בססח

מורט אולגן: לסיכון הגיאופוליטי השפעה ארוכת טווח במאקרו

28/09/2014
מורט אולגן: לסיכון הגיאופוליטי השפעה ארוכת טווח במאקרו (הגדל)

"ישנם שווקים מתפתחים רבים שעדיין לא הראו את יכולתם", כך העריך מורט אולגן, כלכלן גלובלי לשווקים המתפתחים ב-HSBC, שהתארח השבוע בכנס אילת של פורום CFO. אולגן רואה פוטנציאל צמיחה בחלק מהשווקים המתפתחים, אך גם בעיות באזורים בהם המתח הגיאופוליטי מחלחל. ומה אצלנו? למרות הקיץ האחרון, אולגן נותן ציון חיובי לכלכלה הישראלית.

בפתח דבריו הסביר אולגן כי הכלכלנים מנסים להבין מה מוביל את השווקים המתעוררים. "רבים מאמינים שאנחנו עדיין בעבודה נומינלית במצב של סטגנציה עולמית של אין צמיחה או צמיחה מעטה. יש הרבה הזרמת נזילות לשווקים אבל יש גם כאלה שמאמינים שאנחנו כבר יוצאים מהמצב הזה, ארה"ב כבר מתקדמת והריבית כבר עושה תיקונים. בעיני הקרב הזה עדיין בעיצומו אבל אנחנו בלימבו, בשטח אפור. אנחנו רוצים הוא צמיחה בתל"ג, אך המצב באירופה מפתה לחזות עצירה עולמית", הוא אומר.

לדבריו, הבנקים המרכזיים עדיין מרחיבים את המאזנים שלהם: "אפילו הפד עדיין מרחיב את המאזן שלו, אך עושה זאת פחות. יש עדיין הזרמות משמעותיות של מזומנים לשוק ואנחנו רואים כמה רמות של תיקונים. ההשקעה בשווקים מתפתחים עדיין עולה והקופון עדיין מאפשר החזר משמעותי".

הוא אומר כי מאז ינואר רואים את השינויים בשווקים המתפתחים, ויש מתח גיאופוליטי המטפטף לתוך השווקים: "רוסיה ואוקראינה משפיעות על השווקים. גם המצב במזרח התיכון מחלחל ויוצר מתיחות".

אולגן צופה סיבוך בקרוב: "באופן מפתיע הריביות לטווח הארוך יציבות השנה, אבל, בחינה של הטווח הקצר מראה פיצול משמעותי. השווקים המתעוררים בטווח הקצר מראים שהריאליים צודקים ויש התאמה עם הנזילות. זילות דולרית היא עדיין החשובה.

"בסופו של יום אנחנו עדיין במאבק בין הנומינלי והריאלי. המסר הוא להתמקד בנתונים הבסיסיים של השווקים המתעוררים. הם לא עשו טוב, יש אזורים של מצויינות מתמשכת באסיה, מקסיקו גם, אינדונזיה. ישראל לא ממש בשווקים מתעוררים אבל במה שקשור ל-FIXED INCOME זה בהחלט שוק שעושה טוב".

הוא מסביר כי באזורים הסובלים מאינפלציה כמו ברזיל ורוסיה, יש צמיחה משמעותית ואינפלציה משמעותית. "זה אומר לי שיש להן בעיות עקרוניות", הוא קובע. "אם בוחנים את טורקיה, גם אצלה יש מספרים שמראים על בעיות. המדינות הגדולות הללו מראות סימנים של בעיות שורשיות - אבטלה, בעיות בתשתיות, מעורבות יתר של המגזר הציבורי, השקעות נמוכות במו"פ, בעיות בבריאות ובחינוך".

תחרות עם העולם המפותח

לדבריו, ההפחתה במטבע של השווקים המתפתחים, מראה תחרות ישירה עם העולם המפותח, מצב המשקף את אבדן הצמיחה המרשימה שלהן ומצביע על הבעיות המקומיות שלהן.

גם בברזיל הוא רואה אבדן של מומנטום הצמיחה: "האשראי הנומינלי לא תואם ל-GDP הנומינלי. ההון שנכנס למדינה לא נוצל בצורה טובה ויעילה אלא לקניות, והכלכלה איבדה את התחרותיות שלה. הודו למשל, לא כזו".

הוא מעריך כי בטווח הקצר, סחר עולמי יכול לסייע לשווקים המתפתחים. אך לסין הסובלת מבעיית יבוא זה לא מספיק. "כשארה"ב יצאה ממיתון בעבר, זה היה מעודד את היצוא של השווקים המתפתחים אליה, עכשיו זה לא קורה", הוא קובע. "בהתבסס על הבחינה שלנו, אנחנו מרוצים מסין, הודו, אינדונזיה, קוריאה ומקסיקו, אך לא מברזיל, רוסיה, דרום אפריקה וטורקיה".

אולגן מסביר כי הודו ואינדונזיה הצליחו לתקן מעט את מצבן. הצמיחה שלהן יציבה והשלטון החדש בהודו נראה מבטיח. גם באינדונזיה הבחירות עברו בשלום ויש כיוון חיובי פיסקלי.

אז מה מדאיג אותו? "הסיכון הגיאופוליטי נשאר בשטח ורואים אותו כל הזמן", הוא אומר. "אנחנו רואים את זה באג"ח. גם רוסיה-אוקראינה וגם המזרח התיכון. יש השפעה ארוכת טווח במאקרו. המצב באירופה מאט קצת בגלל הסיכון שיוצרות רוסיה ואוקראינה. בגלל אנרגיה וגם בגלל מזון. זה משך את גרמניה למטה ומשפיע על אירופה כולה. יש גם סנקציות הדדיות שמשפיעות על המסחר. זה יכול לגרום לדיפלציה של מזון בפולין ויכול לחלחל גם לטורקיה. רוסיה שולחת את רוב התיירים שלה לטורקיה וליוון ואם זה יפגע, זה יחלחל גם שם. הגיאופוליטיקה מזיקה בעיקר במאקרו.

אז איפה כדאי להשקיע? אם המצב של הנזילות בשווקים ידרדר עדיף להישאר במדינות שיש עבורן המלצות בעד השקעות, הוא פוסק.

לישראל נותן אולגן ציון חיובי. "זה לא גבוה במיוחד אבל חיובי", הוא אומר ומונה את היתרונות: "כלכלה חזקה, הרבה היי טק, מצב פיסקלי יציב וחזק. הכלכלה הישראלית חזקה בכל המדדים שלה, אך הציון לא גבוה בגלל התלות הגדולה בייצוא ובגלל מצב הנדל"ן והמחירים הגבוהים. הציון יעלה אם יהיה שיפור בתחום הזה".

עבור לתוכן העמוד