בססח

נעמה זלדיס "חומה ומגדל": בונים את אפריקה

20/10/2014
נעמה זלדיס "חומה ומגדל": בונים את אפריקה (הגדל)

האם ניתן לפתור את בעיית המחסור במים בעולם? נעמה זלדיס CFO תהל, סיפרה בכנס אילת של פורום CFO, כי האסטרטגיה ומנועי הצמיחה של החברה, מבוססים על מתן מענה לבעיה המעסיקה את העולם כולו: "יותר משליש מאוכלוסיית העולם סובלת ממחסור במים או בתשתיות מים והתחזית היא שעד שנת 2025, יגיעו המספרים לשני שליש מאוכלוסיית העולם. בשל המחסור במים כמעט מיליארד בני אדם, רובם במדינות מתפתחות, סובלים מרעב ותת תזונה כרוני ו-45% מתמותת ילדים עד גיל 5 נובעת מתת תזונה.

"הבעיה ההומניטרית הזו מייצרת הזדמנות גדולה ", היא אומרת. "תשתיות מים הן בסיס ההתפתחות שלנו. בשלוש השנים האחרונות הוקצבו למעלה מ-84 מיליארד דולר לפרויקטי תשתיות מים בעולם – בין אם זה לשיפור הדרכים לשימור מים, להשגת מים, להובלת או לניהול מערכות טיפול והפצה של מים. הפוטנציאל לחברות העוסקות בתחום הוא בעצם שוק אינסופי. התכנית שלנו –Max Crop Per Drop היא פתרון אינטגרטיבי כולל למקסום התוצרת החקלאית וייצור המזון ממקורות המים הקיימים, ומטפלת בכל שרשרת הערך בייצור המזון".

תהל נוסדה לפני יותר מ-60 שנה, כחברה ממשלתית העוסקת בתכנון מיזמי מים גדולים בישראל. החברה הופרטה לפני 18 שנים וכיום היא חברה גלובלית בבעלות קרדן, שמרבית פעילותה במדינות מתפתחות. מאז שהופרטה החברה, היא עוסקת בנוסף לתכנון גם בביצוע מיזמים, לרבות תפעול וניהול ולעתים גם מימון הפרוייקט. "רוב הלקוחות שלנו הן חברות ממשלתיות או ממשלות. הפרוייקטים שלנו ארוכים ונמשכים 3-4 שנים, ובארבע השנים האחרונות הצמיחה שלנו היא דו ספרתית. החברה הכפילה את גודלה, שיפרה את הרווחיות, ועם זאת, שמרה על צבר הזמנות גבוה של מאות מיליוני דולרים", היא מספרת.

המטרה: פתרון כולל

זלדיס: "פרוייקט קימינה – פרוייקט הדגל שאנו מבצעים באנגולה, מקשר את כל המרכיבים שאנו מספקים ומציג את הפתרון ההוליסטי של תהל לבעיות המים והמזון במדינות מתפתחות. באנגולה יש 21 מיליון תושבים. מלחמת האזרחים שנמשכה כמעט 30 שנה עד 2002, גבתה לפי הערכות 500 אלף קורבנות, והותירה את המדינה ללא תשתיות כלל, ועם בעיה של שדות מוקשים לכל אורכה. כתוצאה – אין כמעט פיתוח חקלאי וגידולים חקלאיים, וכמעט כל התוצרת מיובאת".

"אמנם אפריקה נתפסת כנחשלת, עניה ואומללה, אך הערים הגדולות ביבשת הן מערביות לכל דבר. כך, בירת אנגולה הדיחה את טוקיו מצמרת הערים היקרות בעולם עבור עובדים ממדינות זרות. הקיטוב בין העשירים והעניים באנגולה גדל משמעותית בגלל המלחמה הארוכה".

פרוייקט קימינה, ממוקם 44 קילומטר מהבירה. "הפרוייקט מתבצע באחריות כוללת לתכנון והקמת התיישבות חקלאית על 50 אלף דונם, עם כל המרכיבים – בתים, מבני ציבור ושטחים חקלאיים", היא אומרת ומוסיפה כי את הפרוייקט מממנת קבוצת בנקים מישראל, הולנד ואיטליה, בהיקף של 143 מיליון יורו. הלקוח הוא משרד החקלאות האנגולי, והלווה הוא משרד האוצר האנגולזי. הסכם ההלוואה מבוטח על-ידי ארבע חברות ביטוח מישראל, הולנד ואיטליה, המבטיחות את תשלומי ממשלת אנגולה. ביצוע הפרוייקט צפוי להמשך ארבע שנים, ואחר-כך תספק החברה הדרכה וליווי מקצועי במשך שנתיים."

זלדיס: "עד כה הקמנו 310 בתים עם 10 דונם כל אחד לגידול תוצרת חקלאית לפרנסה ולשימוש עצמי. הנחנו את תשתיות המים, הביוב והחשמל, בנינו מרלו"ג שכולל בתי קירור ומיון ביצים, משרדים, מוסכים, מרכז הדרכה חקלאי ומבני ציבור. מבני הציבור כוללים בית ספר, גן ילדים, בנק, מרפאה, סופרמרקט ומרכז קהילתי. בנוסף, נדרשת הקמת מערכת דרכים וניקוז ל-64 חוות חקלאיות נוספות, הבאת מים והקמת מאגרים מקומיים. לפרוייקט קדם תהליך פינוי המוקשים שהיו פזורים בשטח".

"הפרוייקט מעסיק מאות פועלים מכל העולם, ומנוהל על-ידי צוות של ישראלים וזרים של תהל שגר במקום, כשבהמשך יעבור הניהול לידיים מקומיות. אנחנו מייצרים מקומות עבודה ל-4000 איש ומספקים מזון ותפוקות חקלאיות שצפויות להיות למעלה מ- 100,000 טון בשנה", היא אומרת. "המבחן של פרוייקטים כאלה אינו בהקמה אלא בתקופת ההפעלה שבה יש סיכון, ואנחנו לוחצים להיות שם גם בשנים הראשונות של ההפעלה", מסכמת נעמה זלדיס.

עבור לתוכן העמוד