בססח

ראיון אישי עם משה גדנסקי CFO קבוצת נץ

19/08/2014
ראיון אישי עם משה גדנסקי CFO קבוצת נץ (הגדל)

ספר על הדרך המקצועית שעשית.

"למדתי חשבונאות וכלכלה באוניברסיטת ת"א ולימים גם השלמתי תואר נוסף במשפטים. התחלתי התמחות באחת מפירמות ראיית החשבון הגדולות, אך די מהר הבנתי שעבודת הביקורת במשרד היא לא בשבילי וחיפשתי דברים אחרים. תוך כדי החיפושים נתקלתי במודעת דרושים של רשות ניירות ערך והתקבלתי למחלקת התאגידים ברשות, שם השלמתי שבע שנים מספקות וממלאות הן מן ההיבט המקצועי והן מכל היבט אחר. לפני כשנה, לאחר הרגשת תחושת מיצוי, עברתי לסקטור העסקי, כ-CFO בקבוצת נץ".

איך היה המעבר מהסקטור הציבורי לסקטור העסקי?

"המעבר היה מאתגר. מחלקת תאגידים ברשות ניירות ערך, זה אי של מקצועיות, הוגנות ושירותיות בשירות הציבורי. העובדים במחלקת התאגידים הם סופר מקצועיים ובעלי תחושת שליחות מתוך אכפתיות למצבו של שוק ההון בישראל. מעבר להבדלים הטריוויאליים והברורים שבין עבודה במגזר הציבורי כרגולטור לבין תפקיד עסקי אני חושב שהבדל שראוי לציון זה הדינאמיות של עולם העסקים ותהליכי קבלת ההחלטות, אל מול תהליכים שאולי מבשילים בצורה איטית יותר ברשות ניירות ערך ובמגזר הציבורי".

ספר על הדרך העסקית של קבוצת נץ.

"קבוצת נץ היא חברת אחזקות ציבורית שנסחרת בבורסה לניירות ערך. היא הוקמה בשנת 2010 על ידי קבוצת משקיעים ופועלת היום בשלושה תחומים עיקריים: נדל"ן מניב בארצות הברית באמצעות שליטה בחברת נץ ארצות הברית, סחר ושיווק של מוצרי הובלות זורמים באמצעות חברת מנדלסון ומלונאות בארץ ובחו"ל באמצעות שותפות עם קבוצת אפריקה ישראל בחברת מלונות אפריקה ישראל. הקבוצה צמחה במהירות למאזן בהיקף של 1.4 מיליארד שקל, ומחזור שנתי של מעל מיליארד שקל, והכל תוך השלמה של מהלכים מהותיים בשוק ההון הישראלי, כולל הנפקה לראשונה של מנדלסון, גיוסי חוב ודירוגים של חברות מוחזקות".

כיצד אתה מאפיין את הפעילות בשוק הנדל"ן האמריקאי?

"לא ניתן להתייחס לשוק הנדל"ן האמריקאי כמקשה אחת. כדי להצליח בשוק הזה צריך להתמחות באזור מסוים ולפתח יתרון עודף על המתחרים שלך וזה מה שעשינו בקונטיקט. החברה פועלת, בעיקר, בנדל"ן למגורים באזור שנקרא ניו הייבן בקונטיקט. באזור זה ממוקמת אוניברסיטת ייל, בית החולים של האוניברסיטה ועוד מוסדות שמהווים עוגן תעסוקתי. האזור מתאפיין ביציבות וביקושים גבוהים, ובעלייה, גם אם מתונה, של מחירים. ניהול הוא שם המשחק בתחום הנדל"ן המניב בארצות הברית. לכן, עוד לפני שקנינו את פורטפוליו הנכסים, קנינו חברת ניהול מקומית עם שותף מקומי שינהל את הנכסים, כדי לייצר יתרון עודף בגישה לעסקאות שהן אוף מרקט, וכך להשיג תשואה עודפת למשקיעים. במרוצת הזמן התרחבנו גם להשקעות בבנייני משרדים שבעיקרם ממוקמים במיאמי".

מהו האתגר הגדול ביותר שאתה מתמודד איתו כ-CFO?

"כדי לענות על התשובה הזו נדרש להבין מה האתגרים שעומדים בפני החברה. תפקיד ה- CFO נגזר מאופי החברה שבה הוא עובד, תחום הפעילות שלה, גודלה וכד'.

האתגר שלנו כחברת השקעות, זה בעצם לאתר השקעות בעלות פוטנציאל השבחה, להשביח אותן באמצעות הכלים הניהוליים שבידינו, לממש אותן ולהשיג תשואה עודפת לבעלי המניות, והכל תוך שמירה על ניהול זהיר ואופטימאלי של החוב של החברה. ההשקעה שביצענו בחברת מנדלסון בשנת 2012 היא דוגמה לכך: רכשנו את השליטה במנדלסון לפי שווי של 124 מיליון שקל, בצענו בה פעולות השבחה והיא הונפקה רק כשנה לאחר רכישת השליטה בשווי של 200 מילון שקל לפני הכסף. היום היא נסחרת בשווי של כ-270 מיליון שקל אחרי שהיא חילקה דיבידנדים בשיעור מצטבר של כ-20 מיליון שקל. רק לאחרונה הושלמה עסקה במסגרתה מנדלסון מכרה רק את אחד מתחומי הפעילות שלה (תחום הפעילות בארה"ב) לפי שווי של 370 מיליון שקל.

"האתגר שלי בתוך המארג הזה שנקרא הנהלת החברה, הוא בעצם לתמוך במערך קבלת ההחלטות בכל הנוגע לביצוע השקעות, כדאיות כלכלית של השקעות, ניהול החוב בצורה זהירה, שמירה על רמות מינוף, פיזור ההשקעות, שמירה על הקשר עם שוק ההון בישראל, ושמירה על האמון ששוק ההון נותן בחברה, והכל תוך עבודה מסורתית של מנהל כספים שאחראי על מערך החשבות והדיווחים הכספיים".

מהן לטעמך התכונות החשובות שצריך מנהל בכיר בארגון?

"בעבר שמעתי את השר בני בגין, מתייחס בראיון למערכת היחסים שבין ראש הממשלה לחברי הקבינט באומרו שישנה אמרה ידועה של 'ראשון בין שווים'. אם הוא ראשון הם לא שווים ואם הם שווים הוא לא ראשון. הגדולה של ראש ממשלה ובעצם של כל מנהיג ומנהל, זה להתייחס לאחרים כשווים אך באמצעות המקצועיות והיושרה שלך להגיע למצב שאחרים יתייחסו אליך כראשון. זה המוטו שמנחה אותי תמיד. אפשר להמשיל חברה ציבורית לאנייה ששטה במים סוערים של דיסציפלינות שמקיפות אותה. דיסציפלינות משפטיות, חשבונאיות ומיסוייות. כל עסקה שאנחנו מבצעים נוגעת בכל הממשקים האלה. מנהל בכיר בארגון חייב להמשיך ולשמור על רמה מספקת של ידע מקצועי כדי שיוכל להתמודד ולקבל החלטות במישורים האלה ולא להפך להיות נווט של יועצים חיצוניים שמובילים אותו. כמובן שמקצועיות חריצות והתמדה, לא שוות דבר וחצי דבר אם הן לא באות יחד עם הגינות ויושרה."

עבור לתוכן העמוד