PWC

טל רז: כך תנהלו חברה במשבר

3/02/2014
הגדל

לסמנכ"ל הכספים של חברת שיכון ובינוי טל רז, ניסיון עשיר בניהול חברות בזמן משבר. כשנכנס לתפקיד מנכ"ל כלל פיננסים קיבל חברה בהפסדים של מאות מיליונים - תוצאה של עסקאות היסטוריות ובמשך שנתיים וחצי בהם עמד בראש החברה התמודד עם המשבר הכספי. כך היה גם כשנכנס למעריב. "שהייתי שם רק 10 חודשים שבהם עשינו שם דברים מעניינים", הוא אומר. במשך ארבע שנים הוא אסף כללים של קבלת החלטות כמנכ"ל, אותם הוא הציג בכנס במושב משברים והזדמנויות בכנס אילת :
1. "רכוש סט אמונות והצג אותו בפני הציבור - צריך לדעת בבהירות מה רוצים לעשות ואיך, ללמוד את החברה מרחוק, מה היעד וכמה זמן זה ייקח, צריך לדעת להעביר מסר קצר ותכליתי, וללכת איתו לאורך כל הדרך.

2. "המשימה העיקרית - איזון החברה והפסקת הדימום. תהליך ההתייעלות קשה וכואב ועם זאת עליך לגייס את הצוות לעבוד יחד איתך. בדרך כלל זה צוות מוכה וכאוב וצריך להשתדל להראות שיפורים קטנים כל חודש.

3. "ארגון סביב המטרה קביעת היעד הסופי, הגדרת מטרות, קדימויות, איתור האנשים הנכונים בחוץ או בפנים שיהיו מחוברים לאותו יעד. צריך להיות נוכח ברמה התפעולית כדי שאנשי הצוות יראו שיש מישהו שנמצא איתם, אפילו ברמות של השרת, השומר והנהג.

4. "מעקב משימות הטמעת שגרת מעקב ובקרה אחרי יישום משימות, תוך שימוש במערכת מיחשוב לניהול משימות ככלי למנהלים. אחרת אין סיכוי לבצע מהפך בתוך 90 יום.

5. מיקוד הארגון מתקופת עבודתי בסלקום למדתי להיות מוטה יעדים באופן מובהק. צריך לפקס את הארגון, כל אחד באזור שלו. לכן נכון לדעתי לכנס פורום הוצאות, פורום הכנסות ופורום זיכויים, פורום שירות ופורום תלונות. כך לדוגמה, בכניסתי לכלל ערכנו ישיבת חמ"ל בשבע בבוקר ושוב בשמונה בערב, עם השתתפות חובה לכולם כדי שכולם יהיו מודעים ללחץ העשייה.

6. חיבור הארגון לסלוגן כדי שהעובדים יהיו מאוחדים סביב תחושת שייכות: פעמים רבות המשמעות תהיה גם הסלוגן כלפי חוץ. בכלל פיננסים באנו עם סלוגן כי היה חשוב לחבר את כולם סביב תמה אחת.

7. "להבטיח פחות ולקיים יותר ניהול ציפיות. בתנאים של ציפיות נמוכות יש לאנשים תחושה שהם צריכים לחסוך.

8. "צוות מנצח: הקף עצמך באנשים דגולים שכל אחד בתחומו יודע יותר ממך. רצוי לשמור על צניעות. האגו הוא מרכיב חשוב באופיינו אך בצד השני אנו חדורים רצון לעזור ולסייע וצריך לשלב בין שני אלה לטובת המאמץ המשותף.

9. "מתן קדימות לדברים החשובים יש להתכונן לכל סיטואציה ולא להניח שום דבר כמובן מאליו: לבחון כל נתון וכל מספר באופן חיצוני ואובייקטיבי.

10. "החלטות השאלה אינה מה להחליט אלא מתי. עדיף לדחות את ההחלטה כדי שתהיה מושכלת, אפילו אם מעט יותר מושכלת. בכלל פיננסים בשבועיים הראשונים לקחתי החלטות רבות מאד, אמנם חלקן שגויות, אך הן התקבלו ובוצעו.

11. "היה עצמך סמוך על שיקול הדעת שלך, האופי והאינטלקט. לא להתפשר על עקרונות, לא להתנשא ולתת דוגמא אישית. כל זאת תוך שמירה על פרספקטיבה, והנהגה מבלי להיכנס למערבולת החרדה שהארגון מצוי בה. עליך להתייחס למה שנאמר בתקשורת אבל לא לפעול לפיה.

12. "שמור על נאמנות לאנשים, תן להם גיבוי מלא כל הזמן, אבל לא למי שסרח.

13. "נפץ את תקרת הזכוכית עבור האנשים הקיימים באמצעות מכרזי קידום פנימיים בתוך הארגון כך אתה מספק להם אופק התקדמות והתפתחות,

14. "תקשור פנימי אחראיות על הכול ועדכון מיידי על כל אירוע גם אם הוא כואב. המידע תמיד יגיע לשטח, לכן עדיף שיגיע ממך.

"לצערי, למדתי גם לעשות תהליכי התייעלות קשים. מאד קשה להגיע בבוקר בידיעה שבשבוע הקרוב תשלח 300 איש הביתה. אבל זה מלמד ומחשל ומי שפניו לתפקיד מנכ"ל, חשוב שיעשה שימוש בכללים הללו או לפחות בחלקם".

עבור לתוכן העמוד