מלם טים

ה- CFO חייב להיות WINNER

ה- CFO  חייב להיות WINNER (הגדל)

ספר על דרכך המקצועית.

"אני בוגר תואר ראשון בכלכלה ותואר שני במנהל עסקים עם התמחות בחשבונאות וניהול טכנולוגי. את דרכי המקצועית התחלתי בצבא בתפקידים לוגיסטיים ותקציבים בחיל אוויר. השתחררתי בדרגת רב-סרן בגיל 29 והתחלתי לעבוד בחברה פרטית כמנהל לוגיסטיקה ורכש. בתום שנה החלטתי לעבור לחברה גדולה, כך הגעתי לקריאו, חברה קנדית שרכשה את הפעילות של סאיטקס המיתולוגית בישראל ובעולם. התחלתי את דרכי בחברה כאיש רכש של תיקים טכנולוגים ותוך חמש שנים התקדמתי לתיקים הכי מורכבים בחברה, שיא הטכנולוגיה בארץ ובחו"ל, את אמנות המשא ומתן, הרכש והתפעול, למדתי בקריאו. ב-2005 קודאק העולמית רכשה את קריאו ב-980 מיליון דולר ותוך זמן קצר הפכתי להיות מנהל הכספים והתפעול של קבוצה בקודאק בשם Kodak Southern Region שפעלה בישראל באופן כמעט עצמאי והתמקדה במכירת מוצרים ושירותים לתעשיית הדפוס והקדם דפוס בישראל.

 

"כיום חלק גדול מתעשיית הדפוס בארץ מבוסס על ציוד וחומרים מתכלים של חברת קודאק .זו הייתה תקופה של צמיחה ושינויים דרמטיים. שינינו והרחבנו את הפורטפוליו של הקבוצה בישראל ויישמנו תהליכים גלובליים תפעוליים ועסקיים בקבוצה המקומית. ולאחר כשלוש שנים מוניתי ל-CFO של האתר בישראל, הייתי אחראי על כל קבוצת הכספים בישראל שכללה חשבות, גזברות ומחלקה כלכלית ובתקופה האחרונה בחברה גם הייתי אחראי על קבוצת המשאבים בישראל. זה היה ארגון מאוד מורכב שמנה כמעט 900 עובדים ועסק בפיתוח, ייצור ומכירות בארץ ובחו"ל של מוצרים מגוונים שהיוו את קצה הטכנולוגיה בתעשיית הדפוס והקדם דפוס בעולם.

 

"זמן קצר לאחר שמוניתי ל-CFO הודיע לי המנכ"ל דאז אבי וולדמן שהוחלט להעביר את קווי היצור מישראל לסין וכתוצאה מכך האתר בישראל צפוי לעבור שינוי דרמטי כאשר עלי להוביל את השינוי מבחינת קבוצת הכספים. וכך התחלתי את כהונתי כ-CFO. במהלך הקדנציה שנמשכה כחמש שנים הטמענו באתר בישראל תהליכים גלובליים חוצי ארגון שכללו טרנספורמציה עסקית, תרבותית ופיננסית. הוצאנו את היצור לסין, סגרנו ומכרנו פעילויות לא רווחיות בארץ ובחו"ל, הטמענו מערכת מידע חדשה עם שינויים רבים בתהליכי העבודה, פירקנו ובנינו את כל המבנה הפיננסי\דיווחי של הארגון והכי קשה, נאלצנו להיפרד ממאות עובדים חשובים ויקרים. במהלך התקופה חברת האם אף הגישה בקשה ל- Chapter 11 כתוצאה מקשיים פיננסים ואף שהאתר שישראל לא נכלל בבקשה הרי שהדבר יצר אתגרים רבים בניהול ותפעול האתר ובמחלקת הכספים בפרט, כיום הטרנספורמציה הינה לקראת סיומה והאתר בישראל מונה כ- 300 עובדים, ונחשב לאחד ממרכזי הפיתוח המובילים והחשובים בקודאק בעולם".

 


 

מה היה ההישג הגדול שלך כ-CFO?

"ההישג הכי גדול שלי היה ההובלה וניהול השינוי הן בקבוצת הכספים על כול ממשקיה המרובים והן בניהול והובלה של פרויקטים שינויים באתר לאורכו ולרוחבו. הובלתי פרויקטים רבים, הכוללים התמודדות עם אתגרים לא פשוטים לרבות הטמעה של מערכת מידע בארגון וצמצומים של כוח אדם ופעילויות. למרות המורכבות של ההליך מעולם לא איבדנו שליטה ותמיד ידענו איפה אנחנו נמצאים ומה אנחנו רוצים להשיג ואני גאה להיות שותף להישגים האלה באתר בישראל".

 


מהן לדעתך התכונות החשובות להצלחתו של CFO?

"בראש ובראשונה, CFO חייב להיות WINNER. זה לא פשוט ולא טריוויאלי. אחת התכונות החשובות להצלחתו היא הבנה עסקית של הארגון. עליו להבין מה הלקוחות הפנימיים והחיצוניים רוצים ובהתאם לרתום את המידע העסקי וההבנה העסקית לצרכי הארגון. תכונה נוספת היא מנהיגות. CFO חייב וצריך להשפיע לאורכו ולרוחבו של הארגון, להיות גורם מעצב, גורם מניע, לאתגר את הסטטוס קוו. מעבר לניתוח המידע העסקי וההבנה העסקית, חשובה מאוד יכולת התקשורת. CFO צריך להיות השופר של הארגון, ללקוחות פנימיים וחיצוניים ולוודא שהוא מצליח לתקשר מהלכים מורכבים בצורה אפקטיבית ויעילה ולהשיג את התוצאות".

 


מה הן העצות שלך ל -CFO שנכנס לתפקיד חדש?

"אני חושב ש-CFO חדש צריך להקשיב ולא לרוץ ולהתחיל מבניית היסודות והבקרות מלמטה. לאחר שהבסיס החשבונאי והניהולי יציב והדברים החשובים בארגון נמצאים בבקרה, רק אז CFO יכול להמשיך קדימה, להסתכל על אסטרטגיה וביצועים של הארגון ולהפוך לגורם מוביל ומניע".

 


האם לדעתך CFO חייב להיות רואה חשבון בהשכלתו?

"התשובה תלויה בגודל ואופי החברה אבל ככלל לדעתיCFO טוב אינו חייב להיות רואה חשבון. השכלה כרואה חשבון בהחלט תורמת אבל אינה יכולה לכסות את הספקטרום הנרחב של האתגרים המצופים מ-CFO. בעוד שבחברה קטנה האתגרים המצופים מה-CFO הם בעיקר דיווח החשבונאי והגשה של דוחות למס הכנסה, הרי שבחברה גדולה CFO צריך להביא ערך מוסף הרבה יותר משמעותי עליו להבין משמעיות עסקיות, להיות התבונה מאחורי המספרים, להבין אסטרטגיה ארגונית ולנהל אנשים הן כפיפים והן לא כפיפים. אני אינני רואה חשבון ועדיין הובלתי מספר ביקורות מס, הסכמי מיסוי והסכמי מימון בהיקפים משמעותיים. זה בהחלט יותר קשה , אבל אפשרי בהינתן שתכונות אחרות משלימות את החסר ".

 


מהו לדעתך אורך קדנציה אופטימלי של CFO?

" לצערי, אין לי תשובה אופטימלית לשאלה אולם התשובה בהחלט תלויה בתפקיד, ככל שהתפקיד מורכב יותר כך הזמן ארוך יותר עד שה-CFO מתחיל לתרום ולהביא ערך מוסף לארגון. אך מנגד , ככל שהתפקיד יותר מורכב, כך יש שחיקה משמעותית יותר. אני פרשתי מקודאק בדיוק כשסיימתי קדנציה של חמש שנים כ-CFO. אני חש שחמש שנים זו תקופה אופטימלית, למדתי, הבאתי ערך מוסף ועכשיו אני מפנה את מקומי למישהו אחר, מה גם שהתקופה בה שימשתי CFO הייתה מורכבת ושוחקת מאוד".

 


מה לדעתך צריך סמנכ"ל כספים לעשות כדי להיות מנכ"ל בעתיד?

"CFO שרוצה בעתיד להיות מנכ"ל, חייב לחשוב כמנכ"ל כבר כ-CFO. כדי להיות מנכ"ל CFO חייב לצאת מעולם המספרים ולהתמקצע בתחומים נוספים, אסטרטגיים לארגון או תומכים בארגון כדי לקבל את ה- Total View. מישהו חכם אמר פעם ש-CFO חייב להבין מאיפה מגיע הכסף ולא רק כמה כסף יש לו בבנק. כדי להבין זאת הוא צריך לצאת מאזור הנוחות שלו במחלקת הכספים שם הוא מתנהל עם כלכלנים או רו"ח ולכולם נוח כי הם מדברים באותה שפה ולקבל תפקידים נוספים מעולם התפעול והמכירות או לחילופין, להוביל פרויקטים חוצי ארגון. ללא כל אלה ל-CFO יהיה קשה להתמנות למנכ"ל בעתיד.

 


סיימת את תפקידך בקודאק, לאן פנייך מועדות?

"סיימתי את תפקידי בקודאק ביום חמישי בחמש בערב וביום ראשון לאחריו כבר עבדתי בזרעים גדרה סינג'נטה. חיפשתי שינוי מאתגר, רציתי לעבור לעולם אחר, בחרתי בחברה מעולם הביוטכנולוגיה עם אתגרים חדשים של חברה גלובלית שהסלוגן שלה זה 'איך להאכיל את העולם'. זהו ארגון ירוק בהגדרתו ואני מאוד מתחבר למסרים של הארגון. אני מתחיל דרך חדשה ומרתקת וכמובן זו רק ההתחלה ומצפה לי עוד דרך ארוכה".

 


לסיום, מילות פרידה בסופה של דרך ארוכה ומרתקת.

"אני מסיים 13 שנה בארגון. אלה היו שנים מורכבות מאוד בחברה נהדרת, עם אנשים נפלאים ולמרות המשברים שעברה החברה, אני סמוך ובטוח שהיא תפרוץ קדימה עם הון אנושי מצוין, ניסיון ומסורת, למקום עם עתיד מבטיח. משיקולים שלי אני החלטתי להמשיך הלאה, אך לכל מי שנשאר בחברה אני מאחל הצלחה".

עבור לתוכן העמוד