קרמבולה

חשבונאות זה לא הכל - רו"ח שי ברקובסקי

23/12/2013
הגדל

חברת גול פרטנרס הוקמה בשנת 1997, בשנת 2005 הנפיקה מניות וגייסה אגרות חוב וכיום היא מוגדרת תאגיד מדווח. החברה מחזיקה בחברות בנות, לרבות  RCI ישראל, המספקת שירותי נסיעות ותחלופות נופש בכל העולם. כמו כן, פעלה החברה רבות בשוק הנדל"ן בארה"ב.

רו"ח שי ברקובסקי (34), החל את דרכו בחברה כחשב ובהמשך קודם ל-CFO. בראיון הוא מספר על כניסה לנעלים גדולות והחששות במעבר לתפקיד סמנכ"ל כספים.

ספר על הדרך המקצועית שעשית עד לתפקידך הנוכחי

"אני רואה חשבון במקצועי. עשיתי את מסלול ההתמחות המסורתי בפירמת רואי חשבון דלויט בריטמן אלמגור. לאחר ההתמחות, עברתי כחשב לקבוצת "אזורים תיירות", בה טיפלתי עוד במסגרת ההתמחות שלי. בתקופה בה עבדתי זו היתה קבוצה די גדולה בתחום התיירות, שהחזיקה בקבוצת מלונות. במהלך ההתמחות שלי חיזקתי בעיקר את הצד החשבונאי, הייתי חשוף לסוגיות מעניינות, אך כשאתה יוצא החוצה אתה מגלה שחשבונאות זה לא הכל ובסופו של דבר, חברות עושות עסקים והחשבונאות היא משהו נלווה. לשמחתי, תפקיד החשב בקבוצת אזורים תיירות אפשר לי לצבור ניסיון ולחזק גם את הצד העסקי ביכולות המקצועיות שלי.  

"לאחר שלוש שנים באזורים תיירות, עברתי לגול פרטנרס כחשב. עברתי כאן תקופה מאוד מעניינת ואינטנסיבית שתרמה לי המון ולאחר שנתיים סמנכ"ל הכספים עזב ואני מוניתי במקומו. זה לא היה פשוט, היו לי הרבה חששות ושאלתי את עצמי האם אוכל להיכנס לנעליו. הוא היה מאוד ותיק ומנוסה, והמעבר מתפקיד של חשב לתפקיד ה-CFO לא היה פשוט, אבל היום אני יכול להגיד שאני שמח שעשיתי את הצעד הזה. בזכות התפקיד אני ממשיך להתפתח ולהיחשף לתחומים ונושאים שבעבר פחות נחשפתי אליהם".

מהם תחומי האחריות שלך בחברה?

"אני אחראי על כל הצד הפיננסי בחברה ובחברות הבנות ובנוסף לכך אני גם קצין אכיפה וציות. אחראי על כל האכיפה והציות בחברה ובסופו של דבר אין כמעט דבר בחברה שלא עובר גם דרכי. אני משמש כתובת לכל המנהלים בחברה בייעוץ ובקבלת עזרה. אני נוגע כמעט בכל דבר ודבר שקורה בחברה ובכל אחד מהתהליכים".

מהו האתגר המרכזי העומד בפניך כ-CFO של החברה?

"האתגר הגדול שעמדתי בו הוא להיכנס לנעליו הגדולות  של קודמי שיצר תפקיד בעל מידות גדולות. היה בי חשש מהמעבר מתפקיד של חשב לתפקיד CFO שהצריך שינוי חשיבה מאוד קיצוני. אתגר גדול נוסף שעומד בפני מתחילת דרכי בתפקיד הוא ההתמודדות כ-CFO בתחום התיירות שבו חלים שינויים חדשות לבקרים, המוסיפים קשיים נוספים על חברות שפועלות בענף. כ-CFO אני מעורב בתהליכים שאמורים לתת מענה לשינויים אלו, לרבות שינויים שנעשים באופן חד צדדי בתחום תחלופת הנופש".

אילו עצות אתה יכול לתת למי שנכנס לתפקיד סמנכ"ל כספים?

"קודם כל להאמין בעצמך. להיכנס לתפקיד במלוא הביטחון ולא לפחד לטעות. לדעת להיעזר בסביבה, גם כדי לשאוב ממנה את הידע הדרוש לך וגם כדי  לקבל פידבק על מה שאתה עושה יותר טוב ומה פחות טוב".

 

מהן לדעתך התכונות הנחוצות להצלחת מנהל בכיר בארגון?

"מנהל בכיר בארגון חייב להיות ערני לכל דבר שמתרחש בארגון שלו. הוא צריך להיות מחובר לא רק לחברה, אלא גם לסביבה בה החברה פועלת. מכיוון שאנחנו עובדים עם אנשים ואנשים הם אלה שיכולים להפיל או להרים אותך, מנהל חייב לדעת לחוש את כל אחד מהכפיפים שלו וכמובן חייב להיות פתוח לרעיונות וכל הזמן לחפש דרכים לשפר את המצב".

 

בעבודה כה תובענית אתה מוצא זמן לתחביבים, למשפחה?

"אני נשוי ומאז ומתמיד עסקתי בספורט על ענפיו השונים. אני משתדל לפנות זמן גם בתקופות הכי עמוסות שלי לכדורסל, לטניס ולריצה. קבעתי עם אשתי  שתמיד נמצא לנו יום בשבוע שיהיה רק שלנו, אנחנו יוצאים ומדברים על מה שעבר עלינו. אני משתדל לעשות דברים שמוציאים משגרה וכך אני מגיע למחרת עם מחשבה יותר מחודדת ועם כוחות מחודשים".

 

 

 

עבור לתוכן העמוד