גלו את הפוטנציאל הפיננסי באמצעות  פתרונות ה-IP החדשים של AON

אינה לויט: CFO עם קריירה יוצאת דופן

9/07/2014
אינה לויט: CFO עם קריירה יוצאת דופן (הגדל)

בייטמן טכנולוגיות מתקדמות היא חברה פרטית העוסקת בענף ההנדסה בתחום הכימיה של מינראלים ומתכות, ומתמחה בטכנולוגיה של מיצוי סלקטיבי במתכות שונות. בשנת 2012 נרכשה החברה על ידי החברה הבינלאומית Tenova, וכיום 99% מהפרויקטים של החברה מתבצעים בחו"ל.

בישראל, חברת בייטמן מבצעת את פרויקט תמנע אשר במסגרתו היא מספקת שירותי הנדסה והקמה לבעלי האתר העשיר בנחושת. החברה מלווה את האתר, עורכת בדיקות מעבדה ועוסקת בפיתוח מפעל למיצוי נחושת שאמור לקום באתר בקרוב.

אינה לויט (49), סמנכ"לית הכספים של בייטמן טכנולוגיות מתקדמות, מציגה בראיון את סיפורה יוצא הדופן ואת אופן השתלבותה בחברת Tenova.

ספרי על הדרך המקצועית שעשית עד לתפקידך הנוכחי.

"נולדתי בסנט פטרסבורג, רוסיה. שם סיימתי תואר ראשון ושני בכלכלה. עליתי לארץ ב-1990 ו בקשתי להשתלב בתעשייה הישראלית בתחום ההתמחות שלי.

בשנת 1993 היה בארץ מחסור במתמחים בראיית חשבון ומשרד העבודה הציע לכלכלנים לעבור מבחנים ולהשתלב במשרדי רואי חשבון. נעניתי להצעה, עברתי את המבחן בהצלחה ונקלטתי במשרד רואי חשבון רונאל-שטטנר ושות' שהיה אז אחד מהמשרדים המובילים בחיפה (עם הזמן התמזג עם משרד קוסט פורר את גבאי) , כחברה בצוות ביקורת. לאחר כשנתיים של עבודה בביקורת רציתי לעבור השלמות באוניברסיטה על מנת לקבל רישיון בראיית חשבון, אך במשרד לא הסכימו שאשלב לימודים בעבודה. באותה תקופה נפתחו חברות סטארט אפ רבות והרגשתי שזו הזדמנות עבורי להתקדם. עזבתי את המשרד בשנת 1995 והשתלבתי בחברת הסטארט אפ אורן סמיקונדוקטור כחשבת ומנהלת כספים. זו היתה תקופה מאתגרת ומעשירה בה הייתי אחראית על מערך הכספים גם בישראל וגם בארה"ב. לאחר חמש שנים עזבתי את אורן ועברתי לחברת מירבל מדיקל שעסקה בפיתוח אמצעים לגילוי מוקדם של סרטן השד. לצערי, החברה לא הצליחה לקבל את אישור ה-F.D.Aלכן המשקיעים החליטו להפסיק להזרים כספים ובשנת 2007 החברה נסגרה.

"הצעד הבא שלי היה להשתלב בחברה שתחום עיסוקה שונה בתכלית והגעתי לבייטמן טכנולוגיות מתקדמות. הבנתי שאני רוצה להרחיב את הידע המקצועי שלי ולהתנסות גם בתחומים אחרים. לשמחתי גייסו אותי לתפקיד מנהלת מסחרית של פרויקטים, כלומר לא עסקתי יותר בחשבונאות וניהול כספים אלא בניהול פרויקטים מבחינת היבטים כספיים כולל חוזים ותחומים נוספים. זו היתה תקופה מאוד מעניינת ומאתגרת ועד שנת 2012 שימשתי מנהלת מסחרית של פרויקטים בארצות שונות בעולם.

לאחר שהחברה נרכשה על ידי Tenova, התבצע שינוי מבני בחברה והוצע לי לעבור לתפקיד חשבת ומנהלת פרויקט SAP. הסכמתי כיוון שראיתי בהטמעה של מערכת ה-SAP בחברה עוד אתגר חדש ומעניין. הקמתי את מערך ה-SAP תוך כדי עבודתי כחשבת ובקיץ 2013 הציעו לי את תפקיד ה-CFO של החברה.הדבר מעט הפתיע אותי כיוון שבמסגרת ההטמעה של מערכת ה-SAP הצעתי שינויים ופיתוחים שיתאימו לנו בישראל. בTenova - לא היו מרוצים כל כך משינויים אלו, אך התעקשתי ובסופו של דבר ההטמעה צלחה בין היתר בזכות השינויים שהובלתי.

אומרים שכלכלה מתנהלת בצורה מעגלית, וכך גם הקריירה שלי. ביוני 2013 חזרתי לתפקידי הישן - ניהול הכספים .

מהם תחומי האחריות שלך בחברה?

"אני אחראית על כל מערך הכספים, זה כולל דיווחים חשבונאיים וניהוליים לחברה האם, עמידה בכל הדרישות הנוקשות של החברה הבינלאומית, קשר עם הבנקים, עם הרגולציה וכל אותם תחומים שמנהלי כספים מתעסקים בהם. מכוון שבייטמן היא חברה לא גדולה המעסיקה כ-65 איש, באחראיותי גם הנהלת החשבונות וגם נוגעת בנושא המשכורות".

מהם האתגרים המרכזיים העומדים בפנייך?

"אני סמנכ"לית כספים בחברה שעוסקת בתחום המינרלים והמתכות שהינו תחום מאוד מורכב ולכן יוצא לחברה להתמודד עם אתגרים לא פשוטים. כך לדוגמה, כיוון שאנו בין היתר עוסקים באורניום אנו מתמודדים עם ירידה בדרישה העולמית לאורניום כיוון שכל תחום האנרגיה הגרעינית הצטמצם מאוד מאז הצונאמי ביפן ופגיעה בתחנות הכח גרעיניות. אם יש ירידות במחירי המתכות זה משפיע עלינו באופן ישיר מבחינת ביצוע פרויקט זה או אחר.

"חיפוש פרויקטים לחברה הוא האתגר הגדול ביותר שקובע את הישרדותה. אנחנו בבייטמן אף מבצעים מחקרים ומנסים כל הזמן לפתח תחומי התמחות חדשים כמו: מיצוי זהב, ליתיום, ביו חומרים ועוד. מכאן נגזר האתגר המרכזי שלי, כמנהלת הכספים של החברה אני צריכה לתמוך בפעילות הזו. עלי לדאוג שלאנשי החברה יהיה גב כלכלי וכספי תומך לסגור הסכמים, לקבל ערבויות, לנהל הפרויקטים הקיימים והפרויקטים העתידיים בצורה פיננסית תקינה. עלי לוודא שלכל הסכם שנחתם עבור פרויקט חדש יש בסיס כלכלי יציב.

"יש לנו משאב אנושי מצוין, מבחינת היכולת המקצועית שלנו אנחנו יכולים לעמוד בכל פרויקט, אבל אם אין לחברה בסיס פיננסי תקין , לא נוכל לבצע את הפרויקט. לכן, המטרה שלי היא להיות הגב של פעילות החברה, לאפשר למנכ"ל החברה מרק פירשטיין , לאנשי השיווק ולאנשי ההנדסה לפעול בצורה חופשית ולספק להם תמיכה ואני לקחת על עצמי את כל האחריות הזו".

מהן לדעתך התכונות החשובות להצלחתו של מנהל בכיר בארגון?

"מנהל בכיר בארגון וגם מנהל כספים, זקוק לראייה רוחבית. עליו להעמיק את העיסוק בתחומו, אך גם להתעניין ולדאוג לכל התחומים מסביב. לספק תמיכה רחבה ככל שניתן לאגפים אחרים, לדעת ליזום מהלכים חדשים להתייעלות. אפשר לעבוד לפי הספר, אך עדיף להיות עם ראש פתוח, לחשוב כמה צעדים קדימה, להיות סקרן, לנסות ולהתנסות ותמיד ללמוד דברים חדשים".

את נושאת בתפקיד תובעני וחשוב, יש לך גם זמן לתחביבים?

"בהחלט, אני עוסקת בספורט אפילו מעבר לתחביב. אני שחקנית בדמינטון פעילה, חברת הנהלה של איגוד הבדמינטון הישראלי ועד לא מזמן תפקדתי כיו"ר הועדה מקצועית של האיגוד. אגב, את האהבה לענף הורשתי לבני וגם הוא שחקן בדמינטון אשר מייצג בכבוד את מדינת ישראל בתחרויות בעולם. אני חברה בארגון לקידום האישה בספורט בישראל ומשתתפת בישיבות לקידום הספורט בישראל בכלל, במטרה לקדם את ענפי הספורט הפחות פופולריים בארץ".

עבור לתוכן העמוד