בססח

הורסבורג: מהו הזמן המתאים למימון בנקאי

31/01/2014
הגדל

המשבר העולמי חלף, אך המשבר הבא כבר בדרך, כך צופה ג'יימס הורסבורג, מנהל תחום מימון רכישות ממונפות בבנק HSBC, בנק גלובלי מוביל בשווי שוק המתמחה במתן שירות מלא לצרכי תאגידים.

במושב משברים הזדמנויות בכנס אילת ג'יימס מציג את תחזיתו לעתיד וממליץ על המימון הבנקאי שיכין אתכם לבאות: "יצאנו ממשבר מאתגר במיוחד, שחלק מהמדינות עדיין נמצאות בו. בשנים האחרונות יש חברות רבות שמתמודדות עם שוקי חוב ומימון מחדש של חוב בצורה מרשימה. השאלה המשמעותית שאני רוצה לדון בה היא לאן פני השוק כעת בעיקר מבחינת המימון הבנקאי".

הלוואות וקבלת אשראי

"בשנת 2013 השוק היה חזק מאוד, היו הרבה מאד עסקאות של חוב וגם מימון מחדש של חוב. השווקים היו מאד נכונים לכך. בשנים 2012 ו-2013 ההיקף של אג"ח ביחס להיקף ההלוואות עלה משמעותית. במהלך המשבר חברות רבות הבינו שלא תמיד אפשר לסמוך על הבנק בתקופת משבר של השווקים, בעיקר כשהמאזן של הבנק נמצא בשיא יכולתו לתת אשראי".

לדבריו, ברוב החברות רואים בטיימינג הנוכחי הזדמנות טובה להיכנס לשוק בגלל הריביות הנמוכות: "השוק התפתח משמעותית גם בכלים שהוא מציע וגם בגמישות שהוא מאפשר. בחלקים מסוימים בעולם יש עדיין הרבה מאד תנודתיות ואפשר עכשיו להתארגן לקראת משבר אפשרי נוסף, ולקראת מקרה שאי אפשר יהיה מסיבות שונות להשיג אשראי חדש או למחזר אשראי קיים".

הורסבורג מסביר כי במצב של מחזור חוב חדש כשהרביות גבוהות יותר, ראוי לשקול מכשירים אחרים במקביל למכשיר הקיים וכאן הוא סבור כי תפקידו של ה-CFO משמעותי מאוד: "CFOs מנתחים בצורה מרשימה את החלופות שמונחות על השולחן והיתרונות והחסרונות של כל פוזיציה או מכשיר אפשרי. זה ניתוח שראוי להמשיך ולעשות מדי תקופה כדי לראות מה נשתנה בשוק".

הוא מסביר כי 2013 היתה שנה חזקה בהיקף ההלוואות הממונפות. "תאגידים רבים רצו למחזר את החוב והצליחו לעשות זאת בהצלחה גם מבחינת תנאי ההלוואה ברמות הטכניות וגם מבחינת הקובננטים המוחלשים יותר. הבינלאומיות של השוק גם היא מאפשרת גמישות, למשל, חברה ישראלית שיש לה פעילות קטנה באנגליה, יכולה למנף את החשיפה שלה לשוק הזה כדי לנסות ולמחזר חובות באנגליה".

הנפקות ואג"חים

בשנת 2013 היו הנפקות רבות מאד, גם בהנפקות הייבריד, מציין הורסבורג: "אג"ח מעורב מתאים בדרך כלל לחברות תשתית. גם ההיקף הספציפי של כל עסקה כבר נעשה משמעותי יותר השנה, אם פעם ההיקף הממוצע היה 15 מיליארד דולר, ראינו השנה כבר 49 מיליארד בהנפקה אחת. זה מדהים כאשר יש שוק שמאפשר לפעילות בהיקף כזה להתממש.

"בנוגע לגובה המט"ח, חברות רבות רוצות ללוות במט"ח מקומי לפעילות שלהם, דבר ש-HSBC יודעת לתת לו מענה מדויק בזכות הפריסה הגלובלית של הבנק. שער הדולר-יורו הנוכחי יוצר אף הוא לחצים להמיר חלקים מההלוואות למטבע פעילות מקומי. לגבי אג"ח ברביות גבוהות היות והשוק היה טוב השנה, זו בהחלט הזדמנות שראוי לנצל אותה כל עוד השוק מזמין לפעילות בתחום".

הורסבורג צופה כי ב- 2014, תאגידים ימשיכו לבחון את המבנה הנכון שלהם מבחינת הון וחוב, ולבחון את המבנה הנכון של החוב, "חשוב להמשיך להעלות את השאלות לדיון וכשאפשר לנצל את המשבר שחלף לנצל את גיוון מקורות המימון לפני שיגיע המשבר הבא. והוא יגיע", כך הוא ממליץ.

עבור לתוכן העמוד