מלם טים

אמיר קביאטקובסקי : מסע מרתק בעולם הכספים

7/12/2014
אמיר קביאטקובסקי : מסע מרתק בעולם הכספים (הגדל)

Covidien העולמית היא חברה גלובלית הנסחרת בבורסה לניירות ערך בניו-יורק (NYSE). לחברה המתמחה בפיתוח, ייצור ושיווק פתרונות כירורגיים, טיפול בכלי דם, נשימה, ניטור מדדים ואספקה רפואית, 40 מפעלי ייצור, והיא מעסיקה כ- 40 אלף עובדים בכ- 70 מדינות בעולם. מוצרי החברה נמכרים ביותר מ- 150 מדינות ומחזור המכירות השנתי שלה עומד על יותר מ- 10 מיליארד דולר.

Covidien, המשקיעה למעלה מחצי מיליארד דולר בשנה בפיתוח ונחשבת לאחת החברות המובילות בתחומה, היא חברת הציוד הרפואי היחידה בעולם המופיעה בדירוג רויטרס לשנת 2014 של 100 החברות הגלובליות החדשניות ביותר.

בשלוש השנים האחרונות ביצעה Covidien רכישות בלמעלה ממיליארד וחצי דולר בישראל, שהושקעו בעיקר ברכישת שלוש חברות ישראליות – אורידיון המתמקדת בייצור מערכות לניתור פחמן דו חמצני בהרדמה, גיוון אימג'ינג, המתמחה בפיתוח מוצרים לאבחון מחלות בדרכי העיכול וסופר דיימנשן המתמחה בפיתוח מכשור רפואי לאבחון מחלות ריאה.

רו"ח אמיר קביאטקובסקי (39), התחיל את דרכו בחברה כעוזר חשב וכיום הוא מנהל מערך הכספים של Covidien במרכז ומזרח אירופה, תורכיה וישראל.

ספר על הדרך המקצועית שעשית עד לתפקידך הנוכחי.

"למדתי ראיית חשבון ואני מוסמך במנהל עסקים (MBA) מאוניברסיטת תל-אביב. את צעדי הראשונית בתחום הכספים עשיתי במקביל ללימודי כעוזר מנהל הכספים והדיווח בחברת AIG. לקראת תום הלימודים עברתי לפירמת רואי החשבון סומך-חייקין- KPMG בה נשארתי כשלוש שנים.

"לפני 10 שנים, התחלתי במסע מעניין במיוחד בחברת Tyco healthcare Israel שהייתה חלק מתאגיד Tyco העולמי, כעוזר חשב. בהמשך קודמתי לתפקיד מנהל הכספים וחבר דירקטוריון. בשנת 2007 ביצעה Tyco העולמית Spin-off לסיגמנט הרפואי אותו החזיקה, החברה החלה להיסחר באופן עצמאי בבורסה בניו יורק וזכתה בשם חדש – Covidien. בשלוש שנים וחצי האחרונות אני ממלא תפקידים אזוריים בארגון. כעת אני מוביל את מערך הכספים של הארגון במרכז ומזרח אירופה, בתורכיה ובישראל, איזור הכולל 22 מדינות".

מהם תחומי האחריות שלך בחברה?

"אני מוביל את כל מערך הכספים והחשבות באזורים שתחת אחריותי, כפופים לי שלושה מנהלי כספים וחברי הנהלה הפזורים באיזור ומדווחים לי. הם מרכזים את הפעילות הפיננסית באיזורים עליהם הם מופקדים".

"שיתוף פעולה וקבלת החלטות משותפות ברמה העסקית, הוא נושא מאוד בולט ב- Covidien, לכן אנשי הכספים של החברה ובהם אני כמובן, שותפים לכל החלטה משמעותית שמתקבלת בחברה. כ- Business Partner וכחבר בצוות הניהול הבכיר של האיזור, אני שותף משמעותי בתכנון ההיבטים המסחריים כדוגמת- Go to Market strategies, באופרציה תפעולית, וכולי, כך שהפעילות של הצוותים אותם אני מוביל נושקת לכל התחומים בחברה".

מהו האתגר המשמעותי שלך בתפקיד?

"כמנהל אזורי, האתגר הגדול ביותר שלי הוא הובלת תהליכים בשווקים רב תרבותיים בעלי דינאמיקה שונה, ועבודה במבנה חברתי מטריציוני, שבו נדרשת יכולת השפעה והנעה שלא מגיעה בהכרח מתוך סמכות ומצריכה עבודה מול מוקדים מרובים.

"על מנהל אזורים נרחבים בחברה גלובלית להתמודד עם רב תרבותיות. לנהל צוותים ולקדם את העסקים במדינות שונות, כאשר כל אזור שונה וייחודי, אף על פי שבכל מקום אנו מוכרים את אותם המוצרים.

"רוב מהמוצרים שאנו משווקים הם מובילי שוק עולמי, לכן אתגר נוסף הוא לשמר את ההצלחה ובמקביל להמשיך בצמיחה".

מהן לדעתך התכונות הנחוצות למנהל בכיר בארגון כדי להצליח בתפקידו?

"כושר החלטה ויכולת קבלת החלטות בתנאי אי-ודאות זו תכונה ראשונה במעלה למנהל בכיר בארגון. תכונה שנייה: היכולת לגייס אנשים נכונים ומגוונים לתפקידים המתאימים. באופן אישי, אני מנסה לגייס אנשים שטובים ממני לפחות בשני תחומים, אחרת אני לא רואה את הערך המוסף בכך, בנוסף, חשוב מאוד להיות מנהל שיכול להקצות לכפופים לו סביבה ואמצעים נאותים, לצד חופש פעולה נרחב.

"אמנה עוד כמה תכונות חשובות: יכולת לזהות שינויים מבעוד מועד ולהוביל את הארגון בהתאמה לסביבה החדשה שנוצרה, יכולת למקד את מציאת הערך ללקוחות באופן חדשני, כי משם באמת מגיע הערך המוסף, יכולת לפתח ולקדם את המנהלים המדווחים לך – זו תכונה חשובה מאוד, אחרת אנו מגבילים הן את יכולות העובדים והן את צמיחת החברה - וכמובן, כישורים חברתיים. חשוב שתהייה למנהל בכיר האפשרות לייצר תקשורת ולהעביר מסר ברור לאנשים שונים ובאמצעים שונים, לדעת באיזו שפה ובאלו כלים להניע אנשים שונים בארגון".

אלו טיפים אתה יכול לתת ל-CFO שנכנס לתפקיד חדש?

"לדעתי, כל מי שנכנס לתפקיד חדש צריך להיות ענו, לדעת להקשיב ורק אחר-כך להתוות את הדרך בנחישות ובשיתוף פעולה עם שאר חברי ההנהלה. חשוב שה-CFO יגיע מהר מאוד להבנה מה הם מוקדי הערך של החברה ושיקבל את העובדה שבתחילת הדרך הוא לא יכול לטפל בכל מה שזקוק לטיפול בבת אחת, לכן תעדוף נכון מאוד חשוב להצלחה, אנחנו לא סופרמנים!".

בתפקיד כה תובעני, אתה מוצא זמן גם למשפחה, לתחביבים?

"זו בהחלט נקודה שיש לתת עליה את הדעת. העבודה היא אינטנסיבית, מרובת נסיעות לחו"ל, דינמית, שואבת ומאוד מעניינת. אני נשוי להדר ואב לטל ורוני, לכן כל זמן פנוי שיש לי ובוודאי סופי השבוע, מוקדשים להם. אנו עושים פעילויות שונות, מטיילים, ואני משתדל לרכוב על אופניים. אני מאוד אוהב את הים ולפעמים מגיע לשם סתם להירגע ומטפח תחביב עוד מימי ילדותי – גידול דגי נוי".

עבור לתוכן העמוד