בססח

התחזית אינפלציה עולמית נמוכה

6/02/2014
הגדל

הנתונים המעודדים בשנת 2013 מסמנים על מגמת צמיחה עולמית. כעת על המגזר העסקי למנף את ההזדמנויות החדשות. קובי פלר, מנהל השקעות ראשי ב- UBS, הציג במושב שווקים ותעשיות בכנס אילת את התחזית שלו לעתיד הקרוב. בפתיחת דבריו הזכיר פלר כי השוק בנוי על הפתעות ולכן יש לקחת בחשבון שאם אחת ההנחות המשמשות את המגזר העסקי כבסיס לתחזיות לשנה הקרובה תשתנה, תחזיות הניהול הכספי של הרוב המוחץ של האנליסטים לא יתאימו למציאות. בהמשך הציג פלר את הנחות הבסיס שלו לכלכלה העולמית והמקומית. "לשוק העולמי אני צופה האצה בצמיחה העולמית אותה תוביל ארה"ב, האינפלציה בעולם המפותח תישאר נמוכה ותהיה יציבות במחירי הסחורות באופן כללי בהובלת הנפט זו הסיבה היחידה שהבנקים ניהלו תכניות התרחבות כה מפליגות, משמעות צמצום רכישות האג"ח של הפד לא תהיה העלאת ריבית בארה"ב, אך התרחשות כזו קרובה, אולי באמצע 2015, האבטלה בהקשר הזה היא לא הנתון היחיד שמשפיע על הפד, רווחיות החברות תמשיך במגמת שיפור, השונות הגבוהה בין השווקים המתעוררים תמשך גם בבסיס הכלכלי וגם במצב המטבעות שלהם. צפויה עלייה בתנודתיות הן במניות והן באג"ח". כאמור, פלר הציג גם הנחות בסיס מעודדות לשוק המקומי שעיקרן: "המשך צמיחה מעל מרבית העולם המפותח, אינפלציה סביב מרכז היעד, ריבית נמוכה שתתחיל לעלות קלות בסוף 2014, רווחיות החברות צפויה להמשיך במגמת ההתאוששות וצפויה יציבות בשערי החליפין ובמחירי הסחורות".

פלר ציין כי הצמיחה העולמית מאיצה בעולם בחודשיים האחרונים בהובלת ארה"ב ובאירופה הכלכלה רק עכשיו עוברת לצמיחה וצפה כי תהיה התאוששות בשנת 2014: "ארה"ב אמורה לעבור מצמיחה של 1.7% לכיוון ה-3%. אם ארה"ב תצמח בפחות תהיה לזה השלכה על המניות ועל האג"ח. אלה חדשות טובות למשק הישראלי שהוא מוטה יצוא בזכות הציפייה לגדילת ביקושים.

"המדינות שנקלעו לחובות רבים יקצצו השנה פחות בהוצאות שלהן. ארה"ב לא פתרה עדיין את בעיית תקרת החוב, וזה אכן עניין מטריד, אבל סביר להניח שיאשרו את התקרה מחדש במרץ. השוק כמעט ולא יגיב על מה שראינו בשנה שעברה קורה.

"העליות בתשואות באג"חים בזמן האחרון הן בזכות הציפיות הגבוהות לצמיחה הטובה שתהייה בארה"ב. צריך דוח משרות מאד חזק ומפתיע כדי להשתפר מכאן. השוק היום מגלם הערכה להתאוששות בצמיחה".

אם זאת, פלר אמר גם כי החורף הקשה שעובר על ארה"ב יכול לפגוע בנתוני המשרות של ינואר.

האג"ח בדרך למעלה

פלר מספק תשובות לשאלה מה יכול לגרום להמשך הצמיחה בארה"ב: "המשך צמיחת שוק המשרות, התאוששות שוק הנדל"ן למגורים, שיפור באמון הצרכנים וכמובן הרחבת השקעות ההון בארה"ב, האם החברות שיושבות על הרי מזומנים יתחילו להוציא כסף מהכיס? אם נשכנע אותם שהצמיחה בשנה הבאה תהיה 3% - הם יהיו מוכנים יותר להוציא את הכסף. נחוצות עוד הרבה השקעות הון כדי להדביק את הפער של השלוש שנים האחרונות".

ומה צפוי באירופה? גם כאן פלר בעל בשורה: "אירופה מתאוששת ועוברת ממיתון לצמיחה נמוכה. הנגיד הקודם באירופה כשל כאשר לא תמך בשוק האג"ח, ומרגע שהתחלף הנגיד יש ביטחון לתת כסף לאיטליה וספרד. האשראי עדיין לא גדל, וזה אחד הנושאים שבסיכון לשנה הקרובה. האשראי האירופי עדיין חלש, ואנחנו נהיה יותר אופטימיים לגבי אירופה אם האשראי ימשיך להתאושש ולהתרחב".

לדבריו האינפלציה נמוכה משמעותית וכך תכניות ההרחבות של הבנקים המרכזיים מצליחה. מצד שני, מחירי השכירות בארה"ב עולים בכ-0.2% לחודש ולכן זה גורם סיכון. מחירי הסחורות בשנתיים האחרונות בירידה, וההערכה של פלר היא שלא תהיה עליה משמעותית בשנה הקרובה דבר חיובי לשמירה נגד אינפלציה.

"ההערכה של כל בתי ההשקעות היא שתשואות האג"ח בארה"ב בדרך למעלה והשאלה היא מה יהיה הקצב. אם במקרה הכלכלה תהיה פחות טובה או שהאינפלציה תעלה זה יואט או יואץ במקביל. בתיק מפוזר חייבים להחזיק גם אג"ח כאלה כדי לקנות נכסים נזילים בשעת ירידה. הערכת רוב בתי ההשקעות הן שהתשואות יעלו בכ 3.5% בסוף 2014.

"הפד מצמצם רכישות אבל עדיין רוכש את כל ההנפקות של ממשלת ארה"ב וימשוך למטה את התשואות. השוק בדרך כלל מסתכל קדימה. כדי לדעת מה שוק ההון חושב על הרבית התשואות של האג"ח לשנתיים מראות קורלציה גבוהה לצפי הרבית".

בהתייחסו לשוק המניות, אמר פלר כי הוא לא מאמין במחירי יעד: "אותה חברה עם אותה הנהלה יכולה להיסחר לפעמים במכפיל 5 ולפעמים במכפיל 15. אם רווחיות החברות תשתפר, שוק המניות יכול להמשיך לעלות, בהנחה שכל מה שעבר אמרנו קודם יקרה. יש קשר בין תמחור המניות לרווח של החברות.

"מכפיל רווח הוא אחד הדברים המשקרים ביותר. הוא יכול להגיע ל-25 וגם יכול להגיע ל-10. הוא יכול ללמד אותנו אחורה או בהשוואה לקבוצת חברות דומות, אבל לא מה התחזית.

וכמו שאמר בפתיחת דבריו, הוא מזכיר שוב את האפשרות שחלק מההנחות הללו יתבררו כלא נכונות: "מהיכן יגיע הברבור השחור? לכך אני צופה כמה תרחישים: ראשית

טעיות של בנקים מרכזיים בהובלת הפד והבנק המרכזי של יפן. אם הפד יישאר מאחורי העקום והרבית תשאר נמוכה מאוחר מדי לאורך זמן.

1. שנית, משברים פוליטיים בארה"ב רפורמת הבריאות, תקרת החוב ובחירות אמצע הקדנציה.

2. שלישית, אירופה מתחים חברתיים שימנעו המשך הרפורמות הנדרשות.

3. בנוסף סין משבר אשראי בנקאי או בחברות הגדולות, משבר בשוק הדיור, ריביות שמנסים לשלוט עליהן.

4. ובנוסף עצבנות בשווקים המתעוררים לרבות בעיות ברפורמות רגולטוריות שהוכרזו.

5. ולסיום מתחים גיאופוליטיים שישפיעו על הנפט".

 

עבור לתוכן העמוד