מבטחים

צרויה: רפואה פרטית - לא לעשירים בלבד

24/03/2014
צרויה: רפואה פרטית - לא לעשירים בלבד (הגדל)

פנחס צרויה, מנכ"ל אסותא מרכזים רפואיים, סיפק למשתתפי כנס אילת CFO Best Practice נתונים מפתיעים על מאפייני צורכי השירותים במרכזי אסותא, ביקר את התנהלות משרד האוצר ומשרד הבריאות והציג את הדרך שעשה מכסא ה-CFO לכסא המנכ"ל.

"אסותא מבקשת לספק שירותי רפואה מצויינים דרך שמירה על כבוד האדם ומתן חווית בריאות אחרת. בארגון 3560 עובדים ועוד 1500 רופאים מומחים. אסותא היא חריג בשוק הבריאות במובן הזה שהיא חברה בע"מ למטרות רווח המוחזקת על ידי גוף ציבורי – מכבי. יש לנו תרבות עסקית חזקה של גוף עסקי רווחי ובעלי המניות שלנו הם מלכ"ר שרוצה לתת שירותים רפואיים. יש לנו ממשל תאגידי מלא עם דירקטוריון וועדות וכולי, וכך היכולת לקבל את ההחלטות הנכונות מתחזקת".

צרויה יוצא נגד הדימוי הציבורי של שירותי הרפואה הפרטיים: "אחת הטענות נגדנו היא שאנחנו שירות לעשירים בלבד. זה ממש לא נכון. בדקנו מי מגיע לאסותא והנתונים הם שמכל רחבי הארץ מקבלים אצלנו שירותים רפואיים. גם בחלוקה לעשירונים, שני העשירונים התחתונים צורכים יותר שירותים באסותא משני העשירונים העליונים.

50% מהשירותים שאנחנו מספקים הם שירותים ציבוריים (כנגד טופס 17, כחלק מסל הבריאות). כחלק מהתפיסה שלנו ששירות רפואי חייב להית נגיש, אחרת לא יצרכו אותו, יש לנו ניידת MRI וניידת ממוגרפיה. השירותים הפרטיים שלנו סובבים סביב הזכות לבחור את הרופא. לדעתנו ראוי שהזכות לבחור תהיה מחוץ לתשתית הציבורית, בבתי חולים פרטיים. יש מקרים רפואיים שנכון שמערכת ציבורית ולא פרטית תטפל בהם ויש מקרים הפוכים (בעיקר מה שאינו דחוף)".

לדבריו, שוק הבריאות מתאפיין בצמיחה מהירה ובהשקעה משמעותית. ברוב המדינות המפותחות זה שוק שצומח מהר יותר מצמיחת המדינה עצמה. לכן הטכנולוגיות האדירות שמגיעות לארץ דורשות בחירה נכונה בטכנולוגיה שמכניסים לבית החולים.

צרויה מבקר את משרד האוצר שנאחז לדבריו בטענה שהביקוש לבריאות הוא אינסופי – ככל שיהיו יותר מיטות יהיו בהם יותר אנשים: "בעיני זה תירוץ לא להקצות משאבים ולהגביל את השוק. זה מקומם כי ההגבלה הזו באה לידי ביטוי בהמתנה הארוכה לטיפולים ולבדיקות למשל MRI (המתנה היום לבדיקת MRI בהרדמה – כחצי שנה). זה שוק שאין בו ממש תחרות חופשית, אין מידע חופשי וזמין לכולם, הרגולציה גבוהה והתחרות לא הוגנת. לכך מתווסף כפל הכובעים של משרד הבריאות – הוא הבעלים של בתי החולים והוא גם הרגולטור".


"ניהול זה לקחת אחריות"

צרויה שיתף את הקהל במעבר שעשה מתפקיד ה-CFO לכסא המנכ"ל: "זו חוויה שעדיין מתהווה גם שנה וחצי אחרי. דברים שרואים מכאן לא רואים משם. אני תופס את עצמי כאיש כספים, זה תפקיד חשוב, מרכזי ומשפיע. בעיני, עיקר תפקידי כ-CFO הם בניהול משאבי החברה ובהיותו שותף עסקי למנכ"ל וחברי ההנהלה האחרים. CFO חייב להסתכל על העולם דרך מפת משאבי הארגון".

את ההחלטה למינויו למנכ"ל הארגון תולה צרויה בצעדים ניהוליים שעשה כסמנכ"ל כספים: "לפני חמש שנים קיבלנו הצעה לרכוש את הנכס ברמת החייל בכ-800 מיליון שקלים וההחלטה נפלה לפתחי. אפשר להיות מנהל שהוא אנליסט, להתבסס על העובדות ולהסביר את החלופות. אבל בסופו של יום נדרש ממנהל להיות גם מסוגל לבחור. לקיחת האחריות שלי על פרוייקט רכישת המבנה היא זו שסללה את הדרך שלי לתפקידי הנוכחי. זה הופך CFO אנליסט ל-CFO מנהל שיכול לצמוח ולהוביל את הארגון. ניהול זה לקחת אחריות.

"כמנכ"ל האחריות היא כוללת, לביצוע ולתוצאות ורואים הכל כאינטגרציה אחת שלמה של לאן תרצה לקחת את החברה. יש החלטות שאני מקבל כמנכ"ל למרות שכ-CFO הייתי מתנגד להן. מנכ"ל לא יכול לשקול את העולם של החברה דרך העיניים של CFO. מי שרוצה להתקדם לתפקיד המנכ"ל שלא ישכח שצריך להתנתק מהכספים, להתרומם מהשוטף ולתת עצמאות ל-CFO הנוכחי".

לסיום דבריו צייד צרויה את המשתתפים בצרור המלצות של עשה ואל תעשה כמנכ"ל:

  • אל תשקע בשוטף, רצוי להביט לעתיד ולנווט מלמעלה לפי היעדים ולא לפי האילוצים בלבד.
  • אל תהפוך ל-"CFO על" ואל תברח לאן שנוח – לתחום הכספים והמספרים, גם אם אתה נדרש ללמוד מאפס תחומים חדשים וזרים
  • קבל החלטות כמנכ"ל ולא מהפוזיציה של CFO האחראי על המשאבים
  • כחבר הנהלה אתה עושה בדרך קואליציות כדי להעביר החלטות. כשאתה הופך להיות מנכ"ל אתה כבר לא יכול להיות סביב אותה המשבצת עם אותן בריתות ואותם אנשים.
  • צריך לגבש עבודת צוות מחדש על אף הפוליטיקות ועל אף האגו המשמעותי בניהול מנהלים.
  • צריך לצמוח כמנכ"ל ולכן קצת להתרחק.
  • למד להיות מוחצן וייצוגי – YOU ARE IT – מסתכלים עליך ואתה צריך לקבל את הכיבודים שבאים עם תפקיד המנכ"ל.
  • נהל את היחסים עם היו"ר והדירקטוריון ואל תשכח שאתה בין ההנהלה שלוחצת לרוץ קדימה לבין הדירקטוריון שלוחץ על בקרות – הכל צריך לזרום, להתקדם ולגדול.

    שום דבר לא אישי, הכל עסקי וענייני.
עבור לתוכן העמוד