מלם טים

האתגר: השפעה ישירה על עולם העסקים של החברה

24/04/2014
האתגר: השפעה ישירה על עולם העסקים של החברה (הגדל)

מוטורולה סולושנס ישראל היא חלוצת תחום התקשורת בישראל, המתמחה בפיתוח מערכות תקשורת מתקדמות לגופי חירום והצלה, חברות תשתית וחברות מסחריות. החברה נוסדה לפני 50 שנה על ידי מוטורולה העולמית, כשלוחה הראשונה שלה מחוץ לארה"ב.

פתרונות התקשורת של מוטורולה מהווים עוגן מרכזי בתפישת הצבא הדיגיטלי של מערכת הביטחון. החברה הובילה את ישראל אל עולם הסלולר, עם הקמת חברת פלאפון ותחילת השיווק של שירותי סלולר בארץ.

דורון בירן (46), החל את דרכו המקצועית בחברה לפני כ-18 שנים ומילא מגוון רב של תפקידים, עד למינויו לתפקיד CFO. בראיון הוא מספר על הדרך שעשה ועל האתגרים שעומדים בפניו.

מהם האתגרים העומדים בפני מוטורולה סולושונס כיום?

מוטורולה סולושנס ישראל מתמודדת עם עולם עסקים מאוד מורכב. אנו מנהלים את עסקי החברה בישראל וביבשת אפריקה. בישראל יש לנו שוק משמעותי, יציב וצומח והאתגר הגדול הוא לשמרו כך לאורך זמן. באפריקה יש לנו תוכניות פיתוח עסקים מאוד משמעותיות ואנו משקיעים רבות ממרצנו על מנת לבסס את עסקי החברה ביבשת עצומה זו, תוך דגש על מדינות המפתח ביבשת. גם מרכז הפיתוח שלנו מתמודד היום בתוך מוטורולה מול מרכזי פיתוח גדולים ומשמעותיים ברחבי העולם וצריך כל הזמן לשמר ולחזק את הייחודיות שלו ואת הצורך בביצוע פרויקטי פיתוח משמעותיים בישראל. קושי גדול הוא עלות המהנדס בישראל ובמיוחד על רקע שער החליפין. אנו מוטרדים מכך אך חושבים כי מרכז פיתוח חזק ופורץ גבולות יהיה מסוגל להתמודד גם עם קושי זה. יש לנו סינרגיה מאוד חשובה בין גופי המכירות לגופי הפיתוח שמוכיחה את עצמה בלא מעט פרויקטי דגל לאורך השנים. השנה, מוטורולה ישראל חוגגת 50 שנה לייסודה כחברה בישראל ואין ספק שלמורשת מרכז הפיתוח וגופי המכירות לאורך העשורים הרבים יש תרומה מכרעת לכך שהגענו לאן שהגענו כיום".

ספר על הדרך המקצועית שעשית עד לתפקידך הנוכחי.

"יש לי תואר ראשון בכלכלה ותואר שני במנהל עסקים. השתחררתי מהצבא בדרגת סגן, שירתי תקופות ארוכות במילואים בתפקידי פיקוד שונים ובגיל 33 קיבלתי דרגת סא"ל במיל'. התחלתי את דרכי המקצועית ככלכלן בתעשיית הכימיה ובגיל 28 הגעתי למוטורולה סולושנס ישראל לתפקיד חשב חטיבת התפעול של החברה. לאחר שלוש שנים מוניתי להיות חשב מרכזיי הפיתוח של החברה. לאחר מכן שימשתי כחשב קבוצת המכירות של מוטורולה ישראל ולאחר כ- 10 שנים שבהם עברתי דרך כל תפקידי החשבות בחברה החלטתי לעזוב את ארגון הכספים ועברתי לארגון המכירות. שם הקמתי את ארגון התפעול של החברה במסגרת שוקי ישראל, ארגונו של שמעון דיק, כיום נשיא החברה. במסגרת התפקיד הזה מיזגתי מספר פעילויות לוגיסטיקה, הקמתי צוותי תמחור ובקרה עסקית ופעלתי רבות למסד שיטות עבודה ותהליכים שיאפשרו שירות טוב יותר לגופי המכירות ויסייעו להרחיב את מכירות החברה בארץ ובחו"ל. עם עזיבתו של סמנכ"ל הכספים הקודם ולאחר כ- 6 שנים בארגון המכירות הוצע לי לעבור מתפקיד סמנכ"ל התפעול של החברה לתפקיד סמנכ"ל הכספים. אני חושב שתרמו לכך הראיה הרחבה של הפעילויות העסקיות, ההישגים והניסיון בתפקידים השונים לאורך השנים ובמיוחד בתפקידי האחרון. שמחתי לחזור לארגון הכספים ולעמוד בראשו מאחר וראיתי בכך סגירת מעגל ואתגר גדול.

"אנשי מוטורולה רואים בה משפחה. יש לחברה תרבות עסקית איכותית, החל מניהול סיכונים, דרך החדרת מוטיבציה בעובדים, ויכולת שימור לקוחות לאורך זמן. זו חברה שאכפת לה מהסביבה שבה היא פועלת ורואה בחיוב ובהערכה את התרומה לקהילה של עובדיה".

מהם תחומי האחריות שלך בחברה?

"בתפקידי הנוכחי אני אחראי בראש ובראשונה על ארגון הכספים של מוטורולה ישראל ואפריקה ובכלל זה, ניהול חשבות עסקית, חשבות של גופי פיתוח וגופי תמיכה, גזברות, גבייה, הנהלת חשבונות, מיסוי ולמעשה כל מרכיבי הכספים האפשריים שמהווים חלק מארגוננו. בנוסף אני אחראי מטעם הנהלת החברה בישראל להוביל את הטיפול בכל הקשור לנכסי החברה בישראל, הייצור המקומי המבוצע באמצעות קבלני משנה, הרכש ומחלקת הביטחון".

מהם האתגרים שעומדים לפניך כ-CFO של החברה?

"כ- CFO ניצבים לפני מספר אתגרים. בטווח הקצר הייתי צריך לייצב את ארגון הכספים בחברה וליצור חזון מעודכן לטווח הארוך לארגון זה על מרכיביו השונים. מעבר לכך, מוטורולה סולושנס ישראל הינה חלק מארגון גלובאלי. גם אנו בארגון הכספים מהווים חלק מארגון הכספים של אירופה והאתגר המשמעותי ביותר הוא ביסוס מערכות היחסים עם מכלול הגורמים השונים והשפעה ישירה על עולם העסקים של החברה. זאת על מנת לאפשר הבאת עסקים נוספים לחברה המקומית, סמכויות נוספות, תחומי עיסוק ועסקים נוספים. בחברה גלובאלית כמו שלנו זהו אינו נושא פשוט ואני מאוד ממוקד באתגר זה במקביל לטיפול ביעדים השוטפים של הארגון".

מהן לדעתך התכונות החשובות להצלחת מנהל בכיר בארגון?

"מנהל בכיר בארגון גדול צריך בעיני להשפיע על עתיד הארגון. הוא צריך לבנות מערכת יציבה וחזקה שתדע לטפל בשוטף ותאפשר לו להשקיע מזמנו על מנת לבנות את עתיד הארגון לטווח הארוך. הוא צריך להיות בעל ראיה רחבה והבנה עסקית ויכולת תרומה והשפעה על הארגון בנקודות הקריטיות בתחומי העסקים. הוא צריך להיות מנהיג ופורץ דרך עם חשיבה יוצרת ויכולת ביצוע גבוהה ולשמש מודל לחיקוי למנהלים זוטרים יותר בארגון שבו הוא נמצא".

אתה מוצא זמן לתחביבים ולמשפחה?

"מעבר לעבודתי אני עוסק בספורט אתגרי. אני רוכב מזה שנים רבות על אופני כביש ועל אופני שטח במסגרת קבוצת 500 וואט, אחת מקבוצות האופניים החזקות בארץ שבה חברים אנשי עסקים ומנהלים רבים. אנו משתתפים יחד בתחרויות ובאירועי ספורט אתגרי ומוצאים לכך זמן מעבר לשעות העבודה. זה דורש הקרבה וויתור בעיקר על שעות שינה, אבל הסיפוק הוא עצום. תרבות הספורט בחברה מאוד מפותחת, יש לנו חדר כושר מקצועי ואנחנו מסבסדים לעובדים פעילויות ספורט. בעיני העיסוק בספורט הזה הוא גם חלק מהאתגר שאני לוקח על עצמי ומגדיר את השאפתנות והחתירה להישגים, לא רק בקריירה אלא גם בתחומי העיסוק האישיים.

"מעבר לכך, מאוד חשוב לי לבלות זמן איכות עם משפחתי שכיום כמעט כולה עוסקת בספורט אתגרי. אנו יוצאים לטיולים רבים בארץ ובחו"ל וכמעט בכולם משולבת פעילות ספורט וטבע".

עבור לתוכן העמוד