בססח

אלי סלם CFO זרעים גדרה - הסיפוק בהובלת תכנית אינטגרציה מוצלחת

30/06/2014
אלי סלם CFO זרעים גדרה - הסיפוק בהובלת תכנית אינטגרציה מוצלחת (הגדל)

חברת זרעים גדרה, שנוסדה לפני כ-60 שנה, פועלת בתחום זרעי הירקות, החל משלב המחקר ופיתוח, המשך בתהליכי ייצור, עיבוד ואריזה, וכלה בשיווק ומכירה בארץ ובעולם.

בשנת 2007 נרכשה החברה על-ידי קבוצת סינג'נטה השוויצרית, חברה מובילה בתחומה המתמקדת בתחום האגרו – ביזנס ונסחרת בארה"ב ובשוויץ. .

רו"ח אלי סלם (45), חבר דירקטוריון ו-CFO של זרעים גדרה, מספר בראיון איך שזורה התפתחותו המקצועית עם סיפורה של זרעים גדרה.

ספר על הדרך המקצועית שעשית עד לתפקידך הנוכחי.

"אני רואה חשבון, עם ותק של עשרים שנה. בחמש השנים הראשונות עסקתי בביקורת קלאסית בפירמות של רואי חשבון. בהמשך עברתי לחברת בזקכל תקשורת מקבוצת בזק כחשב החברה. שם הייתי שחקן מרכזי בתהליך הטמעת מערכות BILLING ו-CRM חכמות. בנוסף, הייתי מאוד דומיננטי ומשפיע בפרויקטים של קליטת פעילויות מחברות תקשורת אחרות ומיזוג פעילויות.

בתום שש שנים עברתי לחברת זרעים גדרה בתפקיד חשב החברה. ראיתי אתגר בהשתלבות בחברה עם פעילות גלובלית, מאפיינים מובהקים של היי טק ועוד תחומים שהיו חדשים לי כמו: עבודה עם מרכז השקעות, עם המדען הראשי ומערכת מיסוי מורכבת.

"לפני שלוש שנים וחצי מוניתי ל- Head of Finance Services של החברה. כשהגעתי לכאן לפני תשע שנים זו היתה חברה פרטית שהפכה לחברת זרעים מתקדמת. אולם התשתיות הכוללות ובכללן התשתיות הכספיות, לא היו ברמה שהתאימה לכיווני ההתפתחות והצמיחה המהירה של החברה. לכן התמקדתי בשדרוג מהותי של תשתיות הכספים והבקרה, דבר אשר היווה בסיס מצוין לדיו דיליג'נס מוצלח שנערך על ידי בעל המניות החדש קרן מרקסטון. המעבר לבעלות קרן מרקסטון גרר שדרוג נוסף בחשיבה הכלכלית ובתשתיות הכספיות. החברה היתה בין הראשונות ליישם בישראל אתIFRS כחלק מתהליך ההנפקה בו היינו בדרך לבורסתAIM בלונדון. ב-2007 קבוצת סינג'נטה רכשה את החברה. הדיו דיליג'נס שנעשה על ידי סינג'נטה ותהליך המו"מ הכולל היו ברמה מאוד גבוהה ושוב הוכח כי השדרוגים שעשינו היו בסיס מצוין לבדיקות ולמעבר הכולל לקבוצת סינג'נטה".

ספר על התהליך שעבר על מחלקת הכספים מאז שהפכתם להיות חלק מקבוצת סינג'נטה.

"למחלקת הכספים היתה תוכנית אינטגרציה רחבה ומפורטת שמטרתה אימוץ המדיניות הכוללת של הקבוצה. מעבר לכך, תמכתי רבות באינטגרציה של היחידות העסקיות והשינויים שהיו לתהליכי העבודה וב-GTM (Go To Market), מאחר שהמותג של זרעים גדרה נשמר לצד המותג של סינג'נטה. בנוסף, התמודדנו עם פערי שפה, פערי תרבות, שינוי MIND SET של אנשים, מעבר לניהול מטריציוני ועוד אלמנטים שגרמו לתחלופה רבה של עובדים ומנהלים, כאשר הדור החדש שנקלט היה מותאם לסביבה החדשה.

"לפני כשנתיים וחצי הטמענו פרויקט טרנספורמציה רחב היקף שכלל מעבר למערכת ERP של הקבוצה, אימוץ נהלים חדשים לרכש וכספים ומיקור חוץ של כלל פעילות הרכש והכספים. כמנהל הפרויקט מצד הכספים, התמודדתי עם שורה רבה של אתגרים ובעיקר מנהיגות בסביבה משתנה והובלת שינוי מאסיבי לצד ספקות ותהיות. בסופו של דבר, כשאני בוחן את הדרך אותה עברנו אני מרגיש סיפוק אדיר. ההתמודדות עם כל כך הרבה שינויים וקשיים לאורך הדרך, זה משהו שבונה אותך וזה הרבה מעבר לתקן מקצועי כזה או אחר".

מה הם האתגרים של מחלקת הכספים ושלך במיוחד בעבודה בקונצרן בינ"ל כמו סינג'נטה השוויצרית?

"האתגר המרכזי הוא עמידה ביעדים הפיננסיים מאחר וזה הלחם והחמאה וזכות הקיום.

מעבר לכך, כיוון שאנו מותג עצמאי עם פעילות גלובלית, אחד האתגרים הוא לשמור על הייחודיות של החברה לצד היותה חלק מהמארג הגלובלי הכולל. למשל, פרויקט Gro N Tec, שפיתחנו בישראל, כולל חדשנות בדרך של מתן ערך מוסף אמיתי למגדל לשיפור איכות הגידול של הזנים שלנו.

"חשוב לציין שמטרתה של סינג'נטה היא לחזק פעילות. לפני כשנתיים הוקם אתר חדש בקיבוץ רבדים שהוא בגדר חזית הטכנולוגיה. הקבוצה תומכת בשוק המקומי בהזרמת פעילות ייצור זרעים לישראל ותוספת עבודה למגדלים הישראלים, ובנוסף, קיימים שיתופי פעולה עם מוסדות מחקר ישראליים, הנחשבים לחדשניים ומובילים בתחומם".

מהם תחומי האחריות שלך בחברה?

"הגדרת התפקיד שלי היא - Head of Finance Services. אני חלק מחטיבת שירותי הכספים הגלובלית בסינג'נטה (SBS), כאשר המנהל הישיר שלי הינו מנהל הכספים האזורי מבאזל. התפקיד כולל מתן שירותי כספים לחטיבות השונות תוך ניהול עובדים בארץ ובעולם, הכולל ניהול כספים, גזברות, ניהול מיסים, אחריות על מיקור חוץ רכש וכספים, SOX וביקורת פנים והכל תוך שיתוף פעולה ועבודה שוטפת עםFinance Business Partner של החטיבות השונות".

מהם האתגרים העומדים בפניך כסמנכ"ל הכספים של החברה?

"ראשית, סיוע רב ככל הניתן לאתגרים העומדים בפני החברה, בכלל זה עמידה ביעדי תקציב, דיווחים מהימנים והשתתפות וסיוע לעמידה ביעדים העסקיים של החברה.

"מעבר לכך, אני רואה את תפקידי ככזה המסייע לביזנס להתקדם קדימה ולעמוד ביעדים העסקיים לצד עמידה בהנחיות הקבוצה. בנוסף, אני מנהל צוותים בחו"ל להם ממשקי עבודה עם כל עובדי ומנהלי החברה, זה משהו שצריך לבנות ולחזק בכדי שדברים 'לא יפלו בין הכיסאות'".

מהן התכונות החשובות לדעתך להצלחת CFO בתפקידו?

"יש שכבת בסיס שהיא MUST וזה הרובד המקצועי בלווי כישורי ניהול אבל השכבה הנוספת שהופכת את ה- CFOs למעולים, היא כושר מנהיגות ויכולותHR גבוהות – לרתום ולהוביל אנשים. אני מנסה לפתח את הרובד השני האמור ואני חושב שהוא די עזר לי בתקופה המאוד מאתגרת של האינטגרציה והטרנספורמציה, דבר שהוביל לבחירה שלי אשתקד לאחד ממנהלי הכספים המצטיינים בסינג'נטה".

אתה מצליח לשלב בסדר יום עמוס גם תחביבים וזמן למשפחה?

"אני חושב שהצלחתי להגיע לנקודת האיזון המתבקשת עם השקעה נכונה ואיזון בין שלושת מרכיבי המשולש - הקריירה, המשפחה והעצמי. אני קודם כל איש משפחה שמוקף במשפחה אוהבת, עם מעורבות מלאה שלי ושל אשתי וכאשר ה'סוללה טעונה' אתה מקבל כוחות לשני הנושאים האחרים. בצד של השקעה בעצמי – עשיתי בשנה האחרונה מיני מהפך, תוך השלת 15 ק"ג ואימוץ אורך חיים בריא על ידי תזונה נכונה וכושר גופני כמעט ברמה יומית".

עבור לתוכן העמוד