מבטחים

איש הברזל

איש הברזל (הגדל)

כפר המכביה, היא חברה כלכלית הקיימת למעלה מ-60 שנה ומשמשת כזרוע הכלכלית המרכזית של עמותת "מכבי עולמי". העמותה מוכרת בעיקר בזכות מפעלה הגדול - המכביה, המתקיימת בכל ארבע שנים בישראל.

כפר המכביה פועלת באמצעות שלוש חטיבות: חטיבת המלונאות, חטיבת אירועים וכנסים וחטיבת מועדון הספורט. המחזור השנתי של החברה הוא כ-100 מיליון שקל והיא מעסיקה כ-250 עובדים קבועים.

רו"ח מושיק ברא"ז (50), CFO וסמנכ"ל, מספר בראיון על דרך המימון היצירתית בה הצליחה החברה לשדרג את מלון כפר המכביה ועל התכניות לעתיד.

מהם האתגרים איתם מתמודדת החברה בימים אלה?

"האתגרים הגדולים ביותר העומדים בפני החברה בעת הקרובה מתמקדים בתחום ההשקעות. לפני כחמש שנים התבצע במלון כפר המכביה שדרוג משמעותי."

"את השדרוג של המלון ביצענו בדרך מימונית מיוחדת. לא הזרמנו הון עצמי, בעצם כל הסוויטות החדשות עומדות למכירה, כ- 110 מתוכן כבר נמכרו שבסופו ביצענו תהליך Lease Back של הדירות . בנינו מודל מאוד מיוחד שמנתק את הבעלים מהצורך להתחשבן עם כפר המכביה. בעלי הדירות מקבלים סכום מסוים מתוך נוסחה של מחזור המכירות והם יכולים להישאר בדירות עד 180 יום, כאשר ההכנסות מתקבלות מעצם ההעמדה ל Pool הדירות ולא מעצם השימוש בהן.

"יצאנו לפרויקט הזה בשם Second home in Israel ומכרנו את רוב הדירות למשפחות מחו"ל.

האתגר כיום הוא לחדש ולשדרג את כל המתחם הפרוס על כ- 80 דונם, באופן שיתאים לרמה החדשה שמציב המלון לאורחים המשתמשים בשרותיו ולהרחיב את חוויית הלקוח הצורך מוצר משולב במתחם אחד, על מנת שרמת הניראות והנוחות בכל המתחמים תהיה זהה.

"המשימה הזו מצריכה השקעה גדולה של כסף ומכיוון שאין לנו בעל מניות שיכול לקדם את הפרויקט, האפשרויות שעומדות בפנינו הן שימוש בהון עצמי או גיוס הון מהבנקים. בשנתיים הקרובות אנחנו אמורים להשקיע כעשרה מיליון שקלים לפרויקט השדרוג.

"אתגר נוסף איתו התמודדנו ואנו עדיין מתמודדים, הוא החדרת המלון החדש לשוק. הקמת המלון החדש וההחדרה של המלון לשוק היו מבצע מסובך ומורכב. קשה יותר לשדרג מותג ישן מאשר להכניס מותג חדש. אך היום אנחנו מרגישים שכבר נוצרה חשיפה טובה למלון במיצובו החדש והמעודכן ואנו מהווים תחרות מלונאית ברמות הארבעה והחמישה כוכבים.

"אתגר מאוד מרכזי שאיתו אנו מתמודדים כל הזמן, הוא הפעילות בשלוש חטיבות שונות. החיסרון הוא שהחברה צריכה להתמקצע ולהתמודד בשלושה שווקים שונים. מצד שני, היתרון הוא שבמקרה של מיתון או האטה לא יפגעו במקביל שלושת השווקים. כך לדוגמה, מיתון בענף המלונאות לא ישפיע על ענף הכנסים. לכן, גם אם אחת החטיבות תהייה בתקופה קשה, החטיבות האחרות יסייעו לנו להתגבר. גילינו שמועדון ספורט זה הדבר האחרון שמוותרים עליו. המחיר יחסית קבוע, רוב האנשים יודעים לשמור כסף למועדון ספורט כי מדובר באורח חיים ובאיכות חיים".

ספר על הדרך המקצועית שעשית עד לתפקידך הנוכחי.

"התחלתי כסטאז'ר במשרד רואי חשבון, שאחד מהלקוחות שלו הוא חברת קשרי תעופה לה ערכתי ביקורת. בשלב מסוים החברה יצאה להנפקה וביקשו ממני לעבור לחברה כחשב ולהקים את מערך החשבונאות והדיווח שלה. עבדתי בקשרי תעופה שש שנים ובסיומן עברתי לחברת טיולי הגליל בה כיהנתי כ-CFO. לאחר שנתיים החברה מוזגה לתוך כלל תיירות אני עזבתי והצטרפתי לענף הפרסום. בשנת 1999 היו בארץ כמה מהלכים של רכישות בינלאומיות בענף כאשר הראשונה שבהן היתה במשרד הפרסום טמיר כהן, המשרד השני בגודלו בארץ אז ואני נקראתי לתפקיד CFO של החברה. מכיוון שעד אז החברה עבדה בסטנדרטים ישראלים נדרשנו לבנות מערך דיווח חדש שיתאים ללונדון. בתום חמש שנים במשרד, הצטרפתי בשנת 2004 לכפר המכביה. באותה תקופה דגלתי בתפיסה שאם אתה מגיע למיצוי מקצועי עליך לחפש אתגרים חדשים. כפר המכביה היתה אז בעיצומו של תכנון המלון החדש והמנכ"ל העריך שהוא יצטרך CFO שיסייע להרים את הפרויקט ומאז אני כאן".

מהם תחומי האחריות שלך בחברה?

"כסמנכ"ל יחיד בחברה הרי שישנה חלוקת אחריות ברורה ביני ובין המנכ"ל שיוצרת שיתוף פעולה ואשר מאפיינת גם את החוזקות של כל אחד. בראש ובראשונה אני אחראי על תחום הכספים כמובן, ממערך הדיווח, דרך מערכות המחשוב ועד האנשים שמפעילים את מערך הכספים. מכיוון שכל מערך הדיווח מבוסס על מחשוב, אני גם הסמכות הבכירה בו. תחום המחשוב אצלנו כולל גם בנייה ופיתוח של תוכנות ומערכים לפיתוח עצמאי לדברים ייחודיים לנו, הן בכוח אדם והן במכירות. אני אחראי על השכר על הרכש והבקרה, שכוללת קניין, מבקר פנים ומבקר מזון ומשקאות. במלון נושא הרכש הוא מאוד מורכב לדוגמה נושא האנרגיה, לפני שנתיים ביצענו מהלך דרמטי כאשר החלפנו את כל מערך חימום המקלחות והבריכות לחשמל. עשינו זאת באשראי שניתן לנו מהספקים וההחזר היה מתוך החיסכון שנמדד וזאת עד גובה ההשקעה בציוד".

מהו האתגר המרכזי איתו אתה מתמודד כ-CFO?

"האתגר הגדול ביותר שעמד לפני כשנכנסתי לתפקידי היה לייצר סנכרון בכל החטיבות של החברה ולגרום להן לחשוב ולעבוד באותה סיסטמה. הדוגמה הטובה ביותר היא בנושא המחשוב. לכל חטיבה יש מערכת משלה ואז המערכות הכספיות משיקות. אנחנו פיתחנו בתוכנת פריוריטי יישומים לכל החטיבות, היום כל המערכות מדברות באותה שפה וכך כל המנהלים מקבלים את המידע לו הם זקוקים בלחיצת כפתור. זה השלב הראשון ביצירת חברה שתדבר באותה שפה ממוחשבת ועובדת באופן מסודר לפי תהליכים מובנים.

"האתגר השני שעומד לפני הוא לגייס הון בשנתיים קרובות כדי לממן את ההשקעות המתוכננות. כיוון שאני לא רק CFOאלא גם סמנכ"ל החברה, אני עובד תחת שני כובעים ומתפקידי ליזום מצד אחד אך גם לתת פיתרון מימוני".

מהן לדעתך תכונות החשובות להצלחתו של מנהל בכיר בארגון?

" לדעתי התכונה החשובה ביותר להצלחתו של מנהל בכיר היא מנהיגות מפני שהיכולת לנהל אנשים ולהוביל אותם שיהיו נאמנים ובעלי מוטיבציה, תלויה ביכולת שלך להנהיג. מנהיגות היא מכלול של דברים, כולל היכולת לשמוע ביקורת ולתקן דברים. תכונה שנייה חשובה היא מקצועיות. אתה לא יכול להישען על עובדים מבלי לספק להם ידע. תכונות חשובות נוספות הן לויאליות ונאמנות לארגון, אמפטיה למנהלי החטיבות, להבין את הצרכים שלהם ואת הדרישות שלהם".

כיצד הארגון שלך תורם לקהילה?

"כפר המכביה היא בעצם תוצר של ארגון מכבי עולמי שהעשייה שלו בשורה התחתונה היא ציונות, כשהמפעל הגדול ביותר שלו ובכלל בארץ היא המכביה. הארגון מביא יהודים מחו"ל בניסיון לקרב אותם לארץ.

אנחנו חברה עסקית שפועלת בראייה חברתית, לכן אנו שמחים לתרום לקהילה ולחברה בדרכים שונות. כך למשל, צה"ל נהנה מאירוח במועדון הספורט שלנו ועורך אצלנו ימי כייף וימי ספורט. יש כמה ארגונים של נכים ומוגבלים שאנו מאפשרים להם לקיים אצלנו ימי כייף. בחגים כמו פסח, יש לנו אוזן קשבת בנושא של הקצאת חלק מהשולחנות בחינם לנזקקים. לכל גוף שפונה אלינו אנו מתייחסים ובמקרים רבים עונים בחיוב. גם במועדון הספורט שלנו יש מנויים שמקבלים מחיר מיוחד בזכות פנייה מגורמי הרווחה בעיריית רמת גן. העשייה והשירותים שלנו הם חלק בלתי נפרד מהתרומה לקהילה".

בתפקיד כה תובעני אתה מצליח לפנות זמן למשפחה ולתחביבים?

"מי שרוצה מספיק מוצא זמן. זה קשור גם בארגון ובמשפחה שצריכים לתת גיבוי. אני עוסק בספורט "אקסטרימי" כבר שבע שנים ומשתתף בתחרויות מרתון, טריאתלון ורכיבת כביש. ביוני האחרון השתתפתי בתחרות איש הברזל. אני מוצא זמן לאימונים בשעות בוקר המוקדמות או בערבים. לקראת התחרות האחרונה התאמנתי כמעט חצי שנה וכל הארגון היה מודע לכך, ביום התחרות כולם עקבו ופרגנו. אני נשוי לאישה מקסימה ויש לי שלושה בנים ואני מוצא כמובן גם זמן איכות למשפחה".

עבור לתוכן העמוד