מבטחים

אביעד אבני, CFO אינטל ישראל, ראיון לרגל קבלת אות הוקרה של פורום CFO

12/01/2015
אביעד אבני, CFO אינטל ישראל, ראיון לרגל קבלת אות הוקרה של פורום CFO (הגדל)

"האתגר העיקרי העומד בפני הנהלת פעילות מקומית של חברה רב לאומית גדולה, הוא מיצוב הפעילות המקומית במרכז העשייה של הפעילות הגלובלית ובכך לאפשר את צמיחתה של הפעילות המקומית וחשיבותה האסטרטגית. אינטל ישראל החלה את דרכה עם ארבעה עובדים בשנת 1974, ומאז צמחה והתפתחה. בשנת 2014, מעסיקה החברה 10,000 עובדים בישראל והיא פועלת בתחומים האסטרטגים והחשובים ביותר לאינטל העולמית.

"מעבר למצוינות הטכנולוגית של הפעילות המקומית, נדרשת גם תחרותיות כלכלית וכאן משתלב ה-CFO המקומי וארגון הכספים המקומי בכללותו. תחרותיות כלכלית כוללת יסודות פנימיים כדוגמת עלות הפיתוח ועלות היצור, ובמקרה זה האתגר של ה-CFO ושל ארגון הכספים, הוא להביא לארגון יעיל וזול יותר לעומת המתחרים הפנימיים. התחרות הפנימית ויכולת השכנוע בסביבה עסקית תרבותית שונה, מהווה אתגר די ייחודי, יחסית ל-CFO של חברות מקומיות. התחרותיות הכלכלית כוללת גם יצירת סביבה חיצונית, כלכלית ומיסויית נוחה במדינה, וכאן האתגר הגדול שלי כCFO- הוא לעבוד יחד, בשיתוף פעולה עם הממשל והרגולטורים השונים, על מנת לאפשר סביבה תחרותית מול המתחרים ברמה הגלובלית".

מהם המהלכים האחרונים החשובים שנעשו בחברתך ומה הייתה תרומתך בהובלתם? מהם המהלכים המרכזיים שאתה מתכנן לשנה הבאה?

"המהלך החשוב ביותר שנעשה בחברה במהלך שנת 2014, היה להוביל לקבלת ההחלטה של חברת האם, לבצע השקעה נוספת בישראל בסך של כ-6 מיליארד דולר. השקעה זו תאפשר לאינטל ישראל לייצר בשנת 2017 באמצעות טכנולוגיה חדשנית שאף מפעל אחר בעולם (כולל באינטל) לא ייצר. המהלך הזה יבטיח עוד שנים רבות של פעילות ייצור בישראל, הרחק לתוך שנות ה-20 של המאה הזו.

"אין ספק שה- CFO הינו שחקן מפתח במהלך הדורש השקעה מסיבית כל-כך, הן בפעילות הפנימית בהבאת הטכנולוגיה החדשה לישראל ולא למקום אחר בעולם, והן בפעילות החיצונית באמצעות שיחות עם משרדי הממשלה השונים והבטחת הסביבה העסקית התחרותית. ואכן, אני מאמין שהייתה לי תרומה חשובה בקבלת ההחלטה של החברה, לבצע את ההשקעה הבאה בישראל.

"בשנת 2015 יתחיל שלב הביצוע שחייב להיות מושלם מבחינת לוח הזמנים, עלויות הפרויקט והבקרה. יש נטייה לחשוב שמודבר רק בביצוע פיזי, כמו הקמת בנינים ורכישת מכונות שזה אכן העיקר, אולם יש לזכור שעלינו לבנות גם את התשתית המערכתית בתחום המיסוי ,ניהול הכספים והחשבות, אותם נתחיל כבר בשנה הקרובה".

ספר על הדרך המקצועית שעשית עד לתפקידך הנוכחי.

"הצטרפתי לאינטל בסוף שנת 1984 כרואה חשבון צעיר, ומאז מילאתי שורה של תפקידים בעולם החשבות והכספים בחברה. בשנת 1994 נקראתי לעמוד בראש צוות ניהול פרויקט להקמת מערכת חשבונאית חדשה לארגון אינטל העולמית. זו הייתה עבורי הזדמנות נהדרת ללמידה ועבודה ברמת הנהלת החברה העולמית ובסביבה רב תרבותית, שכן יישמנו את המערכת בכל אתרי אינטל בעולם. לאחר יישום מוצלח של המערכת, חזרתי לארץ כמנהל הרכש בישראל ובתום תקופה קצרה בתפקיד, מוניתי לתפקיד מנהל הכספים והאדמיניסטרציה בישראל. לאורך השנים, התפקיד השתנה ללא היכר, העניין שלי בעשייה המקצועית גבוה מתמיד וכך גם הסיפוק העצום שאני מוצא בתפקידי".

מה העצה הטובה ביותר שיש לך עבור CFO?

"יש לי שתי עצות חשובות, אך נראה כי לא אחדש הרבה לחבריי למקצוע. ראשית, הצעד החשוב ביותר ל-CFO, זה לגייס ולשמר את הצוות הטוב ביותר. עם השנים, מורכבות התפקיד הולכת וגדלה, ורק CFO המוביל צוות מעולה ואיכותי יוכל להצליח לאורך זמן. עצה שנייה היא להמשיך כל הזמן ללמוד וללמד. CFO חייב להוות סמכות בתחום המקצועי גם שנים לאחר שסיים את האוניברסיטה, לכן, בכדי להמשיך ולהתפתח, עליו ללמוד תחומים נוספים מעבר לתחומי הכספים הרלוונטיים. כך במסגרת ההתפתחות האישית והמקצועית שלי, סיימתי תואר שני במשפטים במהלך עבודתי כ-CFO. בעצה ללמוד וללמד, כוונתי היא לא רק ללמד ולהדריך את העובדים החדשים בארגון, אלא גם ללמד ולספק כלים פיננסיים למנכ"ל ולצוות ההנהלה הבכיר בחברה, שלעיתים חסר השכלה פיננסית פורמלית. אין ספק כי מנכ"ל המבין את המשמעויות הפיננסיות של ההחלטות שהוא מקבל, יעבוד עם ה- CFO של החברה בהרמוניה טובה יותר".

מהו סוד ההצלחה שלך כ- CFO?

"כפי שציינתי קודם לכן, מידת הצלחתו של ה-CFO בתפקידו קשורה באופן ישיר לבניית צוות איכותי ומקצועי, ואני חושב שהצלחתי לגייס, לפתח ולשמר, צוות מדהים ומקצועי. כמנהל, אני משתף ומאציל סמכויות, וכשותף לפעילויות ולתהליך קבלת ההחלטות בחברה, אני בודק קודם מה אני והארגון שאני מייצג יכולים לתת, ורק אחר כך, מה נוכל לקבל. "בסופו של דבר, CFO בחברה בת של חברה בינלאומית יכול להיות "פקיד" שמנוהל על ידי החברה האם, או שהוא יכול ליזום, לפעול ולהביא ערך מוסף. אני חושב שסוד ההצלחה שלי הוא היכולת לאתר את הערך המוסף שלנו בישראל. בנושא ההשקעות, לדוגמא, ראיתי את עצמי כ"שדכן" המחבר בין המשקיע – מדינת ישראל,(באמצעות מענקים והטבות מיסוי) לבין אינטל העולמית. הייתי צריך להראות שההשקעה כדאית ולדאוג לכך ששני הצדדים יהיו מרוצים. במבחן התוצאה, אני סבור שהצלחתי להעביר למנהלים בחברת האם את התחושה שיש בישראל ארגון מצוין,שהוא חלק מארגון האם ומהוה את הזרוע הארוכה שלו. ארגון שכדאי לשמר ולחזק".

עבור לתוכן העמוד