קרמבולה

האם תפקיד ה-CFO הוא קרש קפיצה לתפקיד מנכ"ל ?

28/04/2014
האם תפקיד ה-CFO הוא קרש קפיצה לתפקיד מנכ"ל ? (הגדל)

מנכ"ל אסותא, פנחס צרויה, כלל לא ראה את עצמו במסלול מנכ"לות בזמן ששימש CFO של בית החולים. "אנשי אדמיניסטרציה הם לא מועמדים טבעיים לשמש מנכ"לים בבתי חולים", מסביר צרויה. "לכן לא ראיתי את עצמי מתקדם לתפקיד המנכ"ל בארגון".

צרויה (47), רואה חשבון וכלכלן בהכשרתו, בעל תואר שני במשפטים ובמנהל עסקים עם התמחות במימון, החל את עבודתו באסותא כ-CFO לפני כשמונה שנים, ובאוגוסט 2012 מונה למנכ"ל החברה, בתחילה כממלא מקום ובשנה האחרונה כמינוי קבוע.

"הייתי סמנכ"ל כספים מאוד דומיננטי ומעורב בכלל הנושאים בחברה ויד ימינם של המנכ"ל ושל צוות ההיגוי הבכיר שהוביל את המהלכים האסטרטגים המשמעותיים שאסותא עשתה בחמש השנים האחרונות", הוא מספר. "מאחר והייתי סמנכ"ל שמעורב במרבית התחומים בהם עסקו ראשי האגפים או הסמנכ"לים האחרים בארגון, הכרתי את החברה לעומק, כולל הבנה רוחבית של שוק הבריאות.

"כ- CFO מה שאפיין אותי זה לקיחת אחריות על נושאים מאוד משמעותיים, שהגדול שבהם היה תהליך רכישת בית החולים ברמת החייל כולל גיוס אשראי ויותר משמעותי מזה, הובלת ההחלטה בתוך הארגון מול כל הגורמים השונים, הדירקטוריון, ההנהלה, חברת האם ועוד.

המסר בבחירתי לתפקיד המנכ"ל הוא שכתפיסת ניהול בכלל, מנהל צריך לקחת אחריות. כלומר, לא מספיק להיות אנליסט ולנתח את האפשרויות, מנהל צריך גם להוביל כיוון בארגון לדברים שהוא מאמין שיתרמו לקידום הארגון. הייתי סמנכ"ל שלוקח אחריות ולקיחת אחריות בונה אותך כמנהל. אני מכיר מנהלים רבים שהם אנליסטים מצוינים, אבל אין להם את האומץ הניהולי להגיד לאן נכון להתקדם."

מהם התחומים שדרשו ממך התפתחות וצמיחה במעבר לתפקיד החדש?

"מנכ"ל לא יכול לשקול את צעדיו מנקודת ראייה של CFO שאחראי על הצד של המשאבים והפעילות העסקית של החברה. כשאתה יושב בכסא המנכ"ל יש לך אחריות כוללת לביצוע ולתוצאות. אתה אחראי על כל הצדדים - על הצד הרפואי, על השירות, על השיווק, על כוח האדם, על הסיעוד ועוד, ואתה חייב לראות תמונה כוללת ולקבל החלטות מתוך תפיסת עולם כוללת כאינטגרציה אחת שלמה של לאן אתה רוצה לקחת את החברה. זה דרש צמיחה והבנה שאני כבר לא CFO. כמנכ"ל אתה חייב להתנתק מהדרך בה נהגת לראות את הדברים, לראות תמונה כוללת ולהיות מסוגל לקבל החלטות שרואות את היעד הכללי שאליו החברה רוצה להתקדם, גם אם בטווח המיידי מדובר בעלויות נוספות או שצריך להשקיע משאבים נוספים וחשוב מכל לסנכרן את כל הגורמים בחברה יחד.

"אחד המכשולים העומדים בפני CFO שמונה למנכ"ל זו הנטייה להישאר CFO, כמנכ"ל אתה צריך להתנתק מהזווית הפיננסית בלבד, עליך לראות הכל בראייה כוללת ולתת עצמאות ל-CFO הנוכחי ולא לחשוש להיכנס לתחומים חדשים מאחר שאין נושא שאי אפשר ללמוד. אתה יכול להיכנס לתחומים חדשים, ללמוד אותם ולא להתבייש לשאול שאלות.

"אני צמחתי מתפקיד מנהל מן השורה, לכן כשאתה מנכ"ל אתה לא יכול להישאר מחובר לקואליציות שהיו לך בעבר. צריך לגבש עבודת צוות חדשה על אף הפוליטיות והאגו המשמעותי בניהול מנהלים."

מהו הקושי הבלתי צפוי בו נתקלת במעבר לתפקיד המנכ"ל?

" כשאתה יושב על כסא המנכ"ל עליך לראות בחזונך לאן אתה רוצה לכוון את החברה ואתה צריך לדאוג לכך שכולם מתכנסים לאותו כיוון.

זהו אתגר לא פשוט, להגדיר את היעדים ולוודא שכולם מתקדמים לאותו כיוון. הקשיים צצים כאשר דברים מסוימים מסיטים אותך מהכיוון אותו הגדרת. יש בלת"מים שעלולים לערער את הביטחון, לכן חשוב להתכוון לאותו יעד כל הזמן, וגם לחבר את ההנהלה בהסכמה למאמץ משותף בחתירה לכיוונים אותם הגדרת. צריך להשקיע מאמץ רב בשכנוע ההנהלה בקבלת היעדים שקבעת ומהי הדרך הנכונה להובלת החברה".

אומרים שה-CFO מסתכל על העולם דרך התייעלות ודיווחים, האם זה נכון לגבייך בתפקידך כ-CFO?

"לצערי, יש סמנכ"לי הכספים עושים את תפקידם כאילו עיקרו בהקפדה על נהלים והתייעלות ובכך פוגעים בצמיחת החברה. תפקיד ה-CFO הוא למצוא את הדרך הנכונה והמאוזנת שתאפשר לחברה ולמנכ"ל להתקדם ולא למהר ולהגיד לא. עליו למצוא פתרונות, למצוא דרכים לעזור להנהלת החברה ולמנכ"ל להגשים את החזון של החברה ואת היעדים שהיא שמה לפניה".

מהן התכונות של ה-CFO האולטימטיבי?

"חשוב שה- CFO יהיה שותף עסקי של ההנהלה, הוא זקוק להבנה עסקית מרשימה, עליו להיות מומחה בשוק בו הוא פועל. CFO שמבין רק במספרים הוא לא CFO מוצלח. במסגרת תפקידו עליו לסייע לכל חברי ההנהלה ליישם את התכניות שלהם עם הגיון עסקי ולסייע לחברה באמצעות הקצאת משאבים נכונה שיאפשרו את התפתחותה של החברה לאורך זמן. במקרים רבים חברות פשטו רגל דווקא בזמן צמיחה מאוד גדולה כיוון שלא תכננו נכון את המשאבים. לכן המשימה שמוטלת על ה-CFO היא כפולה, עליו לייצר משאבים לצמיחת החברה, תוך ניהול נכון של הסיכונים ושמירה על היגיון עסקי".

מהן המלצותיך ל-CFO שמכוון לתפקיד המנכ"ל?

"ההמלצה שלי היא 'אל תהיה סופר CFO'. בהגדרת התפקיד שלו, CFO צריך להיות צנוע ועניו כיוון שברוב המקרים הוא כינור שני. הוא מלווה את המנכ"ל ואת הסמנכ"לים ולכן עליו להיות שחקן צוות מעולה. הוא צריך לקחת אחריות כמנהל, וההמלצה שלי היא שלא יכוון לתפקיד המנכ"ל אלא שיהיה ה-CFO הכי טוב, שיהיה נאמן לתפקיד שלו, ושיהיה שותף אמיתי למנכ"ל ולסמנכ"לים. ייתכן שבסופו של דבר בזכות העשייה הזו יראו בו מועמד מתאים לתפקיד המנכ"ל. "ישנם סמנכ"לי כספים שבמקום לעסוק בתפקידם, עסוקים בנושאים אחרים בכוונה להוכיח שהם יודעים יותר טוב מסמנכ"ל השיווק או מסמנכ"ל המכירות איך לבצע את התפקיד וזו טעות. הם צריכים לנהל את האגף שלהם בדרך הטובה ביותר."

עבור לתוכן העמוד