PWC

נקבעו קריטריונים מחמירים לבחירתם של חברי דירקטוריון

18/02/2014
נקבעו קריטריונים מחמירים לבחירתם של חברי דירקטוריון (הגדל)

עד סוף מארס 2014 ימונו מאות דירקטורים חדשים בחברות הממשלתיות, כך מסרו השבוע גורמים בכירים ברשות החברות הממשלתיות. פעולה זו תשים סוף להתנהלות לא תקינה של מרבית החברות הממשלתיות שפועלות שנים בדירקטוריון חסר, כאשר בחלק מהמקרים אף לא מתקיימות דרישות החוק לפעילות רציפה של הדירקטוריונים והם משותקים.

נושא זה מטריד זה זמן רב את פורום CFO המאגד את סמנכ"לי הכספים הבכירים במשק. המצב בו שרים מבצעים מינויים פוליטיים שאינם ראויים הוא רק חלק מהכאוס שמכביד על תפקודן של החברות הממשלתיות", אומרת נגה קינן, יו"ר הפורום, "לכך יש להוסיף את המנעות השרים מביצוע מינויים המביאים לכך שאין קוורום בדירקטוריונים, חסר יו"ר או בעלי תפקידים אחרים קריטיים להתנהלותן התקינה של חלק מהחברות הציבוריות". בעבר, נחשבו מינויי דירקטורים בחברות ממשלתיות לסוכריות פוליטיות של השרים. די היה בתואר "חבר מרכז מפלגה", בכדי לזכות במינוי כזה, גם אם אותו חבר מרכז לא עמד כלל בדרישות הסף למינוי כזה. בעשור האחרון חל שינוי בנושא, אך ייתכן שדווקא אותו שינוי גרם לעצירת המינויים. מצד אחד השרים הם אנשים פוליטיים וחברי מפלגתם ציפו מהם למנות את אנשי שלומם, מצד שני, כיום יש חסמים שמונעים מינויים לא ראויים. הפתרון של השרים היה לא למנות דירקטורים כלל, לצבור "כוח פוטנציאלי" ולחסוך מעצמם את זעמם של פעילי המפלגות.

מינויים פוליטיים Out

מינויו של אורי יוגב למנהל רשות החברות הממשלתיות שם סוף למצב הבלתי נסבל. הדרך למינוי דירקטורים עוברת כעת ברשות החברות הממשלתיות שקבעה קריטריונים מחמירים לבחירת חברי דירקטוריון.

משרד האוצר פרסם קול קורא להגשת מועמדויות על ידי הציבור לכהונת דירקטורים בחברות ממשלתיות. בפרסום הובהר כי על המועמדים לעמוד בתנאי הסף הקבועים שגובשו על ידי הרשות, עוד פורסם כי במידה ויתקבלו יותר מ- 1,500 מועמדים, הרשות תפעיל קריטריונים נוספים לסינון ודרך קביעתם של הקריטריונים הנוספים פורסמה אף היא מראש.

אם בעבר רבים וטובים במגזר הפרטי לא ניסו להציע עצמם למשרת דירקטוריון בחברות הממשלתיות בשל הריח הפוליטי שדבק במינויים אלה, הפעם הציבור הבין כי הבחירה נקייה משיקולים פוליטיים. הליך קבלת הבקשות החל ב-10 בנובמבר, ועם סיומו ניתן היה לקבוע כי מדובר בהצלחה חסרת תקדים. לא פחות מ- 13,708 איש הגישו מועמדות לתפקיד, מתוכם 9,447 גברים, 4,261 נשים. מספר הנרשמים מהמגזר הלא יהודי עומד על 359 גברים ו-102 נשים. כדי להבטיח את דרישת הייצוג ההולם, הוחלט כי נבחרת הדירקטורים תורכב מ- 50% גברים ו-50% נשים, זאת כאשר 10% שוריינו לאוכלוסיה הערבית. תוצאות הסינון בשלב זה הדהימו את אנשי הרשות כאשר רק כ-300 מועמדים לא עברו את דרישות הסף.

לאור החסך בדירקטורים בעלי ניסיון ניהולי משמעותי והבנה עסקית ובשל מספר המועמדים הגדול, החליטה הרשות לדרג את המועמדים לפי נוסחה רציפה המבוססת על השכלה וניסיון ניהולי ועסקי משמעותי. כמות הפונים וכישוריהם המרשימים הובילו לכך שעל סמך הנוסחה שנקבעה מראש עמד מספר שנות הניסיון הניהולי והעסקי שנדרש מגבר יהודי על 15 שנים ומאישה יהודיה על 8 שנים.

לאחר סינון זה עדיין נותרו במרוץ לנבחרת הדירקטורים 4000 מועמדים שדורגו לפי חמישה תתי קריטריונים שכללו: ניסיון ניהולי בכיר, הבנה עסקית, השכלה (עדיפות לבעלי תארים מתקדמים), ניסיון במגזר הציבורי וכהונה קודמת בדירקטוריונים. כאשר כל פרמטר מזכה בנקודות, לדוגמה: 4-10 שנות ניסיון ניהולי בכיר זיכו את המועמד ב-4 נקודות ואילו ניסיון של למעלה מ-10 שנים זיכה את המועמד ב-8 נקודות. תואר שני זיכה את המועמדים ב-5 נקודות לעומת תואר שלישי שזיכה ב-15 נקודות ועוד.

כיוון שמדובר בתהליך ציבורי חדשני, הקפידה הרשות לבצע אותו בשקיפות מלאה. במסגרת זו פורסמו הקריטריונים והמועמדים קיבלו ניקוד לפי מידת העמידה בדרישות. בנוסף, אפשרה הרשות למועמדים לערער על דירוגם בכל שלב בהליך. מהרשות נמסר כי בכל מקרה בו הוגש ערעור המועמד נבדק שוב על ידי עובדי רשות החברות והועבר דרך מסננת נוספת על מנת לוודא שאכן הוא הוערך בהתאם לכישוריו.

ציונים גבוהים למתמודדים

בדיקת התאמה נוספת נעשתה באמצעות ראיון אישי על-ידי איש הרשות ופסיכולוג מטעם אדם מילא. בראיונות אלה בחנו את המועמדים בפרמטרים של חשיבה אסטרטגית, הבנה עסקית, יכולות בין אישיות ומאפייני אישיות. בתום שלב זה דורגו 1,200 המועמדים לפי הנתונים הגבוהים ביותר.

ברשות מביעים שביעות רצון רבה מאיכות המועמדים שלכולם ניסיון ניהול בכיר בחברות מאוד משמעותיות. בנוסף, יש בין המועמדים בעלי דרגות קצונה בכירות, מהנדסים בכירים ומועמדים רבים בעלי הכשרה פיננסית ומשפטית אשר אין ספק שיוכלו לתרום לדירקטוריונים של החברות הממשלתיות המשמעותיות ובהן גם בענף התעשייה הביטחונית. לאור תהליך איתור המועמדים מודים גורמים בכירים במגזר הציבורי כי: "אין ספק שנקבע רף חדש למינוי דירקטורים".

בימים אלה שוקדים אנשי הרשות על שיבוץ המועמדים שזכו בניקוד הגבוה ביותר לכ-500 משרות דירקטורים בחברות הממשלתיות. הליך זה אמור להסתיים בסוף חודש מארס. גורמים ברשות מסרו כי עד סוף שנת 2014, ישובצו המועמדים בהתאם להתאמתם לחברות ויאוישו כל משרות הדירקטורים הפנויות בחברות הממשלתיות.

"אנו מצפים שנבחרת הדירקטורים תזניק את החברות הממשלתיות להשיא ערך לבעלת המניות – היא מדינת ישראל. נמשיך לעקוב", סיכמה קינן.

עבור לתוכן העמוד