קרמבולה

עמוס הלפרן, הקיבוצניק שהפך ענף תעשייתי לאימפריה כלכלית

28/05/2014
עמוס הלפרן, הקיבוצניק שהפך ענף תעשייתי לאימפריה כלכלית (הגדל)

חברת מוצרי מעברות עוסקת בפיתוח, ייצור ושיווק מזון לתינוקות מטרנה, תוספי תזונה וויטמינים לבני אדם, יצור ושיווק מזון לחיות מחמד-בונזו לכלבים להקט לחתולים וייצור של תחליפי חלב לעגלים וטלאים-חלבית. החברה נוסדה בשנת 1964, כאשר קיבוץ מעברות הקים מפעל לייצור חלבית – תחליף חלב לעגלים. מאז התפתחה החברה בכיוונים שונים, בשנת 1973 הקימה החברה מתקן לייצור מזון לכלבים בשם "בונזו" ולייצור מזון לחתולים בשם "לה קט". בשנת 1981 החברה נכנסה לענף חדש עם הקמת מתקן לייצור תחליף חלב האם לתינוקות "מטרנה". כל ענפי היצור של החברה היו בבעלות מלאה של הקיבוץ. בשנת 1993 השותפות הונפקה והפכה לחברה ציבורית שעשתה מספר רכישות ובהן החברות "ג'ונסון", "אלטמן", "טעם טבע", "אדמה", "אנליט", חברת גלובל ביופט וקוזי בתורכיה בתחום חיות המחמד וחברה פולנית Laboratoria Natury בתחום תוספי התזונה.

סמנכ"ל הכספים של החברה וחבר קיבוץ מעברות עמוס הלפרן, מלווה את החברה מיום היווסדה תחת כובעים שונים. ממרום גילו (71) הוא מספר בראיון על הקריירה העשירה שלו לצד הצלחתו של המפעל הקיבוצי.

ספר על הדרך המרתקת שעשית עד לתפקידך הנוכחי.

"יש לי תואר ראשון בכלכלה ומנהל חקלאי אותו רכשתי בשלוחה של האוניברסיטה העברית ברחובות. מיד עם סיום לימודי בשנת 1974, התמניתי למרכז משק של קיבוץ מעברות. באותם ימים התפקיד הקיף את כלל הפעילות הכלכלית של הקיבוץ - המשק החקלאי והמשק התעשייתי, לכן הייתי אחראי גם על פעילות מוצרי מעברות. בשנת 1978 פרשתי ועברתי לחקלאות, אך כעבור שנתיים, עם הקמת מפעל מטרנה, התבקשתי לנהל את חברת מוצרי מעברות".

"שימשתי בתפקיד במשך כחמש שנים בהן הפעילות המרכזית התמקדה בהקמת המתקן לייצור אבקת מטרנה וההתחלה של ביסוס השוק עם המותג מטרנה. באותה תקופה תינוקות שלא ינקו חלב אם הוזנו בעיקר באמצעות חלב פרה מדולל ולמעשה הכניסה המסיבית שלנו לשוק היתה על ידי קמפיין שהסביר מהם היתרונות של הפורמולה שאנו מייצרים לעומת חלב פרה. ההחדרה של המוצר היתה כרוכה כמובן גם בפעילות מול צוותים רפואיים, אחיות טיפות חלב ורופאי ילדים. שהם המשפיעים על ציבור האמהות. החדירה שלנו לשוק לא נעשתה על חשבון המתחרה, 'סימילק', אלא על ידי הרחבה דרמטית של שוק המזון לתינוקות שעבר בזכות הקמפיין שלנו מחלב פרה לפורמולה המחקה את חלב האם. בתום חמש שנים פרשתי מניהול המפעל ועברתי לנהל מחלקה של ייצור תרכיזי ויטמינים למכוני תערובת".

"בשנת 1986 עשיתי רילוקיישן לדרום אפריקה, שם ניהלתי במשך שלוש שנים וחצי, פרויקט שעסק בפיתוח שטחי בור לחקלאות ויישוב של האפריקאים באותם שטחים. הרעיון היה להעמיד לרשות כל משפחה שטח של 60-70 דונם לגידולים חקלאיים לפרנסתם כאשר אנו הדרכנו אותם בגידולי שדה וירקות".

"עם שובי לארץ בשנת 1989 התמניתי לחשב של חברת מוצרי מעברות. בתחילת שנות התשעים קיבלנו הזמנה גדולה מרוסיה ששינתה את פני המפעל מבחינה כלכלית, בעקבות ההצלחה החברה הונפקה בתהליך אותו אני הובלתי כחשב. בשנת 1994 עברתי לתפקיד מנהל הכספים של הקיבוץ, במסגרתו הייתי אחראי על הפעילות הכספית של הקיבוץ ושני מפעליו – 'מוצרי מעברות' ו'תרימה'."

"בתום שש שנים חזרתי למוצרי מעברות וב-2001 התמניתי למנכ"ל משותף של חברת ג'ונסון. במהלך אותה תקופה קנינו את חלקו של השותף והעברנו את החברה לאתר שלנו בעמק חפר. בשנת 2006 החלטנו לסגור את החברה ואני מוניתי למנהל הכספים של מוצרי מעברות, תפקיד אותו אני ממלא עד כה. במהלך השנים האחרונות הרחבנו את מחלקת הכספים, הוספנו חשב שהוא רואה חשבון במקצועו ואנו מייצרים את כל הדוחות בתוך החברה".

מהם תחומי האחריות שלך בחברה?

"אני חבר הנהלה ואחראי על כל הפעילות הפיננסית בחברה, מנהל את מחלקת הכספים, אחראי על כל הדוחות לחברה ולציבור הרחב. אני בוחן את מצבם הכספי של כל החברות שבבעלותנו, אחראי על חשבונות הבנק, על ניהול היתרות הכספיות שיש לחברה, אחראי על הרגולציה וקשרים עם גופים חיצוניים כמו הרשות לניירות ערך ורשות מקרקעי ישראל, מולה אנו פועלים בנושא שינוי יעוד של שטח חקלאי לשטח תעשייה בכדי להרחיב את המפעל כמו כן, אני חבר בצוות המחליט על רכישות חדשות".

מהם האתגרים העומדים בפניך כ-CFO של החברה?

"אני מנסה לתרום מהידע והניסיון הרב שרכשתי ולהעביר לחברי בהנהלה את השקפת העולם העסקית שלי כי זכות הקיום שלנו תלויה בכך שנהייה תמיד ברמה אחת מעל המתחרים גם באיכות המוצר וגם באיכות השירות. במחירים קשה לנו להתחרות, אנחנו ארגון שעלותו יקרה, ולכן זכות הקיום שלנו היא באיכות ובשירות".

"אתגר נוסף העומד בפני הוא השפעה על הדרך בה תצמח החברה. לדעתי עלינו לצמוח באמצעות רכישה של פעילות גדולה. בשנים האחרונה בצענו רכישות קטנות שלעיתים דרשו מאיתנו אנרגיה גדולה מדי. לכן אני מנסה להשפיע על מוסדות החברה לרכז את המאמצים ברכישות גדולות".

מהן לדעתך התכונות החשובות להצלחתו של מנהל בכיר בארגון?

"בראש ובראשונה, עליו להיות מנהיג. לתת דוגמה אישית הן בהתנהגותו האישית והן ביחס לכפופים לו. בנוסף, עליו לדעת לקבל החלטות, גם אם הן החלטות קשות ולהשרות אווירה של מחויבות לחברה".

יש לך נכדים, אתה מוצא זמן למשפחה בתפקיד כה תובעני?

"בגילי, העבודה היא הובי שלי, אך יש לי שתי בנות רואות חשבון שהן סמנכ"ליות כספים, אחת בשיקגו והשנייה בארץ. הגישה אותה אני מנסה להנחיל לבנותיי ולצוות שלי, היא שיש חיים אחרי העבודה. אני אוהב את העבודה אך גם מוצא פנאי לשמש פעם בשבוע בייבי סיטר וכשצריך, אני ואשתי שגם היא עדיין במשרה מלאה, נוסעים כדי לעזור לבת השנייה. אני רוכב על אופניים פעם בשבוע ובקיץ שוחה כשעה כל יום. יש לי ספר תמיד ליד המיטה. בשנה הבאה אני מתעתד ללמוד באוניברסיטת חיפה קורס במתכונת של MBA בהיסטוריה ומדעי המדינה".

יש מחשבות על יציאה לגמלאות?

"כמובן. במידה והחברה תרגיש שאני נטל עליה ויש לה חלופות טובות יותר, אפנה בכבוד את מקומי".


 

עבור לתוכן העמוד