קרמבולה

איך מובילים מערכת כספים בארגון שעבר שינויי שליטה?

20/05/2014
איך מובילים מערכת כספים בארגון שעבר שינויי שליטה? (הגדל)

חברת Algatech הינה חברת ביו-טכנולוגיה המתמחה בפיתוח וגידול מיקרו אצות המשווקות למפיצים ויצרנים של מוצרים בתחומי תוספי מזון וקוסמטיקה. החברה שנוסדה בשנת 1998, מתבססת על טכנולוגיה שפותחה באוניברסיטת בן-גוריון ובשנת 2003 החלה בייצור מסחרי של האצות. כיום, החברה נחשבת לאחת משלוש היצרניות המובילות בעולם של אסתקסנטין, חומר שנמצא במחקרים רבים כבעל תועלות רבות לגוף האדם וכנוגד החמצון הטוב ביותר שקיים כיום בשוק. השליטה בחברה נרכשה בתחילת 2013 על ידי חברת ההשקעות הבריטית GrovePoint השותפה בבעלות עם קיבוץ קטורה ועמותת JCA (שהקים הברון הירש במאה ה-18).

רו"ח אופיר ברגר (34), הגיע לחברה כחלק מהשינויים הארגוניים שהיא עוברת. בראיון הוא מספר על האתגרים במעבר שכזה.

ספר על הדרך המקצועית שעשית עד לתפקידך הנוכחי.

"יש לי תואר במשפטים וחשבונאות. עם סיום לימודי, החלתי לעבוד במחלקה הכלכלית של משרד רואי חשבון סומך-חייקין שם השלמתי את ההתמחות. לאחר מכן, עבדתי במשך כשנה כיועץ כלכלי של מספר לקוחות במסגרת הסדרי חוב ועבודות כלכליות נוספות. בתום שנה כיועץ, התחלתי לעבוד בתפקיד מנהל המחלקה הכלכלית של חברת אבגול. לאחר כשלוש שנים בתפקיד שבהם השלמתי תואר שני במנהל עסקים, עברתי לחברת Algatech, לתפקיד סמנכ"ל הכספים".

מהם תחומי האחריות שלך בארגון?

"בליבת התפקיד, אני אמון על אגף הכספים וכל מה שמשתמע מכך. בנוסף, אני אחראי על הלוגיסטיקה והרכש בחברה. מעבר לכך, אני מעורב בתהליכי המו"פ, שהינו חלק משמעותי מהפעילות בחברה ביוטכנולוגיה, וזאת כחלק מצוותי היגוי לפרויקטים השונים ומשאבי האנוש של החברה".

מהם האתגרים שלך בתפקיד?

" כמו כל CFO, אני מתמודד עם האתגרים הסטנדרטים בתפקיד - ריבוי משימות, לחץ זמנים ואתגרים גנריים של התפקידים הבכירים כיום, במיוחד כשמדובר בחברה בצמיחה. בתפקידי הנוכחי אתגר נוסף קשור לשינויים שהארגון עבר בעקבות שינויי השליטה שהובילו להחלפת חלק משמעותי מצוות ההנהלה ובין היתר, המנכ"ל ומנהל הכספים בפרק זמן קצר. כיום שליש מהעובדים בחברה הנם עובדים חדשים שגויסו השנה ובמקביל, החברה צומחת והסטנדרטים המקצועיים בחברה קפצו בכמה רמות, כך שלמעשה האתגר המרכזי שלי כיום נגזר מהצורך בהובלת השינוי בחברה, הן בפן הניהולי, המקצועי והתרבותי, אותו אני מבצע יד ביד עם מנכ"ל החברה."

"אתגר מרכזי שני העומד בפני הוא בניית מערכת כספים ומערכות דיווח לדיווח חודשי של הפעילות הכספית בסטנדרטים של קרן הון סיכון ומיסוד תשתיות בקרה פנימית כאשר כל אלה הן מערכות שלא היו קיימות בעבר בחברה."

"אתגר נוסף נגזר מיעדי החברה בשנים הקרובות - לשמור את מעמדה כמובילה בתחומה, תוך כדי הכפלה של תשתיות הייצור בהיקף של כ-60 מיליון שקלים, כל זאת ללא פגיעה בפעילות הקיימת והשלמת תהליכי מו"פ שיהוו מנועי צמיחה נוספים לחברה בשנים הבאות. חשוב להבין שניהול חברה מסחרית בנגב זה אתגר לא פשוט כאשר התשתיות של המדינה לא תמיד תומכות וזמינות הספקים בעייתית. לגייס כוח אדם איכותי זה אתגר קשה בדרום הארץ וגם העתקה של עובדים לדרום הנה משימה לא פשוטה".

?מהן לדעתך תכונות הנחוצות לסמנכ"ל כספים כדי להצליח בתפקידו

"אני סבור שאחת התכונות החשובות לסמנכ"ל כספים בארגון היא ראייה בין תחומית. עליו להכיר את הארגון לא רק בנישה של הכספים אלא בכלל הפעילות העסקית שלו. הכרת הארגון מתחלקת לשני רבדים, כאשר ברובד הראשון מדובר בניהול מקצועי של הקומה הראשונה בארגון - הכספים ותשתיות בסיסיות- בלי תשתיות כספיות אי אפשר לרוץ קדימה. על גבי הרובד הזה צריך ידע בינתחומי ומעורבות בפעילות עסקית של הארגון, הבנה רוחבית של הפעילות העסקית של החברה וכל האגפים בה. כ-CFO, אין תחום בחברה שאני לא נוגע בו, לכן עלי להבין וללמוד את כל תחומי הפעילות בחברה. בנוסף, CFO זקוק ליכולת בין אישית טובה והנעת אנשים. יכולת הנעה גלובאלית ובין תרבותית זה אלמנט מרכזי בהנעת תהליכים בארגון".

מהי העצה הטובה ביותר שאתה יכול לתת ל-CFO מתחיל?

"עליו להתאזר באורך רוח ולפעול בעקביות בכל מה שקשור לתהליכי שינוי בארגון ולהאמין במה שהוא עושה כחלק מהכניסה לארגון. בשלב הראשון, עליו לייצר את האמון בשתי הרמות, הן פנימה, בתוך הארגון והן למעלה, מול הדירקטוריון ובעלי החברה. עליו לבסס את האמון ברמה המקצועית וביכולתו להוביל את החברה תוך מענה לצרכי הפנים של הארגון ולצרכי ההנהלה והבעלים. חשוב מאוד שיהיו מורים טובים במהלך הדרך המקצועית כמו שלי היה ועל כך אני מודה לשחר רחים (CFO של אבגול)".

בתפקיד כה תובנני, אתה מוצא זמן לתחביבים, למשפחה?

"ניהול זמן הוא אתגר בפני עצמו. תמיד צריך למצוא את האיזון הנכון בין העבודה לחיי המשפחה. אני אב לשני תינוקות, הגדול בן שנה פלוס והקטנה, רק נולדה. בבית אני משתדל להתנתק כשאני עם הילדים ועם האישה, ורק בלילה פותח את המחשב כדי להספיק עוד קצת. אני מוצא זמן גם לעסוק בספורט, משחק כדורגל בסופי שבוע ומשתדל לשחות ולרוץ לפחות עוד פעם בשבוע. לנפש, אני לא מוותר על פעילותי בוועד מנהל של עמותה מדהימה בשם 'יד רחל', המטפלת בילדים ונוער בסיכון".

עבור לתוכן העמוד