מצפה שנגיע לשם, היה לי ברור שנצליח ובגדול. לצורך העניין נדרשו שינויים בהגשת דוחות ואופן תפעול החשבים – הבעלים לא האמינו שאפשרי עם התשתיות החלשות, העבודה הידנית והדיווחים שאינם יוצאים בזמן – נדרשו סמכות וחוזק להנעת התהליך. לפתע, נראה טריוויאלי שמוציאים מאזן כמה ימים לאחר סוף רבעון. שחיים עם תחזיות מתגלגלות על בסיס יומי לרבעון ושנה קדימה.

 

בעזבך, מהם האתגרים הגדולים ביותר שעמן מתמודדת החברה?

הטמעת הרכישות האחרונות שבוצעו; מנגו, יאנגה, נייקי, ביחד עם האתגר הלוגיסטי שלעולם אינו חדל מלעמוד לנגד עינינו בחברה צומחת, וכמובן התחרותיות.

כבר מספר פעמים הדגשת את מיקום החברה כצמיחה

המותגים שלנו חיים בעולם תחרותי ואינם נחשבים למותגי על בתחומם. ישנם שחקנים רבים וטובים כך שתמיד יש להימצא בתנועה ובמוכנות לשינויים, אין ברשותנו פטנט עליו אפשר לרכב כמה שנים, וליהנות מפירות הפיתוח. עלינו להמציא עצמנו מחדש אפילו כמה פעמים בעונה אחת. עם השינויים בהרגלי הצריכה כמו המעבר לעולם האינטרנט – אתה משנה את ההסתכלות על צרכי הלקוחות כל פעם מחדש.

שתף בתרומתך לפתיחת שנת 2015 עם הרכישות האחרונות: מנגו, יאנגה, ועוד חמש חנויות ברשימת נייקי. מה הם הדברים החשובים ביותר שכדאי לכלCFO  לזכור במהלכים מהסוג הזה.

ביצעתי ניתוח כלכלי מקיף, הערכות שווי וניהלתי משא ומתן עם הבעלים השונים. ביום שאחרי, היה עליי להיות המוציא לפועל ולשלב את המנכ"לים והחברות החדשות, המגיעים לרוב מחברות קטנות יותר בהיקפן, ויש לדאוג להטמעתם בחברת פוקס ויזל החל מהרמה האישית ועד התפעולית. חשוב שיראו בך יועץ על להשתלבותן.

תהליך המו"מ מצריך, קודם כל להקשיב היטב ולהיות בן אדם, הרי העסק הוא החיים שלהם וחייבים לכבד זאת. שנית, יש להפגין שליטה בחומר הכלכלי של כל חברה והשווי המדויק שלה. לאחר שמתחברים לאדם, חייבים להבין את תוכן הדברים ואת הפרטים הכלכליים. לדעת להיצמד לגבולות הגזרה ולשלוט בחומר; עד היכן אפשר להימתח גם מבחינת המנכ"ל ומצד שני עד היכן הדירקטוריון מוכן להימתח. היכולת להשיג את הטוב ביותר במו"מ מתחילה ונגמרת בפרטי הדוחות הכספיים. הם הבסיס למשא ומתן שיניב פירות.

מהי העצה הטובה ביותר שיש לך עבורCFO ?

תתמקד במה שאתה טוב בו ושם תמקסם את התועלות שלך. לכל אחד מאיתנו ישנן חוזקות משלו, האחד  יותר אנליטי, השני יותר תפעולי והשלישי הוא בכלל שיווקי - תהיה היכן שאתה טוב. מעשה הדורש אומץ.

שנית, כל CFO חייב להיות היועץ הבכיר של הדירקטוריון או ההנהלה או הבעלים. אם אין לך את זה, אין טעם שתעשה את זה. זאת דרישת חובה מבחינתי. CFO אמיתי יודע לייעץ בלי קשר ליכולותיו כמנהיג, בין אם בחברה קטנה או גדולה זה לא משנה – חייב להיות היועץ הבכיר.

מה הם תחביביך כשאינך עובד?

ספורט ובעיקר ריצה פעמיים שלוש בשבוע. הריצה לוקחת אנרגיות פיזיות אך מכניסה אנרגיות מנטליות ומשחררת אותך. בכלל, יש להסתכל על החיים כריצה אחת ארוכה שלא נגמרת – אם אתה לא רץ אתה הולך אחורנית. אני גם מקפיד על זמן איכות עם המשפחה, רואים ביחד סרטים ויוצאים לטיולים. אשתי אודליה ושלושת הילדים: שחר, אור וסהר.

 לאן מועדות פניך כעת?

נכנסתי כשותף במיזם הקמה , של קרן השקעות לעסקים קטנים ובינוניים, כמו כן מבצע השקעות משלי בתחומי מערכות מידע. בימים אלו אני מגשים סוג של חלום בתחום ההשקעות - לשפר מצב קיים בחברות ולאפשר להן לצמוח.

המדינה יצאה במכרז כדוגמת קרנות מנוף כמו בראשית, אך הפעם מאתגר יותר לטעמי, כדי לתמוך בצמיחה ובהשקעות של חברות בעלות מחזור של עד מאה מיליון ₪. המדינה מעניקה ערבות של 25% כהשקעה ומשתתפת בסיכון מעבר לחלקה היחסי. חברות קטנות בעלות מנועי צמיחה הוא תחום מאוד מאתגר ומעניין.

אתה נשמע כמי שמדבר על הבייבי הפרטי שלו

הניסיון הניהולי שצברתי במגוון רחב של חברות בתוך קבוצת פוקס ומחוצה לה, משלב ההקמה, ההתפתחות האסטרטגית, וליווי המנכ"לים, בתחום המסחרי, קמעונאי והבינלאומי, בשוק ההון בפרט, מהווה יכולת בעלת ערך גדול לבעלים של חברות בסדר גודל קטן עד בינוני. יכולותיי כוללות ניהול משברים ומיזמים כלכליים, ניהול חכם של משאבים ותזרים, וביצוע של פרויקטים בעלי מנועי צמיחה (כולל מיזוגים ורכישות בחברות קטנות – בינוניות). ברגע שהמכרז יצלח, יווצר פה מצב של win win - היכולת להניע את הבעלים של כל חברה היישר לצמיחה ומנגד להשיא את התשואה לקרן. המיזם מתאים לי מאוד מבחינת האישיות ותואם  את הדרך בה הלכתי עד כה.

 

מסר אישי לנותרים מאחור?

הראל המנכ"ל, אבי זלדמן היו"ר ואנוכי, נותרנו חברים טובים ובקשרים עסקיים, כמו גם עם יתר חברי קבוצת פוקס ויזל, לבטח עוד ניפגש כולנו בדרכנו העתידית ושיהיה רק בהצלחה.

עבור לתוכן העמוד