גלו את הפוטנציאל הפיננסי באמצעות  פתרונות ה-IP החדשים של AON

רוטשטיין:ה- CFOs סוללים את הדרך

23/02/2014
רוטשטיין:ה- CFOs סוללים את הדרך (הגדל)

סמנכ"ל כספים הוא לא רק תפקיד מורכב ומאתגר אלא גם המשמעותי ביותר להתנהלותו התקינה והצלחתו של הארגון. דוד רוטשטיין CFO של AIG, הציג בכנס אילת את תפיסת עולמו והמשיל את ה- CFOs למצפון אך גם למצפן של החברה.

בתחילת דבריו סיפר רוטשטיין כי AIG אמנם קיבלה הזרמות מהממשל הפדראלי בגין השקעות פיננסיות כושלות שעשתה חברת האם בארה"ב, אך בסופו שלדבר החברה החזירה את ההזרמות עם עודף של 22.7 מיליארד דולר, כך שהממשל עשה עסקה לא רעה. "AIG ישראל מוחזקת החל מאפריל השנה במלואה על ידי AIG העולמית", סיפר רוטשטיין והוסיף כי "הדנ"א של החברה הוא להרוויח קודם כל מביטוח ורק אחר-כך להסתמך על השקעות". 
רוטשטיין התמקד בתפקידו המוסרי של ה-CFO. "אנחנו נתפסים כרציניים, מקצועיים, יעילים וכולי. אבל לטעמי, בראש ובראשונה אנחנו המצפון של הארגון", הוא אומר ומספר שלראשונה נפגש בתיאוריה הזו כאשר כל ה-CFOs קיבלו מייל מהמנהל האזורי בו היה כתוב שה-CFO אחראי לאשר את הוצאות המנכ"ל שלו ויכולים להיות ניגודי עניינים, אך סומכים עליהם שמלאו את תפקידם כראוי כי הם המצפון של החברה. "מצפון זה דבר שבא מבפנים ואי אפשר ללמוד את זה. אנחנו אבן הבוחן בין טוב לרע בארגון. לפני כמה שנים כשסמנכ"ל השיווק עזב הוא אמר לי בישיבת הפרישה שלו שאני המצפן של ההנהלה – לא רק המצפון גם המצפן, כלומר כשלא יודעים מה לעשות באים ל-CFO כי יש לו את הראיה המערכתית הגורפת".

בבחינת הממשקים העיקריים של התפקיד - מול המנכ"ל, ההנהלה, העובדים, הדירקטוריון ועם הרגולטור, נגלה שהמצפון משחק תפקיד בכל אחד מהם:
"בממשק עם המנכ"ל, היו מקרים בהם לא היה לי נוח כאשר המנכ"ל ביקש לרכוש משהו לצרכים מסוימים ועלי היה לקבוע האם הרכישה הולמת ואכן היו פעמים בהם ביקשתי מהמנכ"ל לפנות לבוס לאישור ההוצאה. מבחינתי אין פשרות בנושא הזה – אנחנו הבנצ'מרק של מה שנכון ומה שלא נכון בארגון.
"בקשר עם ההנהלה אנו נושאים באחריות לאישור ההוצאות וגם מחזיקים בתפקיד שומר הסף האחראי על חסכון וייעול בהוצאות. כשחברה כמו AIG מנסה לקדם נושא מסויים כמו המעבר לדיגיטלי, ראוי שנעשה זאת גם ברמת ההנהלה בתוך הבית.
"בקשר עם העובדים אנחנו נותנים דוגמא אישית בנושא היחס לרכוש החברה.
"בקשר עם הדירקטוריון והוועדות שלו, תפקידנו לספק כמובן את הדוחות התקופתיים, אבל גם להיות היעד לעין הבוחנת האם הדוחות שהוגשו לדירקטוריון הם דוחות אמיתיים ונכונים. בקשר עם הרגולטור (במקרה שלנו - המפקח על הביטוח), אנחנו היעד הראשון לפניה חיצונית".

עבור לתוכן העמוד